Предмет:
Тип роботи:
Педагогічний досвід
К-сть сторінок:
7
Мова:
Українська
Мета уроку: поширити знання про жанр натюрморту; розвивати практичні навички роботи аквареллю; удосконалювати вміння вибудовувати предмети, о складають натюрморт, добирати необхідні відтінки, інтенсивність кольору та півтони, передавати об’єм, фактуру зображуваних предметів.
Тип уроку: розширення та поглиблення знань і вмінь.
Техніка виконання: живопис аквареллю.
Обладнання: Таблиці з методичними розробками виконання натюрморту аквареллю та дитячі малюнки, репродукції творів художників О. Новаківського "Натюрморт", Ф. Манайла "Новий хліб, овочі і фрукти", овочі та фрукти (муляжі).
Хід уроку
І. Організаційна частина, підготовка до вивчення нового матеріалу.
Вчитель психологічно настроює дітей до сприймання нового матеріалу.
1.Актуалізація опорних знань учнів.
Отже пригадаємо види образотворчого мистецтва (живопис, скульптура, графіка, декоративно-прикладне мистецтво, архітектура).
До жанрів образотворчого мистецтва належать: портрет, пейзаж, натюрморт, історичний, батальний. Анімалістичний.
2.Словникова робота.
Жанр – вид творів мистецтва, який характеризується певними ознаками.
Зображення тварин називається анімалістичним жанром.
Картини, присвячені подіям і сценам повсякденного життя, належать до побутового жанру.
Твори, які зображують історичні події належать до історичного жанру.
Картини, присвячені воєнним подіям – битвам, епізодам війни, належать до батального жанру.
-А як називається жанр, що зображує краєвид? (Пейзаж)
Жанр в якому відображена людина або група людей називається портрет.
3.Вступна бесіда.
-Подивіться на репродукцію картини І.Т. Хруцького “Квіти і плоди”. Назвіть предмети, зображені на ній.
(Ваза, кошик, склянка, букет квітів, персики, лимони, груші, диня, виноград)
-Картину, н якій зображено групу неживих предметів (квіти, овочі, фрукти, предмети домашнього вжитку), називають натюрмортом.
Перший натюрморт з’явився в Голландії на початку ХVІІ століття. Голанці були в цей час одними з найбагатших у світі. Люди гостріше і тонше відчували навколишній світ, красу природи. Вони милувалися предметами, серед яких проходило їхнє життя. Це був період розвитку голландського мистецтва. Вміти бачити красу в звичайному – важлива риса Голанських художників. Дуже часто у назві картин використовувалося слово “сніданок”: “Сніданок з курчат”, “Сніданок з шинкою”. Натюрморти, написані художниками, розповідають також про життя і побут їхніх володарів. Дивишся на таке зображення і думаєш, що господар цих речей відійшов на хвилинку і незабаром повернувся.
II. Робота над темою уроку.
1. Сприймання творів мистецтва.
а) Олекса Новаківський "Натюрморт".
Вдивіться уважно в твір українського художника Олекси Новаківського Натюрморт". Як багато він може розповісти ... Про яку пору року розповідає нам ця картина?
Так, автор представляє осінь в усій її пишній красі. Ми бачимо осінні квіти - хризантеми і фрукти, що достигають восени. Які саме? Так, яблука і груші. Давайте розглянемо ці чудові, достиглі плоди. Якого вони кольору? Жовті, оранжеві, червонобокі яблука та зеленкувато-жовті груші лежать у гарній вазі. Так і хочеться їх скуштувати. Чи не так? Ми не бачимо на картині людей, господарів помешкання, але дещо можемо дізнатися про них. По-перше, ці люди люблять квіти: щоб рослини не померзли на дворі і ще довго цвіли, вони пересадили їх у горщики. Кожний горщик акуратно обгорнули у гарний білий папір, щоб було красиво.
А якого дня - похмурого чи ясного писав художник свій натюрморт?
Так, день був сонячний, ясний, радісний, чистий. У кімнаті багато світла, тому падають тіні від квітів, фруктів і посуду. Натюрморт яскравий і радісний.
б) Федір Маната "Новий хліб, овочі і фрукти ".
Народні традиції відображені у натюрморті Федора Манайла "Новий хліб, овочі і факти". Урочиста подія - поява хліба нового урожаю на столі - відмічаються за народним звичаєм з особливою святковістю. Він в оточенні і городини, і фруктів, і меду. Колорит, барви полотна гарячі, сповнені радості життя. (Учні діляться своїми враженнями.)
- Що об'єднує ці дві картини?
(Зображені овочі, фрукти, предмети побуту тощо.)
2. Словникова робота.
- Картину, на якій зображено групу неживих предметів (квіти, овочі, фрукти, предмети домашнього вжитку, риба, дичина тощо), називають натюрмортом.
3. Дидактична гра "Чарівна торбинка".
