Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Ефективність лазеротерапії при лікуванні облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
9
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Т. О. Дем’янчук,
І. І. Венцурик
 
Ефективність лазеротерапії при лікуванні облітеруючого атеросклерозу
нижніх кінцівок
 
Анотація
В статті висвітлюється хвороба облітеруючий атеросклероз, методи її лікування, зокрема методом лазеротерапії. Пропонуються рекомендації для профілактики і лікування даного захворювання.
Ключові слова: атеросклероз, артерії, лазеротерапія, лікування.
 
Аннотация
В статье освещаются болезнь облитерирующий атеросклероз, методы ее лечения, в частности методом лазеротерапии. Предлагаются рекомендации для профилактики и лечения данного заболевания.
Ключевые слова: атеросклероз, артерии, лазеротерапия, лечение.
 
Annotation
This article describes arteriosclerosis obliterans disease, the treatment methods, particularly laser therapy. Recommendations for prophylaxis and treatment are provided.
Key words: arteriosclerosis, laser therapy, treatment.
 
Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку суспільства все гостріше постає проблема збереження і зміцнення здоров’я людей, дотримання здорового способу життя. Ураження серцево-судинної системи атеросклерозом – одна з основних причин захворюваності, інвалідності і смертності не лише на Україні, але і у світі.
За останні роки значно розширились уявлення про принципи розвитку атеросклерозу, змінились методи запобігання йому. Відкрились і нові перспективи. Застосовуються нові альтернативні методики лікування, які все більше привертають увагу лікарів та пацієнтів. Успіх лікування даної патології потребує від практикуючого лікаря великих зусиль і наполегливості, що залежить від правильного вибору і своєчасного застосування комплексного лікування.
Лікарі всіх країн все більше використовують в своїй практиці не лише медикаментозні методи лікування різних захворювань, а і фізіотерапевтичні. Лазеротерапія – один з найперспективніших з них.
Мета: вивчення впливу лазеротерапії на пацієнтів з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок, як альтернативний напрямок при комплексному лікуванні цього захворювання.
Завдання:
1.Узагальнити теоретичні знання, формування наукової думки про позитивний вплив консервативного комплексного лікування.
2.Дослідити позитивний плив комплексного лікування, зокрема лазеротерапії на пацієнтів з діагнозом: облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок.
3.Провести аналіз ефективності впливу лазерної терапії на стан здоров’я пацієнтів.
Атеросклероз (артеріосклероз) – одне з найпоширеніших захворювань людини, яке полягає в жировій дегенерації (ліпоїді) та склеротичних змінах (фіброзі) внутрішньої оболонки (інтими) артерії з подальшою атрофією та склерозом і середньої оболонки.
Облітеруючий атеросклероз магістральних артерій нижніх кінцівок посідає перше місце серед інших захворювань периферичних артерій і спостерігається звичайно у людей після 60 років.
Походження атеросклерозу в першу чергу залежить від порушень іннервації, регулюючої кровообіг, що провокує часті спазми судин, порушення трофіки їх стінок. До спазмів судин нерідко ведуть нервово-психічні перенапруження, негативні емоції, обтяжені турботами і хвилюваннями. Мають велике значення і коливання артеріального тиску, особливо при гіпертонічній хворобі.
Упродовж декількох років облітеруючий атеросклероз може протікати безсимптомно, однак з моменту перших клінічних проявів нерідко швидко прогресує.
У початкових стадіях відчувають біль та слабкість в нижніх кінцівках, зокрема в литкових м’язах, задній групі м’язів гомілки, під час ходіння, які зникають через 3 – 4 хв. після зупинки. Цей симптом відомий під назвою переміжного кульгання. Уже в цій ранній стадії (до появи трофічних змін) пульс на головних артеріях стопи (на одній чи обох) різко ослаблений або періодичний, або частіше зовсім відсутній. Ступні холодні, бліді. Спостерігаються підвищена чутливість кінцівок до холоду та зниження чутливості, часто парестезії. У міру розвитку атеросклерозу та погіршення перфузії тканин кров’ю, наростання їх ішемії та гіпоксії довжина дистанції, яку можуть подолати хворі без відчутного болю, прогресивно зменшується, і після закриття магістральної артерії та у разі недостатньо розвинутих колатералей біль стає постійним навіть у стані спокою.
