Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Молотки

Тип роботи: 
Індивідуальне завдання
К-сть сторінок: 
14
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
Вступ
Споживчі властивості молотків
Технічні вимоги до продукції
Приймання, маркування, пакування
Оцінка конкурентоспроможності
Список використаних джерел
 
Вступ
 
Молоток (англ.  hammer, нім.  Hammer) – ручне знаряддя ударної дії – металевий або дерев'яний брусок, насаджений під прямим кутом на держак. Застосовується для забивання цвяхів, биття предметів та інших робіт. Молоток – один з найдавніших інструментів, що використовуються людиною.
Молоток повинен бути у кожному господарстві. Молоток це незамінний інструмент при виконанні багатьох господарських операцій. Наприклад молотком забиваються цвяхи. Ніхто ж не буде забивати цвяхи камінням, або дерев'яною палицею. Далі молоток використовують для рівняння цвяхів.
Адже на завжди виходить нормально забити цвях, том}’ він гнеться і його потрібно рівняти. Ще є спеціальні молотки із дерева, або алюмінію, якими рівняється бляха або вигинається у певних формах.
Ще одним видом молотків є монтажний молоток. Він має два вістря із одного боку, якими можна витягувати погано забиті цвяхи. Також є великі молоти, або млоти. якими можна наприклад розбивати бетон, або щось сплюснути. Також їх використовують у якості кувадла, на якому рівняють грубі дроти, або цвяхи. Ще молоток використовують у медицині зокрема лікарі, які перевіряють нервову систему, б'ють ним пацієнта по коліні.
Молоток використовують у ковальській справі, ним кують підкови, брами, ковані паркани, та інші ковальські вироби із заліза. Тобто молоток дуже потрібний і його обов'язково треба купити, щоб він був у господарстві.
 
Споживчі властивості молотків
 
Молоток – ручний ударний інструмент який використовується в слюсарних, столярних, будівельних, ковальських та інших роботах. Молотки мають свої вузькі спеціалізації та універсальні. Молоток має дуже просту будову. Молоток або головка, рукоятка та клин – ось деталі класичного молотка. Форма головки молотка залежить від призначення, тобто від роботи для якої молоток пристосований. Молоток має дві частини бойок та носок.
 
