Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Англійська та шотландська балади як зразок народного літературного жанру

Предмет: 
Тип роботи: 
Бакалаврська робота
К-сть сторінок: 
56
Мова: 
Українська
Ціна: 
1950 грн.
Оцінка: 

ЗМІСТ

ВСТУП
1. Особливості англійської  та шотландської  балади як народного літературного жанру
1.1. Художні традиції  англійських і шотландських народних балад
1.2. Категорія часу та її вираження в англо-шотландських баладах
2. Хронотоп як контекст, у якому діє герой. Місце автора в сюжеті твору
2.1. Оповідна перспектива баладного дискурсу в системі відносин: автор – персонаж – читач
2.2. Ретроспекція і проспекція в англо-шотландських баладах
3. Особливості композиції та специфіка  часо-просторових  відносин у баладах
3.1. Спосіб здійснення зв’язку граматичного часу з хронотопом жанру в англо-шотландських баладах
3.2. Хронотоп і його функції у розвитку сюжету на прикладі балад про Робін Гуда
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

Вступ: 

Актуальність теми дослідження. Бакалаврська робота присвячена дослідженню традиції організації середньовічних англо-шотландських балад, зокрема проблемі реалізації часопростору в них. Мовним матеріалом для дослідження послужили балади періоду Середньовіччя Англії і Шотландії.

Питання часопростору та його зв’язок з творчою діяльністю відігравало важливу роль протягом всього історично відомого існування та розвитку людської думки.

Відомо, що поняття часу та простору є складним і багатогранним явищем, що містить комплексний характер, який виражається у складній концептуальній структурі. Час, поряд із простором, є необхідними умовами існування матерії. Простір виражає порядок розташування одночасно наявних об’єктів; час – протікання змін існуючих явищ. Вони належать до числа тих категорій, які кваліфікуються як поняттєві і такі, що не змальовуються за допомогою мови, а виявляються в ній самій, у її лексичній і граматичній структурах.

Категорія часу була і є предметом постійної зацікавленості науковців різних галузей: філософів, психологів, мовознавців, літературознавців.

Метою роботи є висвітлити питання хронотопу крізь призму середньовічної англо-шотландської балади, в якій категорія часу знаходить своє специфічне вираження. Так як сучасна наука все більш фундаментально впливає на процеси суспільного розвитку, виявляє постійне тяжіння до проблеми часу і простору художнього твору, по суті, будь-який прояв людської діяльності не просто «занурений» під час, відбувається в ньому, а й сам виступає процесом освоєння, «олюднення» часопростору. Час відвойовує і підпорядковує собі все більш великі ділянки у свідомості людей. Історичне розуміння дійсності проникає в усі форми і ланки художньої творчості. Але справа не тільки в історичності, а й в прагненні весь світ сприймати через час і в певному просторі. Умовна часопросторова вісь художніх творів набуває різного роду змін та орієнтацій, позбавлена впорядкованості та поступовості. Виокремлюється нова текстова категорія – час художній.

Для досягнення поставленої мети в роботі вирішується ряд конкретних завдань:

  • визначити художні традиції баладного жанру та виявити їх специфіку в англо- шотландської культурі середньовіччя;
  • розглянути поняття художнього хронотопу як обов’язкового компонента досліджуваного жанру з урахуванням умов його створення і подальшого сприйняття;
  • встановити типологію властивостей категорій художнього часу та простору, обумовлених особливостями досліджуваного жанру;
  • виявити мовностилістичні засоби вираження категорій часу та простору в творах досліджуваного жанру, зумовлені конкретними властивостями художнього часу;
  • систематизувати засоби вираження категорії часопростору в англо- шотландському баладному дискурсі.

Методи, застосовувані в дипломній роботі, обумовлені її метою, завданнями та характером матеріалу. У роботі використовувалися компонентний, контекстологіческій і стилістичний аналізи тексту, метод суцільного граматичного аналізу тексту з точки зору виявлення часопросторових відносин у складі розглянутих англо-шотландських балад, метод суцільного фонетико-граматичного аналізу тексту з метою виявлення ролі ритмічної організації тексту у вираженні категорії часу, етимологічний і дефініціонний аналізи, а також метод квантитативних підрахунків.

Актуальність роботи визначається постійно зростаючим інтересом лінгвістів до вивчення текстової категорії часоспростору, або, як іменується в сучасній літературознавчій науці, хронотопу художнього твору, а також потребою проведення подібного лінгвістичного аналізу на матеріалі англо-шотландських текстів, які є єдиним джерелом інформації про мову і мисленні простої людини минулих епох і, отже, мають свої своєрідні риси, дозволяють їх інтерпретацію.

