Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Чорнобильська катастрофа та ліквідація її наслідків

Предмет: 
Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
11
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
Коротка хроніка подій
Узагальнення основних причин аварії
Основні наслідки аварії
Використана література
 
КОРОТКА ХРОНІКА ПОДІЙ
 
Сигнал тривоги, що пролунав мирної ночі на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року о 1-й годині 23 хвилини, сколихнув увесь світ. Він став грізним попередженням людству про те, що колосальна енергія, укладена в атомі, без належного контролю над нею може порушити питання існування людей на планеті.
Останнім часом прогрес у науці, досягнення в інших областях культури дозволили людям вирватися в космос, надали в їхнє розпорядження невідомі раніше джерела енергії. За цей же час населення землі подвоїлося, висунувши перед людством, і насамперед перед науковою громадськістю завдання задоволення всезростаючих енергетичних потреб людини. У зв'язку з цим у багатьох країнах ядерна енергія стала замінювати традиційні види палива.
Чорнобильське лихо ясно дало зрозуміти світу, що ядерна енергія, яка вийшла з під контролю, не визнає державних кордонів. Проблеми забезпечення її безпечного використання і надійного контролю над нею повинні стати турботою всього людства.
27 вересня 1977 року був пущений в експлуатацію перший енергоблок Чорнобильської АЕС. Тоді ще ніхто не знав про майбутню катастрофу і лише деякі розуміли небезпеку експлуатації АЕС, пов'язану з недостачею кваліфікованих кадрів, зниженням якості матеріалів і устаткування. Але, на жаль, це розуміння не йшло далі виконавців проекту. Вищі кола влади були зацікавлені лише кінцевими результатами роботи і проблеми експлуатації гігантських ядерних реакторів, створюваних на території СРСР, не привертали їхньої уваги.
Другий енергоблок був споруджений і пущений у рекордно короткий термін - усього за один рік. У 1981 році почав працювати 3 енергоблок Чорнобильської АЕС. З пуском нового 4 енергоблоку потужність станції досягає 4 мільйонів кіловат.
У березні 1986 року на Чорнобильській АЕС працювала велика комісія Міністерства енергетики й електрифікації СРСР. Вона займалася 5 енергоблоком, який повинен був вступити в дію у тому ж році, але вже стало ясно, що всі терміни його введення зриваються. 5 травня планувалося почати монтаж конструкції в шахту реактора 5 енергоблоку, і комісія з Москви обіцяла приїхати знову.
Але так трапилося, що члени комісії були розбуджені о 3-й годині ночі 26 квітня. Дзвонила чергова по Міністерству. Спеціальним кодом - дані про будь-які події на атомних об'єктах як і раніше залишалися секретними - вона повідомила, що на 4 енергоблоці Чорнобильської АЕС трапилася аварія, а вірніше - так зрозуміли майже усі - пожежа. Докладна інформація вимагала, щоб співробітники міністерства негайно прибули на Китайський проїзд, де воно розташовувалося. 
Біля чотирьох ранку в Міненерго СРСР зібралися фахівці-атомники з аварійної групи. Більшість з них добре знали конструкцію реактора на атомних станціях країни, а також всілякі аварійної ситуації, що виникали на тих чи інших АЕС або передбачалися проектом. А тому кожен з них намагався переговорити з директором ЧАЕС Брюхановим, який дзвонив у Міністерство. 
Брюханов повідомив, що відбулося два вибухи. Чому? Поки нічого не ясно - впала покрівля реакторного і частково машинного залів. Виникли вогнища пожежі в деяких приміщеннях, а також на покрівлі турбінного залу.
Директор АЕС рапортував про обстановку на 4 блоці : реактор заглушений і контролюється. З метою повної безпеки зупинений і 3 енергоблок, що знаходився поряд. Брюханов відразу підтвердив, що відхилень у радіаційній обстановці немає. Але події розвивалися стрімко.
До п'ятої години ранку в Міненерго вже зібралася аварійна група в повному складі, приїхав Міністр Анатолій Майорець, і йому сказали, що імовірніше всього, вибух відбувся через загоряння водню, таке траплялося й раніше.
Однак від Брюханова прийшло нове повідомлення: пожежа триває, в багатьох місцях є жертви - одна людина одержала сильні опіки і не виживе, інша пропала взагалі.
Якщо є людські жертви то характер аварії різко міняється: такий був принцип радянської системи, про такі випадки слід повідомляти на самий верхній рівень, але міністр все таки вирішив почекати до ранку. Утім, він відразу ж підписує наказ про створення комісії з розслідування причин аварії. Прийнято рішення про те, що комісія вилітає в Чорнобиль.
О 6-й ранку директор ЧАЕС повідомив, що в дворі станції виявлені графітові блоки і що в медпункт почали надходити люди з ознаками радіаційного ураження. 
У Москві до цієї інформації віднеслися з недовірою. Вирішили: це не радіація, а отруєння газами, що утворилися при горінні покрівлі. Однак від директора ЧАЕС Брюханова надійшли заперечення: рівень радіації в окремих місцях перевищує норму, але конкретні цифри не були названі. 
Уночі з 25 на 26 квітня на 4 блоках АЕС працювало 176 чоловік - черговий персонал і ремонтні служби.
На двох блоках, що стояли, 5 і 6, знаходилося 268 будівельників і монтажників. Декілька десятків чоловік рибалили на берегах ставка-охолоджувача.
Усі вони стали очевидцями того, як о 1 годині 24 хв. пролунало 2 вибухи. Над четвертим енергоблоком на тлі чорного неба стало видно розпечені шматки, іскри, спалахи полум'я.
Здригнулися і прогнулися товсті залізобетонні стіни, у потоці пари, що рвонула вгору, лопнули трубопроводи, на даху в багатьох місцях почалася пожежа. Над реактором виникло жовтогаряче
Фото Капча