 Бойок найчастіше має форму квадрата або круга. Крім того бойок буває плоский або опуклий. Для забивання цвяхів краще використовувати плоский квадратний бойок. При ударних слюсарних роботах (рубання, випрямляння) краще використовувати опуклий круглий бойок. На ньому не утворюються задирки (заусенцы) які можуть чіплятися, відриватися (правила безпечної роботи!!!). Інколи бойок виготовляють з рифленням для запобігання зісковзуванню з голівки цвяха або інших металевих кріпильних деталей. Інколи головку молотка покривають цинком або хромом. Це надає йому не тільки привабливості, а й запобігає корозії.   
Часто за формою носка можна визначити призначення молотка. Так в столярного молотка носок заокруглений для виконання притирочних робіт. Якщо носок у вигляді лопатки з проріззю то це теслярський молоток яким зручно витягувати цвяхи. Молотки мають різну масу. Це пов'язано з зусиллям яке необхідно надати йому при виконанні певної роботи. За сагою головки розрізняють легкі (50, 100, 200 г), середні (400, 500, 600 г) та важкі (800, 1000 г). Відповідно їм присвоюють порядковий номер від 1 до 8. Молотки вагою від 2 до 16 кг називають кувалдами.   
Так для забивання цвяхів у віконні штапики використовують молоток з масою 100-150 г. Для вирівнювання дроту діаметром 3 мм краще використати молоток масою 200 г а для випрямляння дроту діаметром 6 мм беремо молоток 500 г. Від ваги головки і залежить довжина рукоятки. Для 500-грамового молотка довжина рукоятки повинна бути в межах 300-350 мм. Класичні молотки мають сталеву головку з інструментальної вуглецевої сталі марки У5 або деяких легованих інструментальних сталей.   
Робочі поверхні загартовують з метою збільшення твердості та запобіганню розклепуванню. Для ручок використовують суху та міцну деревину листяних порід: граб, бук, клен. Оптимальними властивостями рукоятка виготовлена з американського горіха гікорі (мало усихається, ламається тільки вздовж волокон, висока міцність). Рукоятка з деревини має вібропоглинаючі властивості тому удару ми майже не відчуваємо. Рукоятка кріпиться до молотка входячи в овальний отвір головки. Для міцної фіксації рукоятки її необхідно розклинити. Для цього роблять прорізь в рукоятці. В прорізь забивають клин. Фіксувати можна декількома способами. Вздовж, впоперек, по діагоналі клином, шурупом, пластинами. Існує навіть спосіб розклинювання дерев'яним клином який вставляють на клею.   
Традиційна рукоятка має форму зрізаного конуса сплюснутого з боків. Ергономічні показники такої ручки невисокі.   
Значно зручніше працювати молотком з потовщенням всередині та на кінці.   
Сучасні молотки можуть мати як дерев'яну ергономічну ручку, так і металеву. Металеві ручки виготовляють трубчастими а для зменшення вібрації їх покривають гумою або м'якою пластмасою ергономічної форми. Металеві ручки більш міцні, не всихають. Їх кріплять до головки за допомогою гарячого впресовування.   
Ще один сучасний матеріал використовують для виготовлення ручок. Це скловолокно (фіберглас, склопластик). Разом з синтетичними смолами утворюється надміцний матеріал. Однак такий композиційний матеріал «боїться» мінеральних масел, бензину, ультрафіолету. Для підсилення фібергласової рукоятки розміщають всередині сталевий штифт. Кріплять до головки за допомогою епоксидних смол склеюванням.   
В столярній справі часто використовують дерев'яні молотки – киянки. Вони більш ефективні при роботі з долотами (не розбивають ручку), при склеюванні столярних щитів (менше залишають вм'ятин). Сучасні киянки виготовляють з твердого поліетилену або гуми.   
Професійне використання молотків при виконанні певних робіт призвело до появи різноманітних вузькоспеціалізованих молотків. Теслярський молоток  
Молоток муляра та каменяра.   
Молоток зварювальника.   
Фальцевий молоток (для формування фальців).   
Над ергономікою, функціональністю та довговічністю працюють багато виробників. Нерідко вони використовують наукові розробки, патенти. Створені спеціальні молотки без вібрації. Корпус такого молотка пустотілий. В ньому знаходиться свинцевий дріб. Під час опускання дріб піднімається (1). При дотику до поверхні (2) дріб опускається надаючи удару більшої сили за рахунок своєї маси.    За рахунок своєї пластичності свинцеві дробинки поглинають енергію імпульсу який створює вібрацію. Замість дерев'яних киянок при виконанні слюсарних, столярних та інших робіт використовують поліуретанові молотки.    В металевий корпус вставляються поліуретанові або з іншого пластику бойки. Причому вони можуть мати різну твердість.   
Хочеться зупинитися на такому от дивовижному молоткові. Призер міжнародного конкурсу дизайнерів International Design Excellence Awards (IDEA). Особливістю є те, що його головка молотка складається з двох частин. Бойок має рифлення. Розроблена оригінальна системи кріплення частин головки яка дозволяє змінювати носок молотка.   
 
Технічні вимого до продукції
 
Молотки повинні виготовлятись відповідно до вимог даного стандарту за робочими кресленнями та зразками-еталонами, які затверджені у встановленому порядку.
Молотки в залежності від призначення виробляють наступних типів, указаних у таблиці 1.
 