Метеріалом дослідження стали англо-шотланські балади періоду середньовіччя.

Об’єктом даного дослідження стали англо-шотландскі народні балади з точки зору реалізації в них текстових категорій часу та простору. Досліджувані тексти баладного жанру виступають як структурно-семантична єдність, яка передає інформацію про середньовічну Англію і Шотландію, виражає мислення народу тієї епохи, а також робить сильний емоційний і естетичний вплив на потенційного адресата. 

Предметом дослідження виступає система різнорівневих стилістико-граматичних засобів англійської мови, що послужили для вираження категорії часу та простору в текстах англо-шотландських балад.

Теоретичною базою роботи послужили праці вітчизняних і зарубіжних лінгвістів. Так, в роботі знайшли відображення результати досліджень таких дослідників: Бахтіна М.М., Алексеева М.П., Глазової О.В., Еліна Н.Г., Жирмунского В.М., Кранкус О.Л., Косеріу Е., Маркової С.П., Філімонової О.С., Шаповалової М.С. та інших.

Наукова новизна дослідження полягає в системному дослідженні актуалізації категорій часу та простору в англо-шотландських баладах періоду середньовіччя. У нашій роботі аналізуються мовностилістичні засоби, що служать для вираження категорії часу, а також робиться спроба описати мовне поле часу, визначивши значущість кожного з його елементів. Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що в ньому аналізуються тексти середньовічних англо-шотландских балад з точки зору систематизації мовних засобів вираження категорії часопростору, визначення їх текстоутворюючих функцій і встановлення їх ролі в моделюванні дійсності баладного дискурсу. Практична цінність роботи полягає в можливості використання матеріалів і висновків дослідження у відповідних розділах курсів з лінгвокультурології, інтерпретації тексту, спецкурсах з історії мови та літератури, а також при проведенні занять з практики англійської мови. 

Структура роботи. Кваліфікаційна робота обсягом 55 сторінок складається зі вступу, трьох розділів з підрозділами, висновків та списку використаної літератури (64 джерела).

 

