Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Без води нема життя. Властивості води – рідини

Предмет: 
Тип роботи: 
Інше
К-сть сторінок: 
11
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Відкритий урок з курсу «Я і Україна» в 3 класі.
 
Тема. « Без води нема життя. Властивості води – рідини».
Мета. Розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивостях води – рідини; формувати елементарні поняття: вода – речовина; виробляти вміння самостійно виконувати досліди використовуючи метод капелюхів Де Боно; узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість, відповідальність за виконану роботу.
Обладнання. Комп'ютер, проектор, склянка з водою, банка з ложкою для демонстрації, пляшки різної форми (порожні), ілюстрації, картки для групової роботи, 6 капелюхів.
Хід уроку.
 
І. Організаційний момент.
Продзвенів і змовк дзвінок
Починається урок.
 
ІІ. Фенологічні спостереження.
Учитель. Щодня життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні за таким планом:
Пора року, дата.
Температура повітря.
Стан неба.
Зміни в природі.
За народним календарем.
- Діти, від чого залежать всі зміни в природі? (Всі зміни в природі залежать від висоти Сонця на небосхилі)
Сонце низько або високо
Посилає Землі уклін
Пора року міняється швидко
Змінюючи наш небосхил.
- Я бажаю, щоб на нашому уроці було тільки сонячно. А від сонця і
сонячного тепла урок пройшов цікаво, швидко та організовано.
- Працювати ми будемо за таким законом:
Згадати потрібно наш закон:
Слухати – уважно,
Працювати – старанно,
Виконувати – точно,
Запам'ятовувати – прочно.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Тест.
1. Повітря відноситься до:
а) живої природи;
о) неживої природі.
2. Повітря це:
а) газоподібне тіло;
б) тверде тіло.
3. Що називається атмосферою:
а) повітря навколо людини;
б) шар повітря навколо міст;
в) шар повітря навколо Землі.
4. Чи добре пропускає товстий шар чистого повітря сонячні промені:
 г) ні
д) так.
 
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Зараз я пропоную переглянути невеликий фільм і сказати, про що піде мова на сьогоднішньому уроці.
- Подивиться, будь ласка, на відповіді тесту, ви нічого не помітили? Якщо ми переставимо букви?
 о а в д в о д а
- А давайте скажемо одним словом: це …. (Вода)
– Тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався, про що йтиме мова? (Про воду).
Оголошується тема уроку: «Без води немає життя. Властивості води – рідини»
V. Актуалізація опорних знань.
- Чи доводилося вам бачити воду в природі?
- Де вона знаходиться?
- Для чого потрібна вода?
 
VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
- Готуючись до уроку, наш клас поділився на групи. У групах вони працювали використовуючи метод шести капелюхів ДЕ Боно.
Білий капелюх – збір інформації про воду.
Червоний капелюх – відчуття, враження.
Жовтий капелюх – перевага, вигода, користь.
Чорний капелюх – негативні сторони.
Зелений капелюх – дослідження, нові ідеї.
Синій капелюх – мислення про мислення.
1. Повідомлення учнів 1-ої творчої групи (Білий капелюх).
2. Повідомлення учнів 2-ої творчої групи (Червоний капелюх).
3. Повідомлення учнів 3-ої творчої групи (Жовтий капелюх).
4. Повідомлення учнів 4-ої творчої групи (Чорний капелюх).
5. Повідомлення учнів 5-ої творчої групи (Зелений капелюх).
У всіх трьох станах молекули води однакові за формою і розміром. Але відстані між ними у воді – рідині різні. Давайте згадаємо як розташовані молекули:
  • у твердих тілах (дуже близько друг до друга) ;
  • у рідких тілах (відстань між молекулами більше) ;
  • у газоподібних (ще більше).
 
VІІ. Фізкультхвилинка.
Гра «Струмочок»
Діти стають парами. Беруться за руки і піднімають їх вгору. Той, хто без пари, рухається «коридором», який утворили пари. Бере когось за руку і разом з ним стає першою парою. Той, хто залишився без пари, біжить в кінець «струмка», рухається до початку, вибирає собі одного з гравців і ін.
 