Таблиця 1
ТипНайменування молоткаПризначення
МСТСтолярнийДля забивання цвяхів та інших операцій при виконанні столярних робіт
МТЕТеслярськийДля забивання та витягування цвяхів при виконанні теслярських робіт
МКИКирочкаДля сколювання та зтесування цегли і керамічних стінових каменів при виконанні кам'яних та інших робіт
МШТШтукатурнийДля допоміжних операцій при виконанні штукатурних робіт
МПАПаркетнийДля споювання паркетних дощок, набірного, штучного паркету при виконанні паркетних робіт
МКРПокрівельнийДля загину, ущільнювання та вирівнювання фальців при виконанні покрівельних робіт
МШИШифернийДля пробивання отворів у шифері та забивання шиферних цвяхів при влаштуванні азбестоцементних покрівель
МПЛПлитковийДля сколювання та підтесування кромок керамічних плиток, а також для пробивання отворів
МШАШанцевийДля виконання ударних операцій при монтажних та арматурних роботах
МКУКулачокДля сколювання, осаджування і розщебенювання бутового, булижного каміння та брущатки при виконанні кам'яних, дорожніх та інших робіт
За узгодженням із споживачем допускається виготовлення молотків типорозмірів МТЕ-4 і МШТ-3 габаритним розміром (300 ± 5) мм.
Умовна познака молотків при замовленні повинна складатися з назви молотка, познаки типу або типорозміру, виконання (за наявності) та позначення даного стандарту.
Приклад умовної познаки молотка типу МТЕ виконання 2:
ДСТУ Б В. 2. 8-23: 2009 Молоток теслярський МТЕ-2
Заготовки корпусів молотків, виготовлені методом кування, повинні відповідати вимогам згідно з ГОСТ 8479.
Заготовки корпусів молотків, виготовлені методом лиття, повинні відповідати вимогам, що пред'являються до відливок І групи згідно з ГОСТ 977.
Корпуси молотків не повинні мати відшарувань, тріщин, закатів, плен, волосовий, пісочин, викришених місць, усадочних раковин та пористості.
Стики оковок повинні з'єднуватися внапусток електродуговим зварюванням суцільним швом. Розташування зварного шва не регламентується.
З'єднання вставки з корпусом молотка типорозміру МПЛ-3 виконують за допомогою мідно-цинкового припою згідно з ГОСТ 19248.
Допуск співвісності всадження відносно площини симетрії корпусу молотка не повинен бути більше:
0, 3 мм – для корпусу молотка масою до 0, 2 кг;
0, 5 мм – « « « « від 0, 2 до 1, 0 кг;
1, 0 мм – « « « « понад 1, 0 кг і молотків типорозмірів МКИ-1, МКИ-3, МШТ-3, МТЕ-4.
Дерев'яні ручки не повинні мата тріщин, гнилі, прорості і червоточин.
Допускається не більше двох здорових сучків, які зрослися, діаметром не більше 5 мм на відстані 2/3 довжини ручки з боку вільного кінця.
На ручках плиткових молотків наявність сучків не допускається.
Інші вади деревини не повинні перевищувати норм, які встановлені для пиломатеріалів 1-го сорту згідно з ГОСТ 2695.
Вологість дерев'яних ручок перед насадкою не повинна бути більше 12%.
Зовнішня поверхня рукоятки не повинна мати напливів, раковин, бульбашок, вм'ятин.
Виступ кінця ручки від корпусу молотка, за винятком молотків типорозмірів МТЕ-4, МКИ-1, МКИ-3, МШТ-3, не повинен бути більше 2 мм.
Дерев'яні ручки разом з корпусом, за винятком молотків типорозмірів МТЕ-4, МКИ-1, МКИ-3, МШТ-3, повинні бути розклиненими.
Тріщини від розклинювання на ручках за межами всадження не допускаються. Рукоятка повинна бути щільно насаджена на стержень.
Прокручування рукоятки відносно стержня при ударі не допускається.
З'єднання корпусу молотка з ручкою чи стержнем повинно витримати стягувальне зусилля не менше:
490 Н (50 кгс) – для молотків масою до 0, 2 кг;
980 Н (100 кгс) – « « « від 0, 2 кг до 1, 0 кг;
1470 Н (150 кгс) – « « « понад 1, 0 кг.
Бойки молотків при ударі по сталевій плиті, а також ланкова частина теслярських, штукатурних та шиферних молотків при витягуванні цвяхів не повинні змінювати геометричної форми, викришуватися; не повинні виникати тріщини, зломи та сколи.
Корпуси молотків, кільця, оковки та стержні повинні мати захисне покриття згідно з ГОСТ 9. 306. Вибір покриття – згідно з ГОСТ 9. 303 для групи умов експлуатації 3 згідно з ГОСТ 15150, допускається використання лакофарбового покриття.
Ручки повинні бути пофарбованими емаллю яскравих тонів або покриті лаком. Допускається промочувати ручки оліфою, лакофарбові покриття повинні відповідати класу V згідно з ГОСТ 9. 032
Поверхня торця бойка молотків усіх типів та носка молотків типів МСТ, МКР і МПА повинні бути висвітленими механічним шляхом.
Деталі молотків повинні бути виготовленими з матеріалів, вказаних у робочих кресленнях. Як правило, для корпусів молотків, клинів, оковок, кілець, стержнів використовують якісну та леговану конструкційну сталь, для вставок -тверді сплави, для ручок – тверду листяну деревину, для держаків – спеціальні гуми.
 