Список використаних джерел: 
  1. Азбелев С.Н. Русские исторические песни и баллады / С.Н. Азбелев // Исторические песни. Баллады / Сост. С.Н. Азбелев. – М. : Современник, 1986. – С. 5-22.
  2. Алексеев М.П., Жирмунский В.М. История зарубежной литературы. Раннее Средневековье и Возрождение / М.Алексеев, В.Жирмунский. – М.: Просвещение, 1999. – 560 с. 
  3. Алексеев М.П. Литература средневековой Англии и Шотландии / М.Алексеев. –М.: Высшая школа, 1984. – 351 с.
  4. Английская и шотландская народная баллада: Сборник / Сост. Л.М. Аринштейн. – М.: Радуга, 1988. – 512 с.
  5. Аникст А.А. История английской литературы / А.А. Аникст. – М.: Учпедгиз, 1986. – 464 с.
  6. Бахтін М.М. Форми часу і хронотопу вхудожньому творі / М.Бахтін // Епос і роман. – СПб.: Азбука, 2000. –194 с. 
  7. Безпечний І. Теорія літератури / І. Безпечний. – К.: Смолоскип, 2009. – 388 с.
  8. Ветловська В.Є. Аналіз поетичного твору: Проблеми поетики / В.Ветловська. – Спб.: Наука, 2002.– 213 с. 
  9. Виноградов В.В. О теории художественной речи / В.Виноградов. – М.: Высшая школа, 2001. – 240 с.
  10. Волощук Є.В. Зарубіжна література: Підруч. для 7-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Є.В. Волощук. – К.: Генеза, 2007. – 288 с.
  11. Галич О. Теорія літератури: Підручник / О. Галич, В, Назарець, Є. Васильєв. – К.: Либідь, 2001. – 488 с.
  12. Ганіч О.М. Проблема походження української народної балади: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. філол. наук: спец. 10.01.07 «Фольклористика» / О.М. Ганіч. – Львів, 2007. – 21 с.
  13. Глазова О.В. Народний месник Робін Гуд. Старовинні англійські народні балади доби середньовіччя / О. Глазова, Т. Подолинна // Зарубіжна література. – 2008. – № 31-32. – С. 35-38.
  14. Грицай М.С. Українська народнопоетична творчість / М.С. Грицай, В.Г.Бойко, Л.Ф.Дунаєвська. – К. : Вища школа, 1983. – 358 с.
  15. Гуревич А.Я. Категорії середньовічної культури / А.Гуревич. – М.: Мистецтвово, 1984. – 350с.
  16. Гуревич А.Я. Історія середніх віків / А.Гуревич. – М.: Інтерпракс, 1995. – 333 с. 
  17. Гуревич А.Я. Проблеми середньовічної народної культури / А.Гуревич. – М.: Мистецтво, 1991. – 359 с. 
  18. Дах М. Поетика балади / М. Дах // Слово і час. – 1998. – № 12. – С. 45 – 48.
  19. Дмитренко М. Балада / М. Дмитренко // Українська мова та література. – 2000. – № 6. – С. 10.
  20. Елина Н.Г. Развитие англо-шотландской баллады / Н.Г. Елина // Английские и шотландские баллады. – М. : Наука, 1973. – С. 104-131.
  21. Жирмунский В.М. Английская народная баллада / В.М. Жирмунский // Английские и шотландские баллады. – М.: Наука, 1973. – С. 87-103.
  22. Жирмунский В.М. Сравнительное литературоведение / В.Жирмунский. – М.: Наука, 1979. – 492 с.
  23. Історія англійської літератури. / Під ред. П.Паліевского. М.: Мистетцтво, 2007 – 225 с.
  24. Історія зарубіжної літератури /Під ред. Н.А. Соловйова. М.: Вища школа, 2005. – 279 с.
  25. История английской литературы / Под ред. М.П. Алексеева. – Т.1. – Вып.1. – М.: Изд-во академии наук СССР, 1943. – 383 с.
  26. История зарубежной литературы. Средние века и Возрождение: Учеб. для филол. спец. вузов / М.П. Алексеев, В.М. Жирмунский, С.С. Мокульский, А.А. Смирнов; Предисл. Н.А. Жирмунской и З.И. Плавскина. – М.: Высшая школа, 1987. – 415 с.
  27. История зарубежной литературы. Средние века и Возрождение. – М.: Высшая школа, 1987. – 419 с.
  28. Карацуба М.Л. Перевтілення в сербській народній та польській і українській літературних баладах / М.Л. Карацуба // Зарубіжна література. – 1997. – № 24. – С. 6.
  29. Кранкус О. Робін Гуд – захисник англійського народу. На прикладі вивчення переказу балади «Шляхетний рибалка», 7 клас / О. Кранкус // Зарубіжна література. – 2008. – № 31-32. – С. 39-41.
  30. Косериу Э. Синхрония, диахрония и история / Э. Косериу. – М.: УРСС, 2001. – 205с. 
  31. Лесин В.М. Словник літературознавчих термінів / В. М. Лесин, О.С. Пулинець. – К.: Радянська школа, 1965. – 430 с.
  32. Літературознавча енциклопедія : У двох томах / Авт.-укл. Ю.І. Ковалів. – Т. 1. – К. : ВЦ «Академія», 2007. – 608 с.
  33. Маркова С.П. Англія епохи середньовіччя якщо й раннього Нового часу / С.Макарова. – К.: КДУ, 2007. – 236 с.
  34. Маркеры времени фольклорного балладного повествования// Идеи. Поиски. Решения: материалы III Междунар. науч. практ. конф., Минск, 25 ноября 2009 г.: В2 т. – Т.2 . – Мн.: БГУ, 2010. – С. 120-122.
  35. Мерілай А.Г. Питання теорії балади. Баладність / А.Г.Мерілай // Вчені записки Тартуського Університету, вип. 879. – М.: Вища школа, 1990. – С. 3-15.
