ЗМІСТ
Актуальність теми. За концепцією розвитку гуманітарної сфери України, яка є пріоритетною в цілісному процесі реалізації української нацiональної ідеї та державотворення, найвищою цінністю проголошується людина. Тому в “Держав-ному стандарті загальної освіти.” змістом базової та повної середньої освіти насамперед передбачається створення оптимальних передумов “для всебічного розвитку особистості, виховання громадянина-патріота України”, а сам зміст “визначається на засадах загальнолюдських і національних цінностей, науковості й систематичності знань, їх цінності для соціального становлення людини, гумані-зації й демократизації шкільної освіти”. Відповідно, у сьогоднішній загально-освітній системі предмет “українська література” набуває особливої актуальності.
Українська література є потужним носієм ідентичності нації, її генетичного коду. Це надзвичайно важливий чинник і в сьогоднішніх умовах глобалізації усього світового цивілізаційного простору, і в індивідуальному національному самоусвідомленні. Вона має стати важливим чинником витворення національної ідеології, без якої неможливо збудувати державу-Україну і виховати свідомого українця. Ця нова ідеологічна доктрина для її повноцінного функціонування в сучасному світі має базуватися на історичних і культурних традиціях, на переосмисленні сучасного досвіду на основі загальнолюдських цінностей. У цьому сенсі предмет “українська література” в 12-річній загальноосвітній школі набуває особливого значення.
У період свого становлення методика української літератури спиралася на багатій досвід етнопедагогіки, психології, літературознавства і мовознавства, на праці українських письменників і педагогів І.Франка, Х.Алчевської, Т.Лубенця та інших. В Україні методико-літературну діяльність в 20-х роках минулого століття розгорнули О.І.Білецький, Л.А.Булаховський, А.П.Машкін, В.І.Масальський, С.Х.Чавдаров, Т.Ф.Бугайко.
Початковою спробою наблизитись до створення курсу методики після О.Дорошкевича були «Методичні уваги для вчителя трудшколи» О.І.Білецького та Л.А.Булаховського (1927). У 1928 р. виходять друком методичні посібники А.П.Машкіна «Методика літератури» та «Методика літературного читання».
Систематичний курс методики літератури – «Методика літературного читання у 5-8 класах середньої школи» (1940) створили П.К.Волинський та Г.П.Снєжкова. Після другої світової війни на Україні розвернулась робота над актуальними і важливими питаннями історії й теорії методики літератури. Своєрідним підсумком цілого етапу розвитку методики стала фундаментальна праця Т.Ф.Бугайко та Ф.Ф.Бугайка «Українська література в середній школі. Курс методики» / За редакцією проф. П.К.Волинського (1962). У ній узагальнено здобутки викладання літератури в школі довоєнних часів та в умовах відбудови народного господарства після війни.
Пізніше створюються посібники з актуальних проблем піднесення якості викладання літератури: «Майстерність учителя-словесника» Т.Ф.Бугайко та Ф.Ф.Бугайко (1963); «Проблемні завдання на уроках російської літератури» Н.М.Сафонової (1977); «Самостійна робота учнів над літературним твором» і «Взаємозв'язок методів навчання на уроках літератури», В.І.Золотникової (1978); «Література і учнівська творчість» В.І.Цимбалюка (1975-1985); «Наукові основи підручника з літератури (4-10 класи)», «Вивчення елементів теорії літератури в 4-7 класах» та ін.
Проблемі аналізу художнього твору присвячені праці «Виховання» навичок аналізу прозового твору» Н.М.Сафонової (1967); «Спроби літературного аналізу» Є.О.Майміна (1972); «Аналіз художнього твору» К.П.Фролової (1975); «Проблеми літературної освіти в середній школі» В.Р.Щербини (1978); ряд посібників монографічного характеру про вивчення творчості письменників.
Корисними є монографічні дослідження з досвіду роботи окремих учителів, наприклад, посібник В.І.Цимбалюка «Література і учнівська творчість» (1985). Багато цікавого й потрібного беруть для себе вчителі з нарисів про майстрів-словесників, що регулярно друкуються в журналах «Українська мова і література в школі», «Дивослово».
Високий рівень методики літератури дозволив створити в Україні ряд грунтовних праць узагальнюючого характеру, в яких розв'язуються головні проблеми викладання літератури в школі. Серед них підручник для університетів та педінститутів В.Я.Неділька «Методика викладання української літератури в середній школі» (1978), книга Є.А.Пасічника «Українська література в школі» (2000), «Наукові основи викладання літератури» (За ред. Н.Волошиної та ін.).
Об’єкт дослідження – шкільний курс української літератури в сучасній школі.
Предмет дослідження – структурні та змістові особливості шкільного курсу української літератури.
Мета дослідження – дослідити та проаналізувати особливості методики побу-дови і викладання шкільного курсу літератури в сучасній загальноосвітній школі.
