ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Кримінально-правова охорона сім’ї та неповнолітніх від суспільно небезпечних посягань є необхідною складовою частиною їх державного захисту, що являє собою одне з найважливіших завдань соціально орієнтованої держави. Забезпечення соціальної стабільності, зміцнення фізичного та психічного здоров’я нації, попередження соціальних конфліктів неможливе без зміцнення сімейних відносин. Важливість останніх для суспільства обумовлено й тим, що сім’я виступає найбільш сприятливим природним середовищем для фізичного, психічного соціального та духовного розвитку підростаючого покоління. Тому всебічний захист сім’ї, поліпшення умов розвитку дітей та підлітків виступає передумовою сприятливого соціально-економічного і демографічного майбутнього нашої держави та суспільства в цілому.
Аналіз чинного кримінального законодавства України показує, що у ньому передбачено низку статей, які встановлюють відповідальність за посягання на неповнолітніх, їх фізичний, психічний, соціальний та духовний розвиток, а також на сімейні відносини, серед яких особливо слід виділити ст. 164 “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей”.
Слsд зауважити, що визначення суспільно небезпечних наслідків, якs полягають в ухиленні від сплати аліментів на утримання дітей, у відповідних статтях КК про злочини проти сім’ї та неповнолітніх за допомогою оціночних понять є недоцільним.
З врахуванням підвищеної суспільної небезпечності ухилення від сплати аліментів на утримання дітей на відносини, які забезпечують нормальний розвиток неповнолітніх, тобто особою, яка є учасником цих суспільних відносин та за законом або іншою правовою підставою зобов’язана піклуватися про неповнолітнього, його нормальний фізичний, психічний, духовний та статевий розвиток, відповідальність цих осіб має бути підвищеною.
У літературі проблеми кримінальної відповідальності за злочини щодо ухилення від сплати аліментів на утримання дітей досліджувалися у роботах небагатьох вчених, наприклад, І. І. Митрофанова [11], С. М. Лепех [10], С. М. Морозюк [12], К. П. Проскурні [16] та ін., причому більшість робіт ґрунтувалися на кримінальному законодавстві радянського періоду або присвячені аналізу широкого кола складів злочинів проти сім’ї та неповнолітніх.
Мета роботи – аналіз системи кримінально-правових норм, які забезпе-чують охорону сім’ї та неповнолітніх в частині їх убезпечення від несплати аліментів на утримання дітей.
Об’єкт дослідження – суспільні відносини, які забезпечують охорону сім’ї та неповнолітніх.
Предмет дослідження – кримінально-правові норми, які передбачають відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.
Нормативну базу роботи склали Конституція України, чинне кримінальне законодавство України, нормативні акти інших галузей права, у тому числі сімейного та цивільного права.
Методи дослідження обрано звурахуванням поставленої в роботі мети та завдань дослідження, його об’єкта та предмета. Зокрема, діалектичний метод дозволив розглянути питання кримінальної відповідальності за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей; за допомогою методу системно-структурного аналізу показано внутрішню побудову системи кримінально-правових норм, які передбачають відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, взаємозв’язок і взаємообумовленість елементів як всередині системи, так і з іншими правовими поняттями й категоріями; догматичний метод дозволив проаналізувати норми чинного КК, у яких передбачено відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей з точки зору додержання правил законодавчої техніки конструювання диспозицій і санкцій цих норм.
- Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, тлумачення від 12.04.2012 [Електронний ресурс]: режим доступу: http://zakon4.rada.gov. ua/laws/show/254к/96-вр
- Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-III, редакція від 20.05.2012: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon2.rada. gov.ua/laws/show/2341-14
- Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI, редакція від 11.08.2013. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
- Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III, редакція від 04.08.2013. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/ show/2947-14
- Болдарь Г. Є. Кваліфікація злочинів: навч. посіб. / Г. Є. Болдарь, М. К. Гнєтнєв, Г. М. Зеленов, В. В. Лень, Є. О. Письменський; Луган. держ. ун-т внутр. справ ім. Е.О.Дідоренка. – К.: Істина, 2010. – 430 с.
- Волохов О. С. Аліментні обов'язки інших членів сім'ї та родичів / О. С. Волохов // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр . – 2010. – Вип. 47. – С. 418-424.
- Кваліфікація злочинів, підслідних органам внутрішніх справ: навч. посіб. / за ред. В. В. Коваленка; за наук. ред. О. М. Джужи та А. В. Савченка. – К.: Атіка, 2011. – 648 с.
- Кваліфікація злочинів: навч. посіб. / за ред. О. О. Дудорова, Є. О. Письменського. – К.: Істина, 2010. – 430 с.
- Кримінальне право України: практикум: навч. посіб. / П. П. Андрушко, С. Д. Шапченко, С. С. Яценко, П. С. Берзін та ін.; за ред. С. С. Яценка. – 3-є вид., переробл. і доповн. – К.: Алерта; КНТ; Центр учб. л-ри, 2010. – 640 с.
- Лепех С. М. Сімейне право України: навч. посіб. / С. М. Лепех. – Л.: Вид. центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2010. – 318 с.
- Митрофанов І. І. Економічні злочини: навч. посіб. / І. І. Митрофанов. – Кременчук: ПП Щербатих О.В., 2009. – 272 с.
- Морозюк С. М. Кримінально-правова характеристика злочинів проти інтересів сім'ї та підопічних (ст.ст. 164-169 КК України): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / С. М. Морозюк; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. – К., 2012. – 18 с.
- Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України: у 2 т. Т. 1 / ред.: П. П. Андрушко. – 3-тє вид., переробл. та доповн. – К.: Прав. єдність, 2009. – 964 с.
- Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. – 9-те вид., переробл. та доповн. – К.: Юрид. думка, 2012. – 1316 с.
- Ніколаєнко Т. Б. Кримінальне право України. Особлива частина: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Т. Б. Ніколаєнко, В. О. Сич; Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького. – Хмельницький, 2012. – 1231 с.
- Проскурня К. П. Аліментні зобов’язання на утримання дитини: проблеми і перспективи регулювання в Україні / К. П. Проскурня // Вісник Одеською юридичної академії. – 201. №2. – С. 123-128.
- Сопільник Л. І. Кримінальне право України. Загальна частина: навч. посіб. / Л. І. Сопільник, М. П. Федоров; Львів. ун-т бізнесу та права. – Львів, 2012. – 463 с.