Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
12
Мова:
Українська
Мета лекції: розкрити основні теоретичні положення теми лекції, з’ясувати сутність основних понять науки, висвітлити перспективи організації та розвитку наукової діяльності в Україні
План лекції
- Поняття про науку.
- Характеристика основних понять науки.
- Наукова школа. Організація наукової діяльності в Україні
- Методологія педагогіки і її рівні.
Питання до самоаналізу знань:
- Як можна охарактеризувати наукове дослідження?
- Скласти характеристику наукознавству як спеціальній дисципліні.
- Що називають науковим пізнанням?
- Скласти характеристику таким поняттям як наукова ідея, гіпотеза, закон, судження, умовивід, наукова концепція, поняття, методологія, наукова діяльність, науковий результат.
- Які виокремлюють ознаки наукової школи?
Завдання:
- Законспектувати основні положення теми.
- Дати письмову відповідь на питання для самоаналізу знань.
Рекомендована література:
- Білуха М. Основи наукових досліджень: підручник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів / М. Білуха. – К: Вища школа, 1997. – 271 с
- Вернадський В. Научная мысль как планетное явление / Отв. ред. А. Л. Яншин. – М: Наука, 1991.
- Доброхот М. Сучасне і майбутнє української науки // Текст промови на III Всесвітньому форумі українців 18-20 серпня 2001 p., м. Київ // Освіта і управління. – Т. 4. – №3-4. – 2001. – с. 7-13.
- Закон України «Про вищу освіту» / Науково-практичний коментар під ред. Міністра освіти і науки України Кременя В. Г. – К. – 2002. – 322 с.
- Лудченко А. Основы научных исследований. Учебное пособие / А. Лудченко. – К. ; Т-во «Знання», КОО, 2000. – 114 с.
- Пилипчук М. Основи наукових досліджень: підручник / М. Пилипчук, А. Григор’єв. – К. : Знання, 2007. – 270 с.
- Цехмістрова Г. Основи наукових досліджень: Навч. посібн. / Цехмістрова Г. С. – Київ: Видавничий Дім «Слово», 2003. – 240 c.
- Шейко В. Організація та методика науково-дослідницької діяльності: підручник / В. Шейко, П. Кушнаренко. – Київ: «Знання-Прес», 2003. – 295 с.
Поняття про науку
Ключем до кожної науки є знак питання.
О. Бальзак
Кожен фахівець повинен мати уявлення про методику й організацію науково-дослідницької діяльності, про науку та основні її поняття.
Наука – це сфера людської діяльності, спрямована на вироблення нових знань про природу, суспільство і мислення.
Як специфічна сфера людської діяльності, вона є результатом суспільного розподілу праці, відокремлення розумової праці від фізичної, перетворення пізнавальної діяльності в особливу галузь занять певної групи людей. Необхідність наукового підходу до всіх видів людської діяльності змушує науку розвиватися швидшими темпами, ніж будь-яку іншу галузь діяльності.
Поняття «наука» включає в себе як діяльність, спрямовану на здобуття нового знання, так і результат цієї діяльності – суму здобутих наукових знань, що є основою наукового розуміння світу. Науку ще розуміють як одну з форм людської свідомості. Термін «наука» застосовується для назви окремих галузей наукового знання.
Закономірності функціонування та розвитку науки, структури і динаміки наукового знання та наукової діяльності, взаємодію науки з іншими соціальними інститутами і сферами матеріального й духовного життя суспільства вивчає спеціальна дисципліна – наукознавство.
Одним із основних завдань наукознавства є розробка класифікації наук, яка визначає місце кожної науки в загальній системі наукових знань, зв'язок усіх наук. Найпоширенішим є розподіл усіх наук на науки про природу, суспільство і мислення.
Наука виникла в момент усвідомлення незнання, що в свою чергу викликало об'єктивну необхідність здобуття знання. Знання – перевірений практикою результат пізнання дійсності, адекватне її відбиття у свідомості людини. Це – ідеальне відтворення умовною формою узагальнених уявлень про закономірні зв'язки об'єктивної реальності.
Рис. 1. 1. Двоконтурна структура процесу пізнання
Процес руху людської думки від незнання до знання називають пізнанням, в основі якого лежить відбиття і відтворення у свідомості людини об'єктивної дійсності. Наукове пізнання – це дослідження, яке характерне своїми особливими цілями і задачами, методами отримання і перевірки нових знань. Воно сягає сутності явищ, розкриває закони їх існування та розвитку, тим самим вказуючи практиці можливості, шляхи і способи впливу на ці явища та зміни згідно а їхньою об'єктивною природою. Наукове пізнання покликане освітлювати шлях практиці, надавати теоретичні основи для вирішення практичних проблем.
Основою і рушійною силою пізнання є практика, вона дає науці фактичний матеріал, який потребує теоретичного осмислення. Теоретичні знання створюють надійну основу розуміння сутності явищ об'єктивної дійсності.
Діалектика процесу пізнання полягає в протиріччі між обмеженістю наших знань і безмежною складністю об'єктивної дійсності. Пізнання – це взаємодія суб'єкта й об'єкта, результатом якого є нове знання про світ. Процес пізнання мис двоконтурну структуру: емпіричні і теоретичні знання, які існують в тісній взаємодії та взаємозумовленості.
Знання зводяться до відповідей на декілька запитань, які схематично можна зобразити таким чином:
- Що? скільки? чому? яке? як? – на ці запитання має дати відповідь наука.
- Як зробити? – на це запитання дає відповідь методика.
- Що зробити? – це сфера практики.
Відповіді на запитання зумовлюють безпосередні цілі науки – описування, пояснення і передбачення процесів та явищ об'єктивної дійсності, що становлять предмет її вивчення на основі законів, які вона відкриває, тобто у широкому значенні – теоретичне відтворення дійсності.
Істинні знання існують як система принципів, закономірностей, законів, основних понять, наукових