Для досягнення мети були поставлені наступні завдання:
- проаналізувати мету і завдання вивчення української літератури в загальноосвітній школі;
- з’ясувати проблеми методики літератури в загальноосвітній школі;
- вивчити структурну побудову курсу української літератури в загальноосвітній школі;
- провести аналіз структури існуючих підручників з української літератури;
- дослідити систему оцінювання досягнень учнів з української літератури та запропонувати шляхи її вдосконалення.
Методи дослідження. Під час вирішення визначених завдань використовувались наступні методи дослідження: теоретичний: синтез, аналіз та узагальнення наукової літератури для теоретичного підгрунтя дослідження, метод порівняльного аналізу для порівняння різних джерел, метод порівняння.
Структура роботи. У відповідності до поставлених мети та конкретних завдань дослідження, визначено структуру роботи, яка складається зі вступу, двох розділів, висновків та списку використаної літератури, загальний обсяг роботи склав 43 сторінки.
- Авраменко О.М., Дмитренко Г.К. Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Грамота, 2009.
- Бандура О. Шкільний підручник з української літератури. - К.: Пед. думка, 2001. - 76 с.
- Вертій О. До проблеми викладання літератури // Дивослово. - 2004. - № 1. – С. 41-43.
- Волошина Н. Й. Естетичне виховання учнів у процесі вивчення літератури. – К.: Рад. школа, 1985. – 102 с.
- Захарук Д. В. Ігри з літератури. – К.: Рад. школа, 1970. – 224 с.
- Клочек Г. Сучасна шкільна мовно-літературна освіта: спроба системного аналізу // Дивослово. - 2002. - № 4. - С. 26-32.
- Кулінська Л. П. Екранні та звукові посібники на уроках літератури. – К.: Рад. школа, 1979. – 103 с.
- Ми є. Були. І будем ми! Виховання національної самосвідомості учнів засобами художньої літератури: Навч.-метод. посібник / За ред. проф. Н. Й. Волошиної. – К.: Ленвіт, 2003. – 215 с.
- Мірошниченко Л. Ф. Методика викладання літератури в середніх навчальних закладах: Підручник для студентів-філологів. – К.: Ленвіт, 2000. – 240 с.
- Міщенко О.І. Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2009. – 304 с.
- Мовчан Р. В. Українська література: Підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2005. – 240 с.
- Наукові основи методики літератури: Навч.-метод. посібник / За ред. проф. Н. Й. Волошиної. – К.: Ленвіт, 2002. – 344 с.
- Неділько В. Я. Методика викладання української літератури в середній школі. – К.: Вища школа, 1978. – 248 с.
- Оліфіренко В. Підручник з української літератури: історія і теорія. - Донецьк: Східний видавничий дім, 2003. -324 с.
- Основи педагогічних досліджень: Навч. посібник / За ред. О. П. Рудницької. – К.: Експрес, 1998. – 107 с.
- Пасічник Є. А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах: Навч. посібник для студентів вищих закладів освіти. – К.: Ленвіт, 2000. – 384 с.
- Пахаренко В.І. Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Генеза, 2009. – 390 с.
- Пультер С. О., Лісовський А. М. Методика викладання української літератури в середній школі. – Житомир: Полісся, 2000. – 163 с.
- Слоньовська О. В. Українська література: 7 клас. – К.: Освіта, 2007. – 367 с.
- Степанишин Б. І. Викладання української літератури в школі. — К.: РВІД «Проза», 1995. - 256 с.
- Ткачук М.П., Сулима М.М., Смілянська В.Л. Українська література. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Освіта, 2009. – 416 с.
- Токмань Г. Методика викладання української літератури в старшій школі: екзистенціально-діалогічна концепція. – К.: Міленіум, 2002. – 318 с.
- Токмань Г.Л. Методи викладання української літератури // Дивослово. – 2002. - №6. – C. 11-13.
- Українська література: підруч. для 6 кл. / О. М. Авраменко, Л. П. Шабельникова. - Київ: Грамота, 2006. - 295 с.
- Українська література. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів / За загальною редакцією Р.В.Мовчан. – К., Ірпінь: Перун, 2005. – 201 с.
- Українська література: 5-11 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською і російською мовами навчання / укл. Р.В.Мовчан, Н.В.Левчик, О.А.Камінчук, М.П.Бондар, М.М.Сулима, В.І.Сулима; керівник авторського колективу М.Г.Жулинський. – К.: Генеза, 2002. – 136 с.
- Українська література: 5-11 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською і російською мовами навчання / укл. О.М.Бандура, Н.Й.Волошина. – К.: Шкільний світ, 2002. – 86 с.
- Цимбалюк В. І. Українська література і мова у школі. – К.: Рад. школа, 1975. – 104 с.