Лікування атеросклерозу в цілому дотепер становить великі труднощі, не дивлячись на всі успіхи, досягнуті сучасною медициною, адже препаратів, які розчиняють атеросклеротичні бляшки в судинах на сьогодні не створено. Сьогодні ж при прогресуванні облітеруючого атеросклерозу проводять різні судинні операції, направлені на поліпшення кровопостачання кінцівки. При розвитку гангрени (омертвіння кінцівки) єдиним засобом порятунку життя хворого залишається ампутація кінцівці. Лікування облітеруючого атеросклерозу комплексне: консервативні та хірургічні методи. Атеросклероз – захворювання системне, хоча частіше уражаються артерії окремих органів чи ділянок тіла. Тому консервативні заходи загального характеру мають більше значення, ніж місцеві.
Що стосується застосування низькоінтенсивних лазерів для лікування внутрішніх хвороб людини, то це один з молодих напрямів в медицині, проте дуже перспективний.
Ретельні дослідження показали, що світло, що дозується, володіє властивостями пригнічувати алергічні реакції, відновлювати систему захисту (імунітет), активізувати нервову систему, покращувати кровообіг, відновлювати обмін речовин, звільняти організм від солей і шлаків, надає могутню знеболюючу і протизапальну дії. Таке лікування абсолютно безболісне і комфортне.
Комплексне лікування із застосуванням лазерної терапії є більш ефективним і призводить до довготривалої ремісії та подальшого повного одужання, тоді як лише медикаментозним лікуванням не можна досягнути значних успіхів у лікуванні і покращенні стану здоров’я хворих.
Дослідження проводилось на базі приватної клініки «Лазерний центр» м. Київ, яка оснащена найсучаснішою апаратурою для проведення як моно – так і комплексної лазеротерапії. Досліджувались амбулаторні картки хворих та записи в них для порівняння дії та ефекту лазерної терапії на організм хворих облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок та хворих яким не застосовували лазеротерапію (І група).
Для порівняння результатів лікування хворих облітеруючими захворюваннями периферичних судин нами застосовувались наступні критерії обліку.
Практичне одужання – тривала і стійка відсутність скарг на тяжкість в ногах при ходьбі, на характерні болі у верхніх і нижніх кінцівках, підвищену мерзлякуватість ніг, судоми в м’язах нижніх кінцівок. Відсутність переміжної кульгавості і трофічних розладів, задовільна пульсація артерій стоп. Задовільні показники різних методик вивчення кровотоку в кінцівках. Практичне одужання може наступати після повторних курсів лікування у хворих переважно з І стадією захворювання (не реєструється після однократних курсів лікування і може бути встановлений тільки після тривалого лікарського спостереження).
Значне покращення характеризується значним зменшенням або зникненням болів при спокійній ходьбі, істотним збільшенням відстані, яку проходить хворий без зупинок, або зникненням переміжної кульгавості і судом в литкових м’язах, появою або поліпшенням пульсації артерій стоп. Покращенням трофіки шкіри і м’язів: заживають тріщини шкіри і невеликі виразки, нормалізуються забарвлення шкіри кінцівок і ріст нігтів і т. д. Помітно нормалізується температура шкіри дистальних відділів кінцівок. Поліпшуються показники при капіляроскопії, артеріальній осцилографії, реовазографії і ін. Значне поліпшення супроводжується деякою нормалізацією показників обміну жирів і вуглеводів, в’язкості і зсідання крові.
Покращення виявляється в наслідок зменшення болів в ногах у спокої і при ходьбі, потеплінням ніг, збільшенням прохідної відстані без зупинок, ослабленням і зменшенням судом в м’язах нижніх кінцівок, тенденцією до поліпшення трофіки шкіри і м’язів кінцівок, до загоєння тріщин, прискоренню росту нігтів і. т. д. В деякій мірі можуть поліпшуватися показники капіляроскопії, шкірної температури, артеріальної осцилографії, реовазографії і інші. Спостерігається тенденція до поліпшення показників обміну жирів і вуглеводів, коагуляційної та антикоагуляційної системи крові.
Погіршення після лікування проявляється в посиленні болів в кінцівках або явищ переміжної кульгавості. Воно може характеризуватися посиленням інших суб’єктивних ознак захворювання (мерзлякуватість стоп, судоми в литкових м’язах), негативною динамікою об’єктивних даних. Можуть з’являтися тріщини на шкірі стоп і пальців, ціанотичність шкіри. Погіршуються показники інструментальних і лабораторних досліджень.
Без змін – відсутність чіткої динаміки за даними основних клінічних, інструментальних і лабораторних досліджень.
В результаті експериментальних досліджень нами були отримані наступні дані:
