Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Напрями попередження суїцидальної поведінки молоді

Предмет: 
Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
10
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
Актуалізація проблеми
Ранні ознаки суїцидальних намірів
Допомога при потенційному суїциді
Корекційна та профілактична робота з учнями схильними до девіантної поведінки
Робота практичного психолога з педагогічним колективом
Рекомендована література
 
Актуалізація проблеми
 
Соціально-економічна ситуація, що складалася в Україні, вимагає термінового вирішення психологічного захисту учнівської молоді. Результати соціально-психологічних досліджень свідчить, що значна частина підлітків відчуває депресію, самотність. Невпевненість у завтрашньому дні, має проблеми у стосунках з дорослими та підлітками.
Сьогодні Україна ввійшла до групи країн із високим рівним суїцидальної активності (більше 20 самогубств на 100 тис. населення).
Самогубство (суїцид) – це крайній вид автоагресії, навмисне самопозбавлення життя.
Актуальність дитячої проблематики в суїцидології визначається нагальністю завдань профілактики самогубств серед учнівської молоді. Згідно з результатами соціально-психологічних досліджень 27, 2% дітей віком 10-17 років іноді втрачають бажання жити, 17, 8% вважають, що нікому немає до них справ, 25, 5% не завжди можуть розраховувати на допомогу близької людини. 51, 9% не стримуються в ситуації конфлікту.
Суїцид не можна вивчати за межами контексту соціального оточення конкретної людини. Обов’язково треба брати до уваги актуальні проблеми, цілі й прагнення оточуючих. Важливо зрозуміти не тільки переживання суїцидального індивіда, а й емоційний клімат сім’ї
Психологи виділяють десять основних мотивів суїцидальної поведінки серед молоді:
переживання образи, одинокості, відчуженості, неможливість бути зрозумілим;
реальна або уявна втрата батьківської любові, нерозділене кохання, ревнощі;
переживання, пов’язані із смертю одного з батьків, розлученням батьків;
почуття провини, сорому, образи, незадоволеність собою;
страх перед ганьбою, приниженням, глузуванням;
страх перед покаранням;
любовні невдачі, сексуальні ексцеси, вагітність;
почуття помсти, погроз, шантажу;
бажання привернути до себе увагу, викликати жаль, співчуття;
співчуття або наслідування приятелів, героїв книг, кінофільмів (“ефект Вертера”).
 
Щодо останнього мотиву, то психологи давно помітили пряму залежність між кількістю самогубств, які демонструють телебачення та інші засоби інформації і реальною кількістю самогубств у суспільстві.
Молодь найбільш вразлива до соціальних негараздів у суспільстві. Сьогодні зростає кількість чинників, що схиляють молодь до самогубства:
алкоголізм, наркоманія, зловживання токсичними препаратами;
депресії;
ВІЛ/СНІД;
фінансові проблеми (безробіття) ;
емоційне, психічне, фізичне, сексуальне кривдження зі сторони дорослих.
 
Ранні ознаки суїцидальних намірів
 
Проблема самогубства є актуальною, тому педагогам та батькам слід мати уявлення про ранні ознаки суїцидальних намірів і вміти їх розрізняти.
Попередня спроба самогубства: у багатьох молодих людей, котрі закінчують життя самогубством, було спроба суїциду раніше.
Усні загрози: деякі суїциданти досить чітко говорять про свої наміри. Існують прямі твердження: “Я не можу цього витримати”, ”Я не хочу більше жити”, “Я хочу покінчити із собою”. Часто вислови можуть бути замасковані: “Ви не повинні за мене турбуватись”, “Я не хочу створювати вам проблеми”, “Скоро, дуже скоро цей біль буде позаду”, “Вони дуже скоро рошкодують, коли я їх залишу” і т. п. Всі загрози повинні сприйматися серйозно.
Зміни в поведінці: наприклад, активні люди можуть стати замкнутими і заглибитись у себе; нерішучі люди можуть здійснювати надзвичайно ризиковані вчинки.
Токсикоманія, наркоманія, алкоголізм. Незвичні покупки: людина може прагнути купити зброю, мотузку та інші речі, які можуть викликати у вас підозру.
Відмова від власності: той, хто вирішив здійснити самогубство, може роздавати власні речі.
Ознаки депресії: це можуть бути зміни у вживанні їжі, порушення сну, тривожність, неврівноваженість, втрата стимулів до діяльності.
Проблеми в школі: пропуски уроків, емоційні вибухи або інша не властива поведінка і т. п.
Теми смерті: бажання закінчити своє життя може проявлятися в малюнках, у поезії, записах у щоденнику і т. п.
Раптові (неочікувані) стани ейфорії: людина має щасливий вигляд після тривалого депресивного стану – це означає, що вона відчуває полегшення від остаточно прийнятого рішення про скоєння самогубства.
Інші ознаки: часті інциденти, скарги та фізичний стан організму, гіперактивність, агресивність, неадекватна поведінка з метою привернення уваги або досить тривале переживання горя після втрати когось.
 
Допомога при потенційному суїциді
 
Підбирайте ключі до розгадки суїциду
Попередження самогубства полягає не тільки в піклуванні та участі друзів, а і в здатності розпізнавати ознаки суїцидальних намірів. Обов’язково з’ясуйте, чи не є ця людина одинокою та ізольованою.
Прийміть суїциданта як особистість
Припустіть, що людина дійсно є суїцидальною особистістю. Не вважайте, що вона не здатна і не зможе наважитися на самогубство. Якщо ви думаєте, що комусь загрожує небезпека самогубства, дійте у відповідності зі своїми власними почуттями та переконаннями.
Налагодьте турботливі стосунки
Не існує вичерпної відповіді на таке серйозне запитання: як можна попередити самогубство? Але ви можете зробити величезний крок вперед, якщо приймете людину, котра перебуває у відчаї. У цій ситуації є час не для моралізування, а для доброзичливої підтримки, яку потрібно висловлювати не лише словами, але й не вербально.
Будьте уважним слухачем
Ви можете надати безцінну допомогу, вислухавши розповідь про почуття цієї людини – що б то не було – печаль, провина, страх чи гнів.
Фото Капча