Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Характеристика дикорослих плодів і ягід

Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
11
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Вступ
 
Дикорослі плоди широко використовуються населенням як в свіжому, так і в переробленому вигляді. Більшість з них має лікувальні властивості і здавна застосовується в народній медицині. Крім того, дикорослі мають відносно високу пристосовуваність до місцевих умов, стійки до багатьох захворювань. В лісах багатьох районів країни виростають різні види дикорослих плодів, які мають велике значення як додаткові продукти для споживання у свіжому вигляді та переробки.
Багато дикорослих рослини є одночасно харчовими і лікувальними продуктами. Відомо, що хімізація сільськогосподарського виробництва має свої негативні сторони. Дикорослі ж плоди і ягоди, на щастя, являють собою натуральний продукт природи, дарований нам в ході багатовікового еволюційного розвитку. Багато дикорослих плодів і ягід не поступаються своїм культурним родичам, будучи важливим джерелом вітамінів, мікроелементів та інших цінних поживних речовин.
За багатьма показниками харчової цінності дикорослі плоди і ягоди перевершують культурні сорти.
Більшість видів дикорослих ягід – швидкопсувні продукти. Неможливість швидкої доставки заготовлених ягід в торговельну мережу або на переробку є стримуючим фактором збільшення заготовок дикоростучої продукції. Тільки за допомогою консервування можна заготовити їх про запас і вирішити питаня цілорічного постачання ними населення.
Однак споживча кооперація країни ще недостатньо використовує таке важливе додаткове джерело сировини, як дикорослі плоди, ягоди. Часто причина цього полягає в низькій якості заготовленої продукції, неможливості в умовах заготівельного пункту провести своєчасну обробку або консервування сировини.
При цьому важлива спеціалізація підприємств з виробництва окремих видів продукції, що дозволяє використовувати прогресивні технології і нові види тари. Особливої уваги заслуговує питання консервування дикорослих ягід у вигляді напівфабрикатів для громадського харчування, кондитерської, плодоовочевої та інших галузей промисловості. Дикорослі ягоди консервують різними способами: готують банкові консерви (компоти, ягоди у власному соку, маринади), пюре, соуси і приправи, соки, варення, джем, повидло та інші смачні і корисні продукти.
 
Характеристика дикорослих плодів і ягід
 
Яблука лісові використовуються на переробку. Вони містять (у%) : Цукрів – 7, 2-9, 6, пектинових речовин-1, 4, органічних кислот-1, 0-2, 4.
Мушмула росте чагарником, плоди її дрібні (до 15 г), коричневі. М'якоть недозрілих плодів дуже терпка, але в міру дозрівання стає м'якою і солодкою. Мушмула містить (у%) : Цукрів – 8-12, кислот – 0, 5-1, 0, пектинових речовин – 1, 0-1, 5. Використовують у свіжому вигляді, а також з неї виготовляють варення, пастилу і ін.
Глід – це чагарник або невелике дерево. Плоди його мають форму невеликих приплющених яблучок з широкими ребрами. За забарвленням вони бувають жовті, червоні, чорні. Глід містить (у%) : Цукрів- 3-14, кислот – 0, 3-0, 9, пектинових речовин-1, 3-1, 6; вітамін С. Використовують глід в харчовій промисловості та медицині. Екстракт плодів застосовують як засіб, що поліпшує кровообігу серцевого м'яза і який зменшує її збудливість.
Шипшина – плоди ягодоподібні, гладкі, червоні. М'якоть плоду з внутрішньої сторони покрита густою мережею дрібних волосків. Плоди містять багато насіння. Плоди шипшини є полівітамінним засобом – містять каротин, вітаміни С, Е, К, групи В. З плодів шипшини готують вітамінні настої, сиропи, екстракти, компоти.
Журавлина виростає в лісах на мохових болотах переважно в західних і північних районах. Плід її представляє собою червону, соковиту, дуже кислу ягоду. Збирають журавлину два рази на рік – восени (до снігу) і навесні після танення снігу. Кращою вважається підсніжна журавлина. Журавлину вживають у свіжому вигляді, при виготовленні мармеладу, желе, соків, варення. Вважається, що журавлина надає тонізуючу дію на організм людини і підвищує розумову діяльність і працездатність.
Брусниця являє собою невеликі ягоди червоного кольору, злегка гіркуваті на смак. В її ягодах мається бензойна кислота (0, 1%), завдяки наявності якої брусниця добре зберігається. З неї готують морси, квас, варення, начинки.
Чорниця має ягоди чорного кольору з сизуватим нальотом, майже кулясті. М'якоть соковита, червонувато-фіолетова, кисло-солодкого смаку. Дозріває в кінці червня – початку липня. У чорниці міститься велика кількість барвників. Використовують чорницю в свіжому і сушеному видах, для варіння варення, компотів, соків, сиропів. Широко використовується в медицині як в'яжучий, антисептичний і жовчогінний засіб.
Обліпиха. Ягоди круглої або яйцевидної форми, жовтого або оранжево-червоного кольору, м'якоть м'ясиста, кислуватий з приємним ароматом. Обліпиха цінна також вмістом жиру (до 9%). З обліпихи готують варення, желе, кисіль, пастилу, соки та ін. Обліпихову олію використовують як лікувальний засіб при опіках, променевих ураженнях шкіри.
Калина поширена майже повсюдно в Україні. Плоди калини яскраво-червоні, соковиті, з одного кісточкою, гіркувато-солодкуваті на смак, після заморожування їстівні. Плоди калини можна використовувати в свіжому вигляді, з них готують настої, пюре.
Якість заготовлюваних дикорослих плодів і ягід має відповідати вимогам діючих стандартів.
 
Використання дикорослої сировини в консервній происловості
 
Консерви з дикорослих ягід
Найбільш поширений спосіб консервування дикорослих ягід – це приготування пастеризованих і стерилізованих консервів. У поєднанні з герметизацією тари теплова обробка забезпечує тривале зберігання продукції.
З дикорослих ягід готують: компоти, соуси, приправи, соки, протерті з цукром ягоди, маринади, ягоди в сиропі, у власному соку.
Компоти. Компоти представляють собою готовий до вживання продукт зі свіжих ягід, залитих цукровим сиропом, герметично закупорених
Фото Капча