VІІІ. Ознайомлення з властивостями води.
- Ви нам багато цікавого розповіли про воду, а тепер поговоримо про властивості води – рідини. Я показую вам досліди, а ви мені говорите які властивості має вода – рідина.
Дослід №1. Якщо вилити небагато води, наприклад, на стіл або на тарілку. Що трапиться з водою? (Розтечеться). Значить вона ТЕКУЧА.
Дослід №2. З банки переллємо воду у пляшки різної форми. Яку форму мала вода в банці? Яку форму має вода в пляшках? А свою форму має вода? (Вода набуває форми тієї посудини, в якій знаходиться).
Значить вода НЕ МАЄ ВЛАСНОЇ ФОРМИ.
Дослід №3. Якщо в склянку з чистою водою опустимо ложку. Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?
Вода ПРОЗОРА.
Дослід №4. Подивися, чи має вода колір? Визначте, має запах?
Вода БЕЗБАРВНА, БЕЗ ЗАПАХУ.
Висновок. Вода текуча, не має власної форми, безбарвна, прозора, без запаху.
- Вода – рідина має також властивість, про яку ми дізналися, коли вивчали термометр. Хто пригадає цю властивість? (При нагріванні вода розширюється, а при охолодженні – стискається). Молодці!
 
- Запам'ятаєте ще одну цікаву властивість води. Коли вода замерзає і перетворюється на лід, вона перестає стискатися і починає розширюватися. У цьому легко переконатися, якщо пляшку, наповнену водою вщерть, щільно закрити пробкою і поставити на мороз. Як тільки вода змерзне, пляшка трісне.
 
ІX. Закріплення знань.
1. Гра на увагу (на правильну відповідь діти хлопають у долоні).
Лід, сніг, крига – це вода в... а) газоподібному стані;
б) рідкому стані;
в) твердому стані.
 
Дощ, роса, туман – це вода в... а) газоподібному стані;
б) твердому стані;
в) рідкому стані.
 
Водяна пара – це вода в... а) рідкому стані;
б) твердому стані;
в) газоподібному стані.
 
2. Робота в групах. «Метод інтрига». (Діти відгадують слово і записують в клітинки). 
  1. рок-к+си-и+а
  2. р+іва-ва+ч+кар-р
  3. гром-ом+а+д
  4. лев-ев+і+д
  5. тоня-оня+уж-ж+мак-к+н
Перевірка завдання.
1. Вночі спить на землі, а вранці висихає (РОСА)
2. Улітку біжить,
Узимку спить.
Весна настала – розтала (РІЧКА)
3. Надворі переполох:
З неба сиплеться горох.
З'їла шість горошин Ніна,
І у неї тепер ангіна. (ГРАД)
4. Рибам зиму жити тепло:
Дах – товсте скло. (ЛІД)
5. Молоко над річкою плило,
Нічого видно не було.
Розчинилося молоко -
Стало видно далеко. (ТУМАН)
- Про що ці всі загадки?
- Чому так багато народних загадок присвячено воді?
- Чому багато різної літератури присвячено воді?
- А зараз я хочу, щоб ви подивилися на виставку книг, які я вам приготувала. Із цих книг ми довідаємося з вами багато цікавого про воду, а саме:
- Чому мокрі речі висихають?
- Чому запотівають вікна?
- Чому морська вода солона?
- Що важить більше – літр води або літр льоду?
- Скільки важить вода?
 
X. Узагальнення та систематизація знань.
Технологія «Мікрофон».
1. Де на Землі є вода?
2. Які властивості води ви вже знаєте?
3. Яку особливу властивість має вода при замерзанні?
4. У яких трьох станах перебуває вода в природі?
 
XІ. Підсумок уроку.
А тепер ми довідаємося як ви працювали на уроці, відгадавши ребуси:
 
XІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати статтю «Без води немає життя», «Властивості води – рідини».
2. Виконати завдання № 1, 2 у зошиті.
 
Література:
1.Асланова И. А. Интерактивные методики. – Симферополь: МС. П Ната. – с. 13-18.
2.Асланова Т. А. Використання методу різнокольорових капелюшків Едварда де Боно на уроках гуманітарних дисциплін: Метод. Посібник. – Херсон: РІПО, 2005. – 22с.
3.Боно Є. Учите своего ребёнка мыслить / Э. Боно// Пер. с англ. – Мн. : ООО «Попурри», 2005. – 432с.
4.Проектування та розробка особистісно-зорієнтованого процесу у школі ІІ під. ред. Подмазіна С. І., Київ – Запоріжжя, ІЗМО, 1999р
5.Развитие творческого мышления, как условие успешного обучения. Практ. Психология и соц. Работа., 1999, №1.
 
Фото Капча