Приймання, маркування, пакування
 
На поверхню споживчої індивідуальної або групової тари з інструментом або на етикетці, наклеєній в місці, зручному для обзору, або на етикетці (паспорті), вкладену в прозору споживчу тару, або роздільну непрозору тару, повинні бути нанесені наступні данні:
Найменування або товарний знак підприємства-виробника;
Найменування інструмента і позначення нормативно-технічного документа;
Марка матеріалу залізної частини;
Кількість інструментів (штук або комплектів) ;
Дата пакування;
Номер упаковки;
Штамп технічного контролю.
На головці молотка повинно бути чітко нанесено:
Торговий знак підприємства – виробника;
Номінальна вага молотка, кг;
Ціна для молотків, виготовлених для роздрібного продажу через торгову мережу;
Допускається додатково наносити на рукоятку молотка кольоровий знак (емблему) підприємства – виробника.
Внутрішня упаковка молотків – ВУ-1, ВУ-2, ВУ-3, ВУ-7 по ГОСТ 9. 014
Приймальному контролю і періодичним випробуванням підлягають інструменти, що випускаються в серійному або масовому виробництві.
Інструменти до приймання повинен надходити партіями.
Партія повинна складатися з інструментів одного виду и типорозміру виготовлених з одних і тих же матеріалів, по одному технологічному процесу і одночасно пред’явлених до приймання по одному документу.
Приймальний контроль повинен включати контроль зовнішнього вигляду і маркування, розмірних параметрів і параметрів, характеризуючи шорткість поверхні і якість покриттів, міцності, твердості.
 
Оцінка конкурентноспроможності
 
Кувалди і молотки на ринку України представлені в широкому асортименті. В залежності від виду, матеріалу виготовлення, призначення ціни на молотки та кувалди варіюються від 16 до 2091 грн.
Детально зупинимось на столярних молотках з загнутим гвоздодером. На ринку України представлено десятки різних торгових марок, ми проведемо аналіз шести самих розповсюджених ТМ: «INTERTOOL», «SIGMA», «PROLINE», «NEO TOOLS», «TOPEX», «STANLEY». Для аналізу візьмемо молотки одного виду і однієї ваги та порівняємо їх ціни (табл. 2).
Таблиця 2
Торгова маркаВага, г. ВидЦіна, грн. 
INTERTOOL0, 45Столярний молоток з загнутим гвоздодером103
SIGMA101
PROLINE298
NEO TOOLS294
TOPEX188
STANLEY307
 
Отже, можна зробити висновок, що найдорожчим є молоток фірми STANLEY, а найдешевшим – SIGMA. Оскільки їхні характеристики однакові, то більшість ми переплачуємо за бренд та рекламу.
 
Список використаних джерел
 
ДСТУ Б В. 2. 8-23: 2009. Молотки стальные строительные. Технические условия
ГОСТ 11042-90. Молотки стальные строительные. Технические условия
ГОСТ 18088-83. Инструмент металлорежущий, алмазный, дереворежущий, слесарно-монтажный и вспомогательный. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
ГОСТ 9. 014-78. Единая система защиты от коррозии и старения. Временная противокоррозионная защита изделий. Общие требования
Энциклопедия строительного оборудования http: //www. toolsall. ru
Интерьер, дизайн, архитектура http: //idh. ru
Інтернет магазин https: //f. ua/shop/molotki-kuvaldy-kiyanki
Фото Капча