ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Світогляд (світ+огляд – бачення, бачити світ) - це система поглядів на об’єктивний світ і місце у ньому людини, на ставлення її до наколишньої дійсності і до самої себе, а також зумовлені цими поглядами основні життєві позиції людей, їхні переконання, ідеали, принципи пізнання і діяльності, ціннісні орієнтації.
Отже, від того, на якому рівні буде сформовано світогляд особистості, залежить характер її дій, вчинків, мотивів діяльності, поведінки. Лише світогляд дає людині усвідомлення власного місця в світі і тим самим грунт під собою.
Науковий світогляд проявляється у поведінці особистості школяра і визначається:
- оптимальним засвоєнням понять, законів і теорій;
- готовністю боротися за свої ідеали, відстоювати свої погляди та переконання;
- проявом переконаності у щоденній поведінці і діяльності.
Актуальність теми роботи визначається всезростаючою роллю біологічних наук у прогесивному розвитку людства, постійним загостренням екологічних проблем та необхідністю виховання у наступних поколінь раціонального і науково обгрунтованого відношення до довкілля.
Від рівня інтелектуального розвитку людства залежать його трудові результати, якість підготовки молодого покоління до життя, його особиста доля і щастя. Тому важливим завданням розумового виховання є культура мислення – сукупність вироблених людством прийомів, норм і правил розумових дій у процесі пізнання дійсності, яке виражається в умінні чітко формулювати завдання, обирати оптимальні методи розв’язання проблем, формулювати обгрунтовані висновки, правильно використовувати їх на практиці. Культура мислення підвищує цілеспрямованість, організованість, ефективність будь-якого виду пізнавально-практичної діяльності.
Джерельною базою виконання роботи стали праці та статті відомих сучасних вчених-дидактів та вчителів, зокерма, слід відзначити праці Л. М. Поліщук, О.П. Яворської, В. П. Кравця, С. Г. Карпенчука та А. Мельникова. Крім того, у роюоті використано нормативну і методичну літературу, затверджену Міносвіти і науки України. зокрема, програми навчання, методичні рекомендації тощо.
Набуття школярами теоретичних знань з біології спрямоване на розвиток їх мислення, формування наукового світогляду та засвоєння наукової картини світу. Теоретичні знання всебічно відповідають характеру сучасної науки, дають адекватне і конкретне розуміння явищ, процесів і живої природи в цілому.
Кінцевим результатом цивілізації на сучасному етапі розвитку людства є порушення союзу людини з природою, в якому людина є частиною природи. Формування цілісних знань школярів про живу природу, складовою яких є теоретичні знання, має велике значення для біоетичного виховання школярів, бо повертають людині відчуття того, що вона є її частиною, і тому відроджують природне співчутливе відношення до ближнього та всього живого.
Теоретичні знання, за думкою провідних дидактів сучасності, можуть бути сформовані шляхом розгортання положень емпіричних теорій, в рамках якого теоретичні поняття формуються за дедуктивним принципом впродовж вивчення всього шкільного курсу біології. Виходячи з того, що положення біологічних теорій є загальними для всіх складових живої природи, втілення цього підходу у практику сучасної школи дає змогу під час вивчення біологічного курсу закласти міцний теоретичний фундамент у вихованні всебічно освіченої людини, яка має екологічну свідомість і спроможна до самостійного вибору, що спрямований на збереження життя на Землі.
Мета бакалаврської роботи полягає у досліденні чинників формування і розвитку учнів середньоосвтньої школи у процесі вивчення біології.
Предметом бакалаврської роботи є науковий світогляд учнів на уроках біології, а об’єктом дослідження – власне формування та розвиток наукового світогляду учнів.
Для досягнення мети курсової роботи складено ряд наступних завдань дослідження:
- провести аналіз методичної літератури;
- визначити особливості наукового світогляду учнів у процесі навчання біології;
- дослідити вплив психологічних факторів на формування і розвиток наукового світогляду учнів;
- розглянути поняття інтегрованого навчання та визначити його вплив на формування і розвиток наукового світогляду учнів загальноосвітньої середньої школи у процесі навчання біології;
- розробити план проведення відкритого уроку з біології для ілюстрації методики розвитку наукового світогляду учнів.
Структура роботи: робота складається зі змісту, вступу двох теоретичних розділів, одного практичного, висновку та списку використаної літератури.
- 177 новацій столичної освіти (2004-2005) за редакцією Жебровського Б. М. – К.: ЗАТ “Дорадо”, 2006.
- Акімов І. А. Совість і проблеми екологічної етики // Матеріали семінару “Освіта та екологічна етика XXI ст.”. – К., 2001.
- Барановський В. А. Екологічні проблеми атмосферного повітря // Екологічний вісник. – 2002 – №№ 1-2.
- Барановський В. А. Екологічні проблеми природних вод // Екологічний вісник. – 2002 – №№ 3-4.
- Білявський Г. О. та ін. Основи екологічних знань: пробний мас. підручник для учнів 10-11 класів середніх загальноосвітніх закладів – К.: Либідь, 2000.
- Буринська Н. Сучасні підходи до шкільної природничої освіти // Біологія і хімія в школі.. – 1996. - № 1.