І група хворих, в яку входили 25 хворих віком 55-75 років, яка отримувала комплексне медикаментозне лікування, що включало і лазерну терапію мала кращі результати покращення стану та самопочуття, а саме від «незадовільно» (до лікування) до «покращення» (після лікування). Приклад із записів амбулаторних карток: хворий Д., 1949 р. н. Діагноз: облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок III ступеня. Оклюзія стегново – підколінного сегмента зліва. Некроз великого пальця лівої нижньої кінцівки.
Основні скарги на біль у м’язах гомілки, більше виражені на лівій нозі. Біль посилюється при ходьбі, що змушує пацієнта зупинятись через кожні 50м. Гомілки і ступні бліді, на великому пальці лівої стопи невелика зона некрозу. Ступні холодні, пульсація на тильних артеріях ступнів, задніх великогомілкових артеріях не визначається. На реовазографії об’ємний кровоток на правій гомілці знижений до 79%, на лівій відсутні 62%.
Після лікування стан покращився: болі в гомілкових м’язах зменшились, ступні слали теплішими. Відстань проходження без зупинок збільшилась в 2-3 рази. Некротичні тканини склерозувались. Після повторного звернення через 6 місяців після попередньої терапії пацієнт вважає себе практично здоровим.
Крім цього кожний хворий І групи заповнював анкету самопочуття після проведених сеансів та після повторних звертань до лікарів.
Після третього сеансу від початку лікування 25% пацієнтів цієї групи в анкетах самопочуття відмітили зменшення болі, судом в гомілці, відчуття тепла в пальцях на ураженій кінцівці, зникнення парестезій.
Після шостого сеансу – у 50% хворих відмічалось зникнення болю в спокої, зменшення болю під час навантаження, збільшилась тривалість ходьби, біль мав скороминущий характер. Нормалізувався сон, покращився емоційний стан, поступово відновлюється працездатність.
Через 2 місяці у 83% хворих зникли болі, судоми. Колір шкіри на кінцівках змінився з блідого до рожевого, зменшилась мерзлякуватість ніг, втома кінцівок, підвищилась толерантність до фізичних навантажень.
При повторному огляді через 2 місяці у 100% хворих відмічається покращення пульсації на периферичних судинах нижніх кінцівках, нормалізація температури шкіри в дистальних відділах кінцівок, покращення капіляроскопічних, реографічних, плетизмографічних даних (відновлення кровотоку в середньому на 20-45% за даними реовазографії).
II група, яка отримувала лише медикаментозне лікування без застосування лазеротерапії і не отримувала комплексного лікування спостерігаються гірші результати з покращення стану та самопочуття.
Дані спостережень за двома групами хворих були узагальнені і їх результати представлені в таблиці №1.
Таблиця 1. Показники зміни стану пацієнтів при облітеруючому атеросклерозі з застосуванням і без застосування лазеротерапії
ГрупаК-сть пацієнтівОдразу після лікуванняЧерез 2 міс. після лікуванняЧерез 6 міс. після лікування
І4без змінпокращеннярекомендовано повторний курс терапії
ІІ12покращеннязначне покращеннярекомендовано
повторний курс через
6 міс. 
Графік змін стану пацієнтів після проведення курсу лікування в ПП «Лезерний центр»
На основі даних таблиці можна зробити висновки, що комплексне лікування із застосуванням лазерної терапії є більш ефективним і призводить до довготривалої ремісії та подальшого повного одужання, тоді як лише медикаментозним лікуванням не можна досягнути значних успіхів у лікуванні і покращенні стану здоров’я даної групи хворих.
На основі спостереження за хворими на облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок та узагальнення отриманої інформації встановлено, що лазеротерапія, яка використовувалась в комплексному лікуванні облітеруючого атеросклерозу є ефективним методом лікування оскільки: збільшився відсоток кровонаповнення судин (в середньому кровообіг відновлюється на 20 – 45%, у деяких пацієнтів відновлюється пульсація), зменшились симптоматичні прояви, покращилось самопочуття хворих.
 
Література:
 
1.Аронов Д. М. Лечение и профилактика атеросклероза. – М. : Триада -Х, 2000-408с.
2.Головко Н. Г. Методика обстеження і комплекс лікування хворих облітеруючими захворюваннями артерій кінцівок. – Запоріжжя, 1976.
3.Дзяк В. Н. Медицинская реабилитация больных сердечно-сосудистыми заболеваниями. – К. : Здоров’я, 1976 – 208 с.
4.Москвин С.В. Возможные пути повышения эффективности лазерной терапии с позиций современных представлений о физиологических механизмах действия низкоинтенсивного лазерного излучения//Матер. ІУмежд. конгр. «Доказательная медицина – основа современного здравоохранения». -Хабаровск: Изд. центр ИПКСЗ, 2005. – С. 181-182.
5.Москвин С.В., Буйпин В. А. Основы лазерной терапии. – Тверь, 000 «Издательство «Триада», 2006. – 256 с.
6.Москвин С.В. Эффективность лазерной терапии. – М. : НПЛЦ «Техника», 2003. – 256с.
7.Мухін В. М. Фізична реабілітація. – К. : Олімпійська література, 2000. -С 232-236.
Фото Капча