Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Дельфінотерапія

Предмет: 
Тип роботи: 
Доповідь
К-сть сторінок: 
6
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Дельфінотерапія – новий напрямок реабілітації, що працює в Україні не більше 5 років. За кордоном цей напрямок розвивається з 70-х років минулого століття.
Дельфінотерапія є альтернативним, нетрадиційним методом психотерапії, де в центрі психотерапевтичного процесу перебуває спілкування людини й дельфіна. Це спеціально організований процес, що відбувається під наглядом ряду фахівців: лікаря, ветеринара, тренера, психолога (психотерапевта, дефектолога, педагога). У психотерапії беруть участь спеціально навчені тварини, які мають «хороший характер».
Дослідники вважають, що спілкування з дельфінами приносить не лише естетичну насолоду, а й медичну користь: емоції, які при цьому відчуває людина, загоюють душевні рани й нормалізують психічний стан. За деякими припущеннями, таким сприятливим чином діють ультразвукові хвилі, які виходять від дельфінів.
Дельфінотерапія поділяється на два напрямки:
1. Вільна взаємодія із твариною з мінімальною участю фахівців. У даному напрямку клієнт (пацієнт) сам вибудовує свої відносини з дельфіном, вибирає способи взаємодії в рамках припустимих можливостей. Роль фахівців обмежується забезпеченням безпеки клієнтів і дельфінів.
2. Спеціально організоване спілкування. Спілкування із твариною здійснюється через фахівця, де спілкування з фахівцем для клієнта несе психотерапевтичне значення, а спілкування з дельфіном виступає як тло, середовище. У цьому напрямку дельфінотерапія може вирішувати різні завдання: психотерапевтичні, психокорекційні, психопрофілактичні, фізіотерапевтичні, педагогічні – це залежить від запиту клієнта й фахівця, що замикатиме терапевтичний ланцюг.
Використання дельфіна обумовлене його природними особливостями, такими як поєднання унікальних фізичних даних і високого інтелекту, потреба в спілкуванні, здатність до міжвидового спілкування, використання невербальних засобів спілкування, ігрова поведінка, а також особливе ставлення людини до дельфіна. Це породжує сильну позитивну установку. На стику установки й реального сприйняття з'являється так званий «Ефект дельфіна», що виступає потужним лікувальним фактором. Сприйняття дельфіна вже несе в собі психотерапевтичний ефект. Спілкування з дельфіном містить у собі такі лікувальні фактори: позитивні емоції, седативний, відволікаючий, активізуючий та катарсичний ефекти. Дельфін яскраво демонструє інтерес до партнера по спілкуванню, активно взаємодіє, привертає до себе увагу, демонструє дружелюбність, щирість намірів.
Спілкування з дельфіном дозволяє досягти такого:
прийти до принципового переконструювання ставлення до себе, до оточуючих людей, до природи, до світу взагалі;
витягти людину з полону самоізоляції, стимулювати розвиток інтересу до зовнішнього світу, що стає передумовою до встановлення, відновлення, коректування, оптимізації соціальних відносин;
активізувати роботу мозкових структур і всього організму в цілому, виступаючи як сенсорний стимулятор;
стимулювати вербальну експресію, сприяючи мовному й сенсомоторному розвитку аутичних дітей і дітей зі зниженим інтелектом;
стимулювати процес розвитку особистості;
заповнювати дефіцит позитивних емоцій і забезпечувати підтримку дітям і дорослим, які переживають самітність або стан дезадаптації, задовольняти афелятивну потребу;
через тактильну стимуляцію створити умови для емоційного реагування.
Показання – ДЦП, аутизм, олігофренія I-II ступеня. Також дельфіни благотворним чином впливають на малюків, які зазнали сильного стресу.
Дельфінотерапія є перспективним і ефективним методом оздоровлення дітей з різноманітними вадами. Існує два види впливу дельфінотерапії на людину – фізіологічний і психологічний. До фізіологічного виду відносять ультразвуковий, гідроакустичний та гідромасажний. Відомо, що ультразвук використовується в медицині з лікувальною метою, адже має здатність розганяти застояну рідину, сприяє більш ефективному і швидкому дренажу тканин, тому, ультразвуковій дії дельфінів науковці надають великого значення. Сонар дельфіна має здатність випромінювати ультразвук з інтенсивністю 8, 3 вт/см2, що є в чотири рази більшим за сучасний надпотужний ультразвуковий лікувальний апарат. Під час сеансу з дельфінами, було зафіксовано, що вони випромінюють ехолокаційні хвилі, частотою 10-20 кГц.
Ще одним ефектом дельфінотерапії є гідромасаж внутрішніх органів та шкіри, який здійснюється завдяки рухів дельфіна хвостовим плавником. Торкаючись до біологічно активних точок на руках і ногах дитини, дельфін стимулює рефлекторні зони нервової системи. Імпульси, що виникають, передаються у відповідні нервові центри, а нервова система, у свою чергу, посилає до ураженого органу імпульси, активізуючи системи самовідновлення.
