Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
6
Мова:
Українська
Масаж як засіб фізичної реабілітації при травмах нижніх кінцівок у футболістів
Степчук В. Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука
Анотація. Степчук В. Масаж як засіб фізичної реабілітації при травмах нижніх кінцівок у футболістів. В статті розглядається вплив масажу як засобу фізичної реабілітації на організм футболістів при травмах нижніх кінцівок.
Ключові слова: масаж, відновлення, травми.
Анотация. Степчук В. Масаж как способ физической реабилитацыи при травмах нижних конечностей у футболистов. В статье рассматривается влияние масажа как способа физической реабилитацыи на организм футболыста при травмах нижних конечностей.
Основные слова: масаж, востоновление, травмы.
Abstract. V. Stepchuk. Massage as a means of physical rehabilitation under football-players’ lower extremities injuries. This article deals with massage influense as a means of physical rehabilitation under football-players’ lower extremities injuries.
Key words: massage, rehabilitation, injuries.
Футбол є видом спорту, який досить складно однозначно віднести до однієї класифікаційної групи за критерієм основних фізичних якостей, які забезпечують виконання роботи. З одного боку, короткочасні максимальні прискорення, наприклад, під час флангового проходу гравця, дають підставу вважати його швидкісним видом. З іншого боку – необхідність підтримувати фізичне зусилля меншої інтенсивності тривалий час дозволяє включити футбол до групи видів спорту на витривалість. Крім того чималу частку роботи футболіст виконує і у швидкісно-силовому режимі, наприклад, при веденні одноборств з суперником на землі та в повітрі, при раптових змінах напрямку та швидкості руху, при виконанні ударів по воротах та дальніх передачах. З огляду на все це футбол можна вважати видом спорту, який вимагає спеціально модифікованого і майже рівномірного розвитку основних рухових якостей – сили, швидкості, витривалості, спритності з деяким переважанням швидкісно-силових якостей.
Мета дослідження – визначити ефективність впливу масажу на організм спортсмена при травмах нижніх кінцівок.
Об'єкт дослідження – процес фізичної реабілітації спортсменів при травмах нижніх кінцівок.
Предмет дослідження – вплив масажу на організм футболістів при травмах нижніх кінцівок.
Завдання дослідження:
Дати лікарсько-педагогічну характеристику футболу;
Проаналізувати вплив масажу на різні органи та системи людського організму;
Проаналізувати техніку і методику проведення масажу при травмах і захворюваннях нижніх кінцівок;
Провести визначення ефективності використання масажу, як засобу фізичної реабілітації при травмах нижніх кінцівок у футболістів.
В роботі було проаналізовано вплив масажу на різні органи і системи людського організму. Діючим фізичним чинником масажу на організм є механічні подразнення, що наносяться тканинам спеціальними прийомами погладжування, розтирання, розмининня, вібрації. Різноманіття прийомів, що використовуються в масажі, дозволяє застосовувати у великому діапазоні дії від дуже слабких до достатньо сильних подразників. Прийоми масажу, діючи на тканини, викликають збудження механорецепторів, призначених для перетворення енергії механічних подразнень в специфічну активність нервової системи – в сигнали, які несуть нервовим центрам інформацію. Механорецептори розподілені по всьому тілу. До них відносяться рецептори шкіри, подразнені дотиком, тиском, струсом, ударами і ін. Сюди відносяться рецептори м'язово-суглобового відчуття (пропріорецептори) і рецептори внутрішніх органів (інтерорецептори), що приходять в збудження при зміні тиску на органи і стінки судин (барорецептори).
Було проаналізовано техніку і методику проведення масажу при травмах нижніх кінцівок. Масаж нижніх кінцівок поділяється на: масаж стопи, п’ятки, пальців, підошви, гомілковоступневого суглобу, гомілки, колінного суглобу, стегна, кульшового суглобу, сідничних м’язів.
Положення пацієнта – лежачи. Для більшого розслаблення кладуть валик під колінний суглоб.
При масажі гомілки особлива увага приділяється гомілковому м’язу.
При масажі стегна треба уникати інтенсивних дій і вібрацій в паховій області (особливо у чоловіків – із-за високої чутливості).
В глибині підколінної ямки проходять кровоносні судини, нерви, лімфатичні вузли, тому прийоми не повинні бути інтенсивними (по можливості, якщо не має необхідності уникати).
Особливу увагу приділяти масажу ахіллового сухожилку (п’яткового) сухожилку (дуже часто травмується).
Закінчується масаж активно-пасивними рухами і загальними струшуваннями.
