ПЛАН
- Виникнення козацьких та січових шкіл, зародження козацького шкільництва
- Принципи і засади козацької педагогіки
- Система виховання лицаря-козака
На сучасному етапі удосконалення національної системи освіти України одним із основних завдань школи є виховання духовно багатої осбистості. В цьому нам може дуже допомогти дослідження козацької педагогіки, а також її подальше впровадження в наше сучасне життя зокрема в освіту і виховання наших дітей і нашої молоді. Адже в умовах, коли в нашій державі дедалі більше поглиблюється криза цінностей, молодь поступово втрачає життєві цінності, забуває культурні традиції свого народу, а натомість дедалі більше попадає під чужі нам культурні віяння Заходу і Сходу, назріває така ситуація, коли не буде з ким будувати Україну через 5-10 років. Звичайно в цьому плані козацька педагогіка не може стати панацеєю від усіх хвороб нашого суспільства, але вона здатна консолідувати українське суспільство, вирішити проблему національно-патріотичного виховання молоді, сформувати українця, який би поєднував у собі високі морально-етичні якості, почуття патріотизму з фізичною міццю, витривалістю й вишколом.
Козацька педагогіка - частина народної педагогіки, спрямована на формування козака-лицаря, мужнього громадянина з яскраво вираженою українською національною свідомістю, твердою волею і характером.
Козацька педагогіка і психологія є тими галузями вітчизняної науки, пізнання і засвоєння яких сприяють створенню психолого-педагогічних умов для виховання молоді в дусі глибокого патріотизму, громадянськості, формування в неї національно-державницьких якостей.
Вивчення і дослідження козацької педагогіки важливі ще й тому, що багато проблем тут продовжують залишатись білою плямою, є досить велике поле для нових досліджень.
Основні завдання козацької педагогіки - готувати фізично-загартованих, з міцним здоров’ям мужніх воїнів-захисників рідного народу; виховувати у молоді український національний характер та світогляд; формувати високі лицарські якості, пошану до старших людей, прагнення бути милосердним.
Серед ідеалів козацької педагогіки є виховання вільної і незламної у своїх прагненнях людини, котра повинна, спираючись на вітчизняні традиції громадського і політичного життя, розвивати рідну культуру, економіку, будувати незалежну державу. В усній народній творчості відображено ідеал козака-хлібороба, власника землі, її дбайливого господаря. У часи лихоліть на передній план виступав ідеал козака-воїна, витязя нескореного духу, честі і звитяги.
Явищем глибоко самобутнім є козацька система виховання, що має такі ступені: дошкільне родинне виховання, родинно-шкільне виховання та підвищена освіта. Дошкільне родинне виховання утверджувало статус батьківської та материнської народної козацької педагогіки. У сім’ях панував культ матері і батька, бабусі та дідуся, роду і народу. Сімейні виховні традиції продовжувалися у школах.
- Афонович О. Школи в Запорізькій Січі // Українське слово. - 1996. - 14 листопада.
- Бабишин С. Школи в Запорізькій Січі // Радянська школа. - 1991. - №6/
- Біднов В. Школа та освіта на Україні / В кн: Українська культура: лекції за ред. Дмитра Анатоновича - К., 1993.
- Горболіс Л. Народно педагогічні основи виховання джур // Рідна школа - 1998 р. - № 6.
- Енциклопедія українознавства / за ред. В. Кубійовича. - у 3-х т. - Т. 2.
- Живодьор В. Ф. Сбруєва А. А Рисіна М. Ю. З історії національного шкільництва. - К., 1998.
- Кравець В. Історія української школи і педагогіки. Навчальний посібник. - Тернопіль, 1994.
- Кузь В. Г., Руденко Ю. Д., Губко О. Т. Українська козацька педагогіка і духовність. - Умань, 1995.
- Левківський М. Діяльність козацьких шкіл в Україні (січові, полкові, музичні…) // Левківський М. Історія педагогіки. - Харків. - 2002.
- Луцик Д. Літопис педагогічної думки в Україні. - Дрогобич : Відродження, 1999.
- Любар О. О., Стельмахович М. Г., Федоренко Д.Т. Історія української школи і педагогіки. - К.: Знання, 2003.
- Мельничук О. С. Історія педагогіки України: Навчальний посібник. -Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2001.
- Митюров Б. Розвиток педагогічної думки на Україні в 16-17 ст. - К., «РШ», 1988.
- Петровський Л. Козацька педагогіка: виховуємо нових українців // “День” - 2006. - № 93.
- Руденко Ю.Д. Українська козацька педагогіка: відродження, пошуки, перспективи // Рідна школа - 1994. - № 5.
- Сисоєва С. Нариси з історії рjзвитку педагогічної думки: навч. посіб. для студ. - К. : Центр навчальної літератури, 2003.
- Усатенко Т. П. Українська національна школа: минуле і майбутнє. - К.: Наукова думка, 2003.
- Фігурний Ю. Історичні витоки українського лицарства. - К.: Вид. дім “Стилос”, 2004.
- Хлистун І. Козацька педагогіка у формуванні української національної еліти // Рідна школа - 1994 - № 5.
- Цось А. Бойовитість духу, порив до життя (система фізичного і психофізичного виховання запорозьких козаків) // Рідна школа - 1995. - № 1.
- Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків в 3 томах. - Т. 1 - К.: Наукова думка, 1990.