- Вербицький В. В. Еколого-натуралістична освіта в Україні: історія, проблеми, перспективи – К., СМП “АВЕРС ”, 2003.
- Власова О. Є. Активізація пізнавальної діяльності на уроках біології. – Вінниця: ЗОШ І-ІІІ ст. № 1. – 2005.
- Горбач Н. Розвиток критичного мислення на уроках природничого циклу // Біологія і хімія. - 2004. - № 54.
- Додаткова освіта з біології у сучасній школі – К., НЕНЦ, 2003.
- Закон України “Про загальну середню освіту” // Інф. збірник МО України. – 1990. – № 15.
- Закон України “Про освіту” // Голос України. – 1996. – № 77.
- Калініченко Н. Діяльність вчителя в організації самоосвіти учнів //Освітянське слово, березень 2004 р № 14 ( 142 )
- Карпенчук С. Г. Теорія і методика виховання: навч. посібник. – К.: Вища школа, 1997.
- Киричук В. О. Філософія освіти: проблеми виховання // Нові технології навчання. - вип. 19. – К., 1997.
- Колесник М. О. Екологічне виховання учнів на засадах "глибинної екології" в процесі вивчення біології: автореф. дис... канд. пед. наук. - Тернопіль, 2003.
- Конкуренція виховання дітей та молоді у національній системі освіти // Інф. збірник МО України. – 1996. – № 13.
- Концепція 12-річної середньої загальноосвітньої школи// Освіта. – 2000. – № 38.
- Кравець В. П. Психолого-педагогічні основи підготовки школярів до сімейного життя. – Тернопіль, 1997.
- Логін В. Метод проектів у концепції сучасної освіти // Завуч, січень 2003 р. № 2.
- Мартинюк І.В. Національне виховання: Теорія і методологія. – К., 1995.
- Межжерин В. А. Екологія як проблема відношення людини до Бога // Матеріали семінару “Освіта та екологічна етика XXI ст.”. – К., 2001.
- Мельников А. Творчість: від проблеми до дії // Освітянське слово, березень 2004 р № 14.
- Методичні засади реалізації пріоритетних напрямків експериментально-дослідницької діяльності (з досвіду роботи еколого-натуралістичних центрів України) – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2005.
- Методичні матеріали ВЗБШ. Молода наукова зміна. Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми біології” / Під редакцією В.В.Вербицького – К., СМП “АВЕРС ” , 2003.
- Петренко Л. П. Організація колективної навчальної діяльності школярів на уроках біології. – Вінниця: ЗОШ І-ІІІ ст. № 6. – 2005.
- Поліщук Л. М. Диференціація та індивідуальний підхід до учнів при навчанні біології. – Жмеринка: ЗОШ І-ІІІ ст. № 2. 2005.
- Потапюк Л. М. Формування світогляду учнів підліткового та юнацького віку у навчально-виховному процесі сучасної школи: автореф. дис... канд. пед. наук. – Тернопіль, 2002.
- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Біологія. 6-11 класи. – К.: Шкільний світ, 2001.
- Програми для творчих оцінювань позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів. Еколого-натуралістичний напрям. - К.: Богдана, 2004.
- Руснак Т. Технології навчання біології. Теорія та практика // Біологія. - 2006. - № 15.
- Сердюк В.О. Концепція екологічної освіти і виховання // Матеріали семінару “Освіта та екологічна етика XXI ст.”. – К., 2001.
- Сімко В. В. Впровадження інтерактивних технологій навчання // Завуч. квітень 2006 р. - № 13.
- Стельмахович М.Г. Народна педагогіка. – К., 1985.
- Стецюк Л. І. Використання опорних конспектів при викладанні біології. – Вінниця: ЗОШ І-ІІІ ст. № 35. – 2005.
- Сухомлинський В.О. Народження громадянина // Вибр. твори: в 5 т. – К., 1976.
- Сухомлинський В.О. Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості // Вибр. твори: в 5 т. – К., 1976.
- Талановиті діти – нація України. Великі успіхи Малої академії: Тези наукових робіт за 2004-2005 роки. - К.: ВПУ “Київський університет”, 2005.
- Толстоухов А.В., Хилько М.І. Екобезпечний розвиток: пошуки стратегем. – К.: Знання України, 2001.
- Усімбаєва Н. Науково-дослідницька діяльність як чинник зростання професійної компетентності // Рідна школа. - № 4. - 2006 р.
- Холод Т. К. Модульне навчання на уроках біології. - Турбівська ЗОШ І-ІІІ ст. – 2005.
- Цуруль О. А. Формування в учнів біологічних понять: психолого-педагогічні засади та методичні особливості: навчально-методичний посібник. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004.
- Чернігова В. Плекаймо особистість // Завуч, квітень 2003 р. - № 11.
- Щербань П. Формування духовної культури особистості // Рідна школа. – 1999. – №7–8.
- Яворська О. П. Організація лекційно-семінарської системи навчання учнів біології. - Жданівська ЗОШ І-ІІІ ст. – 2005.
- Ярошенко О. Г. Проблеми групової навчальної діяльності школярів: дидактико-методичний аспект. - К .: Станіца, 1999.