Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Боротьба з корупцією як один із факторів зменшення розмірів тіньового сектору економіки

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
5
Мова: 
Українська
Оцінка: 
За різними оцінками тіньовий сектор складає 40-60% економіки України. Однією з причин цього є засилля корупції в усіх гілках державної влади, що багато в чому пов’язане з майже повною відсутністю реальної відповідальності за такі протиправні дії. Тому, на нашу думку, подолання корупції створить необхідні передумови для скорочення тіньового сектору економіки.
Країною, що оголосила боротьбу з корупцією та хабарництвом як один із пріоритетів державної політики є Китай. З 2000 року, коли розвернулася кампанія по боротьбі з хабарами, суди Китаю засудили до розстрілу 10 тисяч чиновників, ще 120 тисяч були ув’язнені на строки від десяти до двадцяти років. Майно конфіскується, сім’ям корупціонерів висилають рахунок на 8 юанів (близько 6 грн.) : за дві кулі. До вищої міри засудили навіть віце-мера Пекіна Лю Чжіхуа, що отримав хабар в 2 млн. дол. [1]
Про дієвість смертельного покарання в боротьбі з незаконними доходами свідчить приклад фінансових пірамід в Китаї. З цим явищем Китай зустрівся в 1994 році, втім протягом року піраміду було розкрито. Троє її творців були розстріляні. Після цього жодної фінансової піраміди в Китаї не було створено [6].
Втім, смертне покарання не єдиний захід в комплексі боротьби з корупцією в Китаї. Наведемо перелік базових заходів, що були здійснені в Китаї протягом останніх 10 років:
1) засновано нову державну структуру – Держуправління по попередженню корупції;
2) з початком кризи в Китаї запустили соціальну рекламу – яка прирівнює хабарі до тяжких гріхів в часи кризи;
3) випущено офіційну постанову, згідно з якою чиновникам в Китаї під страхом кримінального покарання заборонено купувати квартири і машини «по низьких цінах», грати в азартні ігри і влаштовувати рідню на хорошу роботу.
4) Бюро суспільної безпеки (аналог КДБ) звернулося до громадян з проханням повідомляти про факти корупції в Інтернеті. Прослідувало багато повідомлень. Наприклад, першим виклали фото співробітника адміністрації міста Нанкин Чжоу Цзюгена, при зарплаті в 400 доларів носив годинник за 15 тисяч. Чиновник був звільнений, потім арештований [2].
5) по китайському телебаченню демонструють публічні розстріли чиновників.
Результатом цих дій стало те, що китайці змогли в достатньо короткий строк майже повністю знищити наркоторгівлю, різко зменшити хабарництво, залучення до проституції і викрадання людей – основні джерела доходів в тіньовій економіці.
Що стосується України в даному питанні, то хабарництво, на жаль, стало нормою в нашій країні, невід’ємною частиною економічного життя і це явище продовжує збільшуватись. Навіть за офіційними даними за 2008-2009 роки обсяг хабарів, що були отримані офіційними особами держави виріс в три рази з 34 млн. грн. до 91, 1 млн. грн. І це лише верхівка айсбергу [9].
Більше 42% українців дають хабарі, тоді як в Європі цей показник не перевищує 5% [3].
Законодавчо закріплені норми покарань в принципі відповідають загальноєвропейським. Покарання за хабарництво прописані в Кримінальному кодексі України (статті 368 «Одержання хабара», 369 «Давання хабара» і 370 «Провокація хабара») і залежно від розмірів порушення може буди штрафом від семисот п’ятдесяти до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до десяти років з повною конфіскацією майна [5].
Отже проблемою є не стільки відсутність законодавчо закріплених норм покарань, скільки їх фактична без дієвість. Так МВС щорічно виявляє близько трьох тисяч хабарників, але в результаті реальні терміни за вироком суду отримують не більше 50 з них [8].
Втім приклад Китаю наводить на думку про необхідність підвищення відповідальності за корупційні дії. Така спроба була здійснена в 2009 році у вигляді Законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії хабарництву» від 02. 12. 2008 р. N 3428.
Згідно з цим законопроектом покарання за отримання хабара в особливо крупному розмірі встановлюється диференційовано, відповідно до суспільної небезпеки хабарників. Значно збільшені обсяги покарань, зокрема позбавлення волі пропонується на термін до 15 років з конфіскацією майна і позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком до трьох років, а для окремих категорій – судді, прокурори) – довічне ув’язнення.
У законі «Про застосування амністії в Україні» перелік злочинців, відносно яких не допускається застосування амністії, доповнений засудженими за отримання хабара в особливо крупному розмірі, що відповідає тяжкості цього злочину.
Крім того, перелік розмірів хабара доповнений словами «особливо великі», які в чотири тисячі і більше разів перевищують розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян [7].
Даний законопроект був відхилений Верховною Радою 17. 11. 2009, що наводить на думку про значний опір на вищих рівнях влади антикорупційним діям. Якщо влада не бажає боротись з корупцією, подолати її в країні буде неможливо. Тому необхідно змінити відношення до цієї проблеми саме на вищому державному рівні.
Спроба впровадити досвід Китаю в Україні була зроблена комуністичною партією України, яка запропонувала проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо посилення кримінальної відповідальності за певні злочини) «. Законопроект направлений на попередження здійснення і забезпечення адекватного покарання за певних тяжких і особливо тяжкі злочини шляхом введення можливості застосування судом до осіб, визнаних винними в їх здійсненні, смертного вироку або довічного позбавлення волі [4].
Даний законопроект також не знайшов підтримки у влади.
Таким чином, система боротьби с корупцією в Україні вимагає докорінної перебудови як на законодавчому, так і на організаційному рівнях. Необхідно впровадити більш жорсткі міри покарання, а головне – забезпечити їх виконання, що неможливе без «державної волі» на самих вищих колах та відповідного організаційного забезпечення. На наш погляд, доцільним є створення спеціальної державної структури, що несе відповідальність за боротьбу за корупцією в країні.
 
Список використаних джерел
 
Взятки и взяточники в Китае. Как правительство страны борется с этим явлением в среде госслужащих [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http: //ironhorse. ru/forum/index. php? showtopic=1000
В Китае за взятки смертный приговор выносят [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http: //www. vyaroslavle. ru/forum/t11057157
Катриченко Т. Психология взятки [Электронный ресурс] / Т. Катриченко. – Режим доступа: http: //compromat. ua/ru/25/29468/index. html
КПУ инициирует введение смертного приговора за получение взятки [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http: //www. edinaya-odessa. org/news/n_ukr/6716-kpu-iniciiruet-vvedenie-smertnogo-prigovora-za. html
Кримінальний кодекс України від 14 квітня 2009 року N 1254-VI [Текст] / Відомості Верховної Ради України. – 2001 р. – N 2526. – ст. 131
Овчинников В. За взятку – к высшей мере [Текст] / В. Овчинников. – «Российская газета» – Неделя №4939 (115) от 25 июня 2009 г.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії хабарництву: Проект Закону України від 02. 12. 2008 р. N 3428 [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http: //news. ligazakon. ua/news/2009/11/17/18589. htm
Романовская А. Суровость наказания за взятки достаточна [Электронный ресурс] / А. Романовская. – Режим доступа: http: //odvestnik. com. ua/issue/328/6788/
Чиновники стали брать больше взяток [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://rus.newsru.ua/crime/19dec2008/zagxabari.html
Фото Капча