Основними аспектами психологічного механізму дельфінотерапії є спілку-вання та гра. Дельфін зі своєю природною „усмішкою” і дружелюбністю сприяє позитивним емоціям та відновленню психічного, мовного і фізичного розвитку дитини, що в результаті дає величезний заряд емоцій радості, щастя та гармонії.
При дитячому аутизмі з характерними для нього раннім початком, відгородженістю дитини від близьких і навколишнього світу, затримкою і відхиленнями в психічному розвитку, затримкою і загальним недорозвиненням мови, а також зниженням захисних сил організму (перш за все імунітету) є прямими показаннями для проведення дельфінотерапії. Під впливом сеансів дельфінотерапії покращується комунікації дитини з навколишнім світом, з'являється «очний контакт», покращується настрій і апетит, з'являється денний сон, а нічний стає глибше, з'являються перші слова або розширюється запас слів. Іноді позитивний ефект з'являється після другої серії процедур.
Протипоказаннями є ускладнення дитячого аутизму дезінтегративними психічними розладами з безглуздою, неврівноваженою поведінкою.
У випадку синдрому гіперкінетичності з розладом уваги та активності сеанси дельфінотерапії можуть заспокоїти дитину, зробити її пересування більш осмисленими і цілеспрямованими, навчити її різною мірою посидючості і елементам зосередженості.
У дітей з розумовою відсталістю різного походження (органічна, хромосомна, змішаного генезу) під впливом дельфінотерапії зростає їх здібність до соціалізації і мабуть тому вона трішечки покращує кмітливість і когнітивні здібності. Ці діти з переважанням апатії, виснажуваності й астенії в поведінці стають жвавішими, енергійнішими, активнішими. Діти з деякою еректильністю і надмірною рухливістю стають спокійнішими, а їх поведінка більш впорядкованою. Діти з легким ступенем розумової відсталості демонструють більші успіхи після дельфінотерапії, ніж діти з глибокими формами розумової відсталості.
Серед невротизованих дітей та підлітків, що проходять процедури дельфінотерапії помітно знижується тривожність і агресивність, зникають страхи, а також денний і нічний енурез. У дітей з логоневрозом бачимо поліпшення мовно-рухової функції, особливо в тих випадках, коли окрім дельфінотерапії проводилися заняття з логопедом. У підлітків і дорослих з депресивним радикалом відмічаються поліпшення показників проекційних тестів-малюнків, покращується апетит, життєва активність. Як депресія, так і фобії, патологічні звичні дії у дітей або зменшуються, або зникають зовсім.
Серед населення частка дітей з психосоматичними розладами є найчисленнішою. Тут дельфінотерапія виступає як чинник загального оздоровлення і зміцнення захисних сил організму. Найпереконливіше це проступає в ході застосування дельфінотерапії у дітей, підлітків і дорослих, постраждалих в результаті аварії на ЧАЕС. В ході сеансів хворі із зони екологічного неблагополуччя відчувають анальгізуючу дію (проходять парестезії, явища церебрастенп), покращуються настрій і нічний сон, припиняються розмови уві сні і зникають кошмарні сни, зменшуюється тривожність, покращуються показники вегетативної нервової і серцево-судинної систем. Тобто після курсу дельфінотерапії у цих пацієнтів підвищуються адаптаційні резерви організму і зменшуються симптоми дискомфорту.
Дельфінотерапія наводить перш за все до позитивних результатів у психоемоційній сфері дітей, які страждають на дитячий церебральний параліч і інші порушення опорно-рухового аппарату (сколіоз, плексити). У них зменшується тривожність, зникає агресія, покращуються сон, загальне самопочуття, настрій, з'являється упевненість в своїх силах. Менш помітні зміни руховій активності. Але і тут деякі пацієнти переходять з групи з низькими показниками рухової активності в групу з вищими показниками. У дітей з'являються нові рухові навики за рахунок включення в статомоторику нових груп м'язів, удосконалюється чуттєвість м'язів і координація рухів.
Дельфінотерапія незрячих і слабозрячих дітей може включати прості завдання: розширити понятійний апарат, сформувати нові образи, поліпшити просторове орієнтування і тактильне сприйняття. Ці трудомісткі завдання сповна можна здійснити. У дітей з патологією зору розширюється сприйняття світу, покращується настрій, самопочуття, з'являється упевненість в собі.
Широкого розповсюдження набула дельфінотерапія як засіб боротьби з хронічною втомою у дорослих. Після відвідин дельфінарію вони відзначають заспокоєння, поліпшення настрою, підвищення життєвого тонусу, поліпшення нічного сну і лібідо.
Висока ефективність дельфінотерапії пояснюється просто. У хворих дітей починає активно працювати кора головного мозку. Якщо, приміром, порівняти енцифолограми (дослідження кори головного мозку) хворих дітей до і після дельфінотерапії, то психологи та педіатри запевняють, що такого ефекту можна було досягнути лише після трьох-чотирьох місяців серйозного неврологічного лікування у клініці.
В Україні дельфінотерапія розвивається дуже швидкими темпами та не тільки визнана закордонними фахівцями з цього напрямку, але українські фахівці співпрацюють із закордонними та відвідують всесвітні міжнародні симпозіуми з дельфінотерапії.
Фото Капча