ЗМІСТ
- Специфіка проявів відхилень поведінки у дитячому віці
- Аналіз методів педагогічної корекції відхилень у поведінці
- Структура методологічного апарату превентивної педагогіки
Як зазначено в Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, пріоритетними напрямами державної політики щодо розвитку освіти є формування в дітей та молоді загальнолюдських цінностей, сучасного світогляду, розвиток творчих здібностей і навичок самостійного наукового пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості. З огляду на це суттєвого значення набуває проблема корекції відхилень поведінки дітей та підлітків, створення умов для перевиховання девіантних підлітків як у закладах освіти, так і зусиллями всієї громади.
Значення і роль корекції поведінки у життєдіяльності особистості потребує нового її осмислення в контексті перебудови української системи виховання, переорієнтації її на засвоєння загальнолюдських і національних цінностей і традицій з метою комплексного вирішення проблеми інтелектуального, духовного та фізичного розвитку школяра. За такого розуміння проблема педагогічної корекції поведінки спрямовується на вдосконалення поведінки і життєдіяльності особистості в соціумі, оскільки її об’єктом є недоліки та вади як у характері та поведінці дітей, так і в їхньому майбутньому суспільному житті.
Українські та зарубіжні вчені досліджували різні аспекти зазначеної проблеми, а саме: особливості розвитку особистості підлітків з відхиленнями у поведінці (І.Г. Єрмаков [4], Г.О. Люблінська [8]); науково-методичні засади педагогічно-корекційної роботи (О.В. Шарапова [14]). У дисертаційних дослідженнях О. Тарновської [13], В. Оржеховської [12] та інших розкриваються різні аспекти проблеми відхилень поведінки, її профілактики та корекції.
Актуальність проблеми обумовлена необхідністю пошуків сучасною початко-вою школою ефективних шляхів подолання відхилень у поведінці. Наявність негативної поведінки учнів у початковій школі свідчить про суттєві соціальні негаразди, порушення та затримки у процесах їхнього соціального розвитку, відповідного до віку дитини, а також про недостатність уваги до проблеми соціалізації учбової молоді з боку держави, суспільства, школи та родини.
- Адлер А. Понять природу человека. – СПб.: Академический проект, 2000. – 256 с.
- Бурменская Г.В., Карабанова О.А., Лидерс А.Г. Возрастно-психологическое
- Выготский Л.С. Педагогическая психология / Под ред. В.В. Давыдова. - М.: Педагогика, 1991. - 479 с.
- Єрмаков І.Г. – К: ІЗМН, 1998. – 520 с.Запобігання відхиленням у поведінці школярів / За ред. Б.С. Кобзаря, Е.І. Петухова. - К.: Вища школа, 1992. - 143 с.
- Зайцев Д.В., Зайцева Н.В. Основы коррекционной педагогики: Учебно-методическое пособие. – Саратов: ПИСГУ, 1999. – 110 с.
- Захаров А.И. Как предупредить отклонения в поведении ребенка. – М.: Просвещение, 1986. – 128 с.
- Лозниця В.С. Психологія і педагогіка: Основні положення: Навч. посіб. - К.: Екс-Об, 1999. - 304 с.
- Люблінська Г.О. Дитяча психологія. – К.: Вища школа, 1974. – 355 с.
- Марценківська І., Марценківський І. Дитяча агресивність // Дошкільне виховання. – 1997. – №8. – С. 18-19.
- Педагогічна профілактика девіантної поведінки неповнолітніх: Орієнтована програма для пед. навч. закладів України / Інститут змісту і методів навчання / Валентина М. О. (авт.-уклад.). - К., 1996. - 41 с.
- Пересунчак О. «Важкі» діти та їхня поведінка // Психолог. - 2006. - № 9. - С. 8-11.
- Реабілітаційна педагогіка на рубежі XXI століття: Науково-метод. зб. у 2 ч. / Ред. рада: В.М. Доній, Г.М. Несен, В. Оржеховська. – К.: Академвидав, 2006. – 548 с.
- Тарновська О. С. Девіантна поведінка підлітків і превентивна робота: Навч.-метод. посіб. / Чернівецький національний ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці: Рута, 2003. - 82 с.
- Шарапова О. В. Педагогічні умови комплексної корекції девіантної поведінки молодших школярів / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 2003. - 205 с.