Було проведено визначення ефективності використання масажу при травмах нижніх кінцівок у футболістів.
Дослідження проводилось на базі футбольного клубу “Хімік”, який виступає на першості Рівненської області з футболу серед дорослих команд. Загальна кількість футболістів клубу “Хімік”, які виступали на протязі 15 чемпіонату (2006 рік) Рівненської області з футболу, складає 23 особи. Всі вони приймали участь у нашому дослідження ефективності впливу масажу при травмах нижніх кінціво
Було сформовано дві групи – перша (експериментальна) і друга (контрольна). До першої групи увійшли футболісти, які або ходили на процедури масажу, або був проведений масаж безпосередньо після травмування протягом 7 – 8 днів перед кожним тренуванням за індивідуальною програмою. До другої групи увійшли футболісти, які з різних причин не отримали масажних процедур. Основна причина це молодий вік та відмова за власним бажанням. До складу першої групи увійшло 12, до складу другої – 11 футболістів. З першої групи 7 осіб проходили у нас курс масажних процедур (перед тренуванням у роздягальні), а 5 осіб – у різних масажних кабінетах (у власних знайомих). З другої групи 5 осіб були молодшими (18-20р.), – тобто тренер не дозволяв нам їм проводити масаж, щоб вони змолоду не звикали до масажу, а ще 6 осіб просто відмовились від масажу. Отже всього у нашому розпорядженні було 23 футболіста.
Протягом 15 сезону чемпіонату Рівненської області з футболу серед дорослих команд абсолютно всі спортсмени отримали травми нижніх кінцівок, хоча їх складність значно відрізнялась. Ми обрали основним показником ефективності проведення масажу – зникнення набряку, адже майже при кожному травмуванні спостерігається набряк сусідніх тканин.
Для вирішення поставлених цілей ми використали наступні методики.
Методи математичної статистики, опитування. В якості основного методу, який визначає ефективність масажу при травмах, а саме показник, який показує про зменшення набряку – це вимірювання сантиметровою стрічкою місця ушкодження. Цей замір дозволяє стежити в динаміці зміни в стані травмованого спортсмена. Відповідно банальне зменшення окружності травмованого місця і вказує на вдало проведені масажні процедури.
Єдиною негативною стороною цього методу є спадкоємність результатів, тобто необхідно дуже точно проводити заміри, щоб не було помилок і раптом не виміряти окружність по-іншому. Відповідно ми вимірювали окружність набряку в місці його найбільшого прояву.
В результаті проведеного дослідження було встановлено, що масаж сприяє зменшення як самого набряку, так і прискоренню одужання внаслідок травм і ушкоджень нижніх кінцівок у футболістів. Якщо за два тижні в групі, в якій з різних причин не проводився масаж, середні показники різниці виміру окружності кінцівок (травмованої і неушкодженої) з 1, 91 см зменшився лише до 1, 45 см. В групі в якій проводився масаж аналогічні показники зменшились з 2, 61 см до 0, 74 см. Якщо перший показник різниці окружності кінцівок взяти за 100 відсотків, то в першій (експериментальній) групі ми спостерігали відновлення на 71, 64%, а в другій (контрольній) групі – 24, 08%.
Рис. 1. Графічне представлення різниці середніх показників окружності кінцівок в обох групах
Де: перша (експериментальна) група – група, до якої увійшли футболісти, яким проводили процедури масажу; друга (контрольна) група – група, до якої увійшли футболісти, які з різних причин не отримали масажних процедур;
1 – вимір в день травмування, 2 – вимір через тиждень після травматизації, 3 – вимір через два тижні після отримання травми.
Висновок: ми показали, що масаж при травмуванні спортсменами нижніх кінцівок є досить ефективним засобом фізичної реабілітації, і сприяє зменшення як самого набряку, так і прискоренню одужання внаслідок травм і ушкоджень нижніх кінцівок у футболістів.
Список використаної літератури
Бирюков А. А. Лечебный массаж. – К. : Олимпийская литература, 1995. – 200 с.
Дубровский В. И. Массаж. Учебник для высших и средних учебных заведений. М. : Владос, 2004. – 496 с.
Дубровский В. И. Реабилитация в спорте. – М. : Ф и С, 1991. – 200 с.
Мухін В. М. Фізична реабілітація. – К. : Олімпійська література, 2000. – С. 46-49.
Соломонко В. В., Лисенчук Г. А., Соломонко О. В. Футбол. Підручник для студентів ВУЗ-ів фізичного виховання і спорту. К. : Олімпійська література, 1997. -С. 156-185, 236-246.