ПЛАН
- Загальні підходи до вивчення мотивації навчання
- Фактори, які впливають на формування мотивації навчання школярів
- Особливості мотивації навчання в молодшому шкільному віці
Мотиваційна сфера людини дотепер дуже мало вивчена в психології. Це не може бути пояснено відсутністю інтересу до даного предмета: починаючи із древніх часів і до наших днів питання про внутрішні мотиви поводження людини неухильно займали вчених і філософів і приводили їх до побудови різних умоглядних гіпотез.
Формування мотивації навчання в шкільному віці без перебільшення можна назвати однією із центральних проблем сучасної школи. Актуальність цієї теми обумовлена відновленням змісту навчання, постановкою завдань формування в школярів прийомів самостійного опанування знань і пізнавальних інтересів, формування в них активної життєвої позиції. Цією проблемою займалися Леонтьєв А.Н., Божович Л.І., Єльконін Д.Б.
Проблема формування мотивації навчання знаходиться на стику навчання й виховання, є найважливішим аспектом сучасного навчання. Це означає, що тут у поле уваги психолога потрапляє не тільки здійснюване школярем навчання, але й розвиток особистості учня, який відбувається в ході навчання.
На сучасному рівні психологічної науки не можна просто констатувати, що учень не хоче вчитися, - слід намагатися з'ясувати, чому саме він не хоче вчитися, що впливає на формування шкільної мотивації.
Проблемою мотивації та стимулювання навчальної, пізнавальної та товрчої дічльнсоті чнів займалися різні вчені, і тому на сьогодні накопичено чималий фактичний матеріал з проблеми, зокрема, слід відзначити роботи В. К Вилюса (“Психологические механизмы мотивации человека”), Т. В. Габай (“Учебная деятельность и ее средства”), А. В. Запорожця (“Развитие мотивации у детей младшего школьного возраста”), Т. С.Кириленка (“Виховання мотивації молодших школярів”), А. К. Маркової (“Формирование мотивации учения в школьном возрасте”) та ін.
- Вилюс В. К. Психологические механизмы мотивации человека. - М.: Психология, 1990.
- Вопросы психологии школьника / Ред. Божович Л. И. Известия АПН РСФСР, вып. 36, 1981.
- Выготский Л.С. Мотивация и ее развитие в детском возрасте.- М.: Педагогика, 1982.
- Габай Т. В. Учебная деятельность и ее средства. – М.: Народное образование, 1988.
- Запорожец А. В. Развитие мотивации у детей младшего школьного возраста.- М.: Издательство АПН РСФСР, 1988.
- Кириленко Т. С. Виховання мотивації молодших школярів. – К.: Генеза, 1999.
- Маркова А. К. Формирование мотивации учения в школьном возрасте. – М.: Просвещение, 1990.
- Помиткін Є.О. Розвиток учнів у системі шкільної освіти: Науково-методичний посібник – К.: УІПКККО, 1995.
- Редковец И. А. Формирование у учащихся общественно ценной мотивации самообразования. – Волгоград, 1997.