Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Ефективність використання кормів курчатами бройлерами за різних рівнів аргініну у комбікормах

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
9
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ КОРМІВ КУРЧАТАМИ БРОЙЛЕРАМИ ЗА РІЗНИХ РІВНІВ АРГІНІНУ У КОМБІКОРМАХ
 
І. І. Ібатуллін
І. І. Ільчук, М. Я. Кривенок
 
Експериментально визначено перетравність поживних речовин та баланс азоту у курчат -бройлерів кросу «Кобб-500» за різних рівнів аргініну у комбікормі. Встановлено, що найкращі показники використання поживних речовин корму спостерігалися у курчат-бройлерів, які споживали комбікорм з вмістом аргініну 1, 28% у перший період вирощування (1 – 10 діб) ; 1, 15% у другий (11 – 22 доба) та 1, 11% у третій період (23 – 42 доба). За підвищення вмісту аргініну у комбікормі курчат -бройлерів, у перший період вирощування, від 1, 24 до 1, 30% відзначалося незначне підвищення перетравності сирих протеїну і жиру відповідно на 0, 7 – 1, 7 та 0, 2 – 1, 1%. Перетравність сирої клітковини та БЕР у цей період суттєво не змінилася. Підвищення вмісту аргініну у комбікормі від 1, 15 до 1, 21% у другий період вирощування та від 1, 11 до 1, 17% у третій зумовило зниження перетравності основних поживних речовин. Перетравність сирого протеїну знизилась на 1, 1 – 3, 7% (р <0, 05) ; сирого жиру – на 1, 3 – 3, 3% та БЕР – на 1, 4 – 3, 9% (р <0, 05). У перший період вирощування утримання азоту в організмі було найвищим у птиці, що споживала комбікорм із рівнем аргініну – 1, 28%, а у другий і третій – відповідно 1, 15 та 1, 11%.
Курчата-бройлери, комбікорм, рівень аргініну, перетравність сирого протеїну, сирого жиру, сирої клітковини та БЕР; баланс азоту в організмі
Птиця, на відміну від ссавців, взагалі не здатна синтезувати в організмі амінокислоту аргінін. Перетворюючись в орнітин, аргінін бере участь в знезараженні кінцевих продуктів азотного обміну, що утворюються при розщепленні амінокислот та інших азотистих речовин в організмі. Орнітин, крім того, використовується для знешкодження бензойної кислоти. Аргінін у великій кількості входить до складу білків протамінів та гістонів, а також білків пір’я. Активно бере участь у діяльності паращитовидних залоз, в утворенні креатину, що відіграє важливу роль в енергетичному обміні [1, 2, 3, 6].
Між аргініном і лізином в організмі існує антагонізм. За збільшення лізину у раціоні, вміст аргініну в організмі знижується, через підвищення аргіназної активності та навпаки, за однобокого збільшення аргініну у раціоні знижується абсорбція лізину у кишечнику та реабсорбція у нирках. Аргінін гальмує перетворення метіоніну у гомоцистеїн [4, 9].
Рівні аргініну у комбікормах для курчат-бройлерів, рекомендовані зарубіжними та вітчизняними вченими, відрізняються між собою і мають широкий діапазон коливань [7, 8, 10]. Тому з огляду на важливу роль аргініну у забезпеченні високої продуктивності птиці, дослідження з визначення оптимального вмісту цієї амінокислоти у комбікормах курчат-бройлерів різного віку є актуальними.
Мета дослідження – визначити ефективні рівні аргініну у комбікормах для курчат бройлерів кросу “Кобб -500”.
Матеріал і методика досліджень. Дослідження із визначення оптимальних рівнів аргініну у повнораціонних комбікормах для курчат-бройлерів різного віку, проводили у ТОВ Птахофабрика «Оленка» Васильківського району, Київської області і в проблемній науково-дослідній лабораторії кормових добавок кафедри годівлі тварин та технології кормів ім. П. Д. Пшеничного Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП України).
Об’єктом досліджень були курчата-бройлери кросу “Кобб -500”. Досліди здійснювали за методом груп. Упродовж основного періоду досліду тривалістю 42 доби, враховуючи вік курчат, виділили три підперіоди: 1-10 діб; 11-22; 23-42 діб, згідно зі схемою досліду (табл. 1).
 
1. Схема науково -господарського досліду
 
Для дослідів відібрали 400 голів курчат-бройлерів 1-добового віку, з яких за принципом аналогів сформували чотири групи по 100 голів у кожній. Під час підбору аналогів враховували вік і живу масу курчат.
Птицю утримували в одному приміщенні на підлозі за щільності посадки 12 голів на 1 м2. Фронт годівлі становив 2, 5 см, напування – 1, 5 см. Показники мікроклімату приміщення були однаковими для птиці всіх груп і відповідали нормам.
Згодовували комбікорм курчатам два рази на добу. Рівень аргініну в раціонах птиці регулювали введенням до складу комбікорму синтетичного препарату цієї амінокислоти.
За схемою досліду курчатам-бройлерам згодовували повнораціонні комбікорми, збалансовані за обмінною енергією (ОЕ) і всіма поживними речовинами, згідно з рекомендованими фірмою “Кобб” нормами. Набір і кількість основних інгредієнтів у складі комбікормів регулювали залежно від періоду вирощування курчат (1-10, 11-22 і 23-42 доби) і необхідного вмісту в них аргініну.
Склад комбікормів, що згодовували птиці у дослідний період наведено у табл. 2.
 
2. Склад комбікормів для піддослідних курчат -бройлерів, %
 
 
Хімічний склад комбікормів дослідного періоду наведено у табл. 3. Хімічний склад комбікорму, який згодовували курчатам – бройлерам контрольної та дослідних груп був однаковим і різнився лише за вмістом аргініну відповідно до схеми дослідів.
Хімічний склад кормів та посліду визначали у лабораторії кафедри годівлі тварин та технології кормів ім. П. Д. Пшеничного НУБіП України відповідно до Державного стандарту України за традиційними методиками зоотехнічного аналізу [5].
 
3. Вміст поживних речовин та енергії у 100 г комбікорму
Фото Капча