  36. Михальская Н.П. История английской литературы : учебник для студентов филологических и лингвистических факультетов высших педагогических учебных заведений / Н.П. Михальская. – М.: Академия, 2006. – 480 с.
  37. Мишанич С.В. Сучасне життя української народної балади в Карпатах // З гір Карпатських: Українські народні пісні-балади / Упорядкув., підготов, текстів, вступ. ст., прим. та слов. С. В. Мишанича. – Ужгород: Карпати, 1981. – С. 5-26.
  38. Мощанская О.Л. Народно-поэтическое творчество Англии средних векав / О.Мощанская // Автореф. дис. на соискание уч. степ, д-ра фил. наук. –Л.: Радуга, 1998. – 40 с.
  39. Неклюдов С.Ю. Про деякі аспекти дослідження фольклорних мотивів / С.Неклюдов / Фольклор та етнографія: у етнографічних витоків фольклорних сюжетів і образів. – К.: Наука, 1994. – С. 221 - 229.
  40. Нудьга Г. Українська балада / Г. Нудьга. – К.: Дніпро, 1970. – 258 с.
  41. Оповіді про Робіна Гуда / З англ. перекл. Ю. Юра // Всесвіт. – 2000. – №5-6. – С. 188-197.
  42. Попова M.K. Алегорія в англійській літературі середніх віків / М.Попова. – К.: Вища школа, 1993. – 121с.
  43. Пропп В. Я. Поетика фольклору / В.Пропп. – М.: Лабіринт, 1998. – 351 с.
  44. Пропп В.Я. Фолькльор і дійсність / В.Пропп. – М.: Наука, 1996. – 325 с. 
  45. Путеводитель по английской литературе / Под ред. М. Дрэббл и Дж. Стрингер. – М.: Радуга, 2003. – 930 с.
  46. Решетняк О.В. «Життя – це юдоль бід. Перебори усе». Методичні рекомендації до вивчення сербської народної балади «Смерть матері Юговичів» / О.В. Решетняк // Зарубіжна література. – 2012. – № 16. – С. 4-5.
  47. Реализация досюжетного и сюжетного времени в англо-шотландских народных балладах// Известия ТулГУ. Гуманитарные науки. Вып. 2. – Тула: Изд-во ТулГУ, 2010. – С. 461-466.
  48. Роль локусов в пространственно-временной организации текста англо-шотландской народной баллады // Вестник Самарского государственного университета. Серия. Гуманитарные науки. – Самара, 2010. – №3 (77). – С.130-133.
  49. Реалии как стилистическое средство выражения категории времени в англо -шотландских народных балладах // Научные ведомости Белгородского государственного университета. Серия. Гуманитарныенауки. – Белгород, 2011. – №12 (107) Вып.10. – С. 134-159.
  50. Салига Т.Ю. Незгасне полум’я балади / Т. Ю. Салига // Українська мова і література в школі. – 1982. – № 2. – С. 3- 12.
  51. Сеник В.Г. Балада у світовій літературі. Й.В. Ґете «Вільшаний король», Т. Шевченко «Тополя» / В. Сеник, М. Сірко // Зарубіжна література. – 2012. – № 17-18. – С. 24-36.
  52. Сеник В.Г. Зображення визвольної боротьби проти загарбників у сербській народній баладі «Смерть матері Юговичів» та історичній повісті І. Франка «Захар Беркут» / В. Сеник, М. Сірко // Зарубіжна література. – 2012. – № 17-18. – С. 21-23.
  53. Стеблин-Каменский М.И. Баллада в Скандинавии / М.И. Стеблин-Каменский // Скандинавская баллада. – С.-Петербург: Наука, 2006. – С. 211-243.
  54. Стеблин-Каменский М.И. Историческая поэтика / М.И. Стеблин-Каменский. – Л.: Изд-во Ленинград. ун-та, 1978. – 176 с.
  55. Тесля А.А. Історія держави й права середньовічної Англії VI-XIIст. / А.А.Тесля. – К.: ДВГУПС, 2006. – 365 с.
  56. Ткаченко А.В. Мистецтво слова. Вступ до літературознавства / А.В. Ткаченко. – К.: Правда Ярославичів, 1998. – 448 с.
  57. Традиционный взгляд на языковую категорию времени (Филимонова О. ) // Роль университетов в поддержке гуманитарных научных исследований: Материалы IV Междунар. науч.-практ. конф.: В3т. / Отв. ред. О.Г.Вронский. – Тула: Изд-во Тул. гос. пед. ун-та им. Л.Н.Тостого, 2009. – Т.3. – С.119-133.
  58. Українська літературна енциклопедія: В 5 томах. – Т. 1. – К.: 1988. –356 с.
  59. Чередник Л.А. Блискавка, «що осліплює найглибші тайники людської душі». Фольклорні балади в перекладах Івана Франка / Л.А. Чередник // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 1998. – № 11. – С. 30-39.
  60. Шаповалова М.С. Історія зарубіжної літератури / М.С. Шаповалова, Г.Л. Рубанова, В.А. Моторний. – Львів: Вид-во при Львівському держ. ун-ті видавн. об’єднання «Вища школа», 2002. – 440 с.
  61. Янчук О.Д. Робін Гуд і Олекса Довбуш в усній народній творчості / О.Д. Янчук // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 1997. – № 5-6. – С. 14-18.
  62. Hodgart M. The ballads. London, 1962. – 268 p.
  63. The Complete List of Francis J. Child Ballads // Contemplations from the Marianas Trench. 2003. URL: http://www.contemplator.com/child/cmpltchl.html 
  64. Waller G.F. Popular Narrative. Poetry and the ballad // English poetry of the 16-th century. London N.Y.: Longman, 1993. - P.23 -45.
11761
Терміново зв’язатися з консультантом:  
  Студентська консультація (093) 202-63-01,
 або телефонуйте: (093) 202-63-01, (066) 185-39-18.