Беремо невелику торбинку та овочі і фрукти, які відрізняються за формою і величиною. Вчитель кладе овочі і фрукти в торбинку і пропонує комусь із дітей, не заглядаючи у неї, намацати якийсь предмет, назвати його і показати дітям. Вчитель може запропонувати знайти те, що він назве. По черзі завдання виконують декілька учнів.
4. Вступна бесіда.
Скажіть мені, діти, які рослини ростуть на городі? які - в полі? які - на баштані? які - в саду? Назвіть овочі, які ви знаєте. А тепер назвіть фрукти.
Сьогодні ми малюватимемо натюрморт, але, звичайно, не такий складний, як у художників. У нас є різні овочі і фрукти. Давайте складемо з них натюрморт, згрупувавши по декілька предметів, як показано на таблиці.
5. Перегляд таблиці з методичними розробками малювання натюрморту.
6. Відгадування загадок.
- Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, які овочі та фрукти ми зможемо використати для нашого натюрморту.
Я гірка і завжди свіжа,
Всім подобаюсь. Одначе
Хто мене ножем уріже,
Неодмінно сам заплаче.
(Цибуля)
Я кругленька, червоненька,
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска)
Хвостиком прив'язаний,
Довгий і зелений,
Гарбузові він синок,
Дуже добрий ... (Огірок)
Я кругленький хлопчик,
Як у мишки - хвостик,
Червоненький я на вроду,
Хочу в борщик із городу. (Буряк)
Я червоний, я гіркий.
Відгадайте, хто такий? (Перець)
Я росла в темній темниці,
Як зросла, взяли в світлиці.
З мене шкуру всі деруть,
Мене варять, мене труть.
Пироги з мене печуть.
Відгадайте, хто ж я є?
Чи ви знаєте мене? (Картопля)
7. Перегляд демонстраційного матеріалу.
8. Поетапне виконання композиції вчителем.
Щоб малюнок не здавався надто малим або надто великим на аркуші таперу, треба правильно встановити відношення розмірів аркуша зображення, а також знайти місце розташування композиції на аркуші. Годі ваш малюнок буде вдало скомпонованим.
Коли ви визначите розташування предметів, намітьте загальну їх форму. Порівняйте малюнок з натурою і, уточнивши його, переходьте до деталізації (плями, корінці, стебла, листя та ін.).
Тепер починаємо малювати фарбами. Спочатку на палітрі треба підібрати найсвітліший колір натури, а вже потім вкрити ним усю поверхню малюнка, крім відблиску. Фарба при цьому повинна вільно стікати вниз. Коли потрібно підсилити той чи інший колір малюнка, вкрийте його тією самою фарбою ще раз. Проте пам'ятайте, що зловживати перекриванням не слід, бо акварель втрачає свіжість, прозорість, яскравість. Компонуйте натюрморт так, щоб предмети, які ви зображаєте, частково загороджували один одного - це надасть груші більшої природності. Не забувайте, що малюючи предмети, які знаходяться ближче до вас, їх зображують нижче від тих, які знаходяться далі від вас.
9. Практична діяльність учнів.
УРОК 2
Мета уроку. Розфарбувати натюрморт в кольорі в теплих тонах
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Практична робота.
Слово вчителя.
Ми вже пройшли перший етап у малюванні натюрморту з натури. Починаємо роботу з фарбами.
Аналізуємо з дітьми кольорове співвідношення натюрморту. Підібраним локальним кольором покриваємо спочатку фон і всі предмети, орієнтуючись на освітлення площини. (Тут варто нагадати учням про освітлення. Якщо освітлення денне, то світлі місця на предметах будуть холодним, а тіні – теплими). Залишаємо на папері місця для відблисків та особливо яскравих плям. Після того як малюнок трохи підсохне, підбираємо на палітрі кольори півтонів і поступово проробляємо всі предмети, незабуваючи про кольорові рефлекси, особливо в тіньових місцях.
(Учитель працює разом з учнями, щоб вони спостерігали за послідовністю його роботи, за тим, як кладуться по формі предметів мазки, як на палітрі підбираються кольори).
Частіше порівнюйте свою роботу з натурою на відстані витягнутої руки. Тіньові та найтемніші місця проробляйте в останню чергу. Не забувайте про явище контрасту між кольорами. Холодний за кольором предмет може зробитися ще холоднішим на фоні теплого кольору, а світлий – світлішим на темному фоні. Пам’ятайте – колір допомагає розкрити зміст твору, передати певний настрій, що активно впливає на хід мислення глядача.
(Учитель постійно стежить за тим, як учні працюють над своїми роботами).
ІІІ. Підсумок уроку. Учитель аналізує й оцінює роботи учнів.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1.Ланіна І.В. Образотворче мистецтво. 4 клас. Плани-конспекти уроків. – К.: Ранок, 2004.
2.Трач С. Образотворче мистецтво. Альбом-посібник. – Тернопіль: Богдан, 2004.