Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

Телефон +3 8(068) 052-35-08
Телефон +3 8(093) 689-29-85
 (096) 074-41-54
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Особливості психічних розладів при істеричному типі особистості

Предмет: 
Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
10
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
ВСТУП
1. Особливості психічних розладів при істеричному типі особистості
2. Консультування істеричних особистостей
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
 
ВСТУП
 
Основа для розвитку істеричного розладу закладається у віці приблизно між чотирма й шістьма роками, коли дитина стикається з розбіжністю бажань і можливостей. Провокуючим фактором розвитку істеричного розладу особистості стає виховання дитини за типом «кумир сім'ї» або потурають гіперопіка, коли батьки балують дитину, залишають його наодинці зі стійкими бажаннями, спрямованими тільки на свої власні потреби без урахування реальних можливостей. 
З безлічі ознак, властивих істеричної психопатії, основним є егоцентризм, прагнення здаватися у власних очах і очах навколишньою значною особистістю, що об'єктивно не відповідає реальним даним. Бажання залучити до себе увага проявляється в театральності, демонстративності, позерстві, такі люди постійно прагнуть бути в центрі уваги, тому емоційно оживлені, здатні до наслідування, фантазування. 
Прояви істеричних розладів в одних випадках більш складні й характеризуються яскравими поліморфними фантазіями, зміненим уявленням про реальну обстановку й своє місце в ній, появою яскраво забарвлених видінь, у яких відбита психогенна ситуація. В інших випадках істеричні розлади більш елементарні й виражаються істеричними паралічами, парезами, почуттям ядухи, сліпоті, глухоті, розладах руху, істеричними припадками. Всі ці порушення швидко зникають, і знову виникають у психотравмуючих ситуаціях. Однак істеричні форми реагування на ситуацію згодом закріплюються й надалі виступають у вигляді кліше, що визначає особливості поведінки.
 
1. Особливості психічних розладів при істеричному типі особистості
 
Істеричний розлад особистості (психопатія істерична) характеризується егоцентризмом, прагненням здаватись у власних очах і серед оточення значною особистістю, що об'єктивно не відповідає реальності. Бажання привернути до себе увагу оточуючих виявляється у таких осіб у самодраматизації, театральності, демонстративності, позерстві. Вони постійно прагнуть бути в центрі уваги, емоційно жваві, здатні до наслідування різних форм поведінки, фантазування, псевдології. 
У відповідь на несприятливі ситуації виявляють бурхливі афективні реакції з риданнями, виразною жестикуляцією, "розігруванням" різних сцен, що часто закінчуються істеричними нападами, биттям посуду, погрозами самогубства. Однак суїцидальні спроби у них зустрічаються рідко і тільки тоді, коли хворі не здатні цілком оцінити реальну ситуацію. 
В окремих випадках прояви істеричних психопатій бувають складнішими і виявляються в істеричних паралічах, парезах, почутті ядухи ("грудка в горлі"), сліпоті, глухоті, розладах ходи (астазія і абазія). 
Усі зазначені порушення минущі, виникають у психотравмуючнх ситуаціях і зникають після їх завершення. Однак істеричні форми реагування на ситуацію згодом закріплюються і надалі виявляються у вигляді кліше, що й визначає особливості поведінки таких осіб. Істеричні психопатії виявляються доволі рано (у віці 4-6 років) і на ранніх етапах мають форму аномальної поведінки, що значною мірою визначається умовами виховання й оточення. Остаточне формування розладів особистості такого типу настає до 20 років. На цьому етапі віддається стабілізація істеричних розладів, які виявляються у незрілості психіки, емоційній лабільності, перебільшеному вираженні своїх емоцій: 
–підвищеній навіюваності і легкому впливові навколишніх обставин на їхні судження і вчинки; 
–постійному прагненні до стану збудження, інтриганства;
–проявах неадекватної звабливості в зовнішньому вигляді й поведінці, надмірній заклопотаності своєю фізичною привабливістю; 
–егоцентризмі, тобто у власних життєвих невдачах і неприємностях вони звинувачують оточення і збіг обставин; 
–легкому виникненні образи і постійному маніпулюванні поведінкою для задоволення власних потреб. 
Істерія спостерігається частіше в жінок. Вони часом уявляють себе важкохворими, нещасливими, “незрозумілими натурами” і глибоко вживаються в створений ними образ. Іноді достатньо випадкової неприємності, дрібної сімейної сварки, незначного службового конфлікту, щоб хворий почав гірко ридати, проклинати усе й усіх, загрожувати покінчити із собою. Найвиразніше істеричні розлади виявляються в період статевого дозрівання та в інволюційному віці (період клімаксу).
Істерична реакція починається звичайно тоді, коли хворому необхідно домогтися чого-небудь від оточуючих або навпаки, позбутися від їхніх нібито несправедливих або просто небажаних вимог. Ці реакції можуть виявлятися в нестримних сльозах, непритомностях, скаргах на запаморочення і нудоту, блювоті, судорожних зведеннях пальців рук, а в цілому - у симптомах майже будь-якої хвороби, відомої даній людині, може виникнути, удаваний параліч, глухота, зникнути голос. Але при цьому істеричний напад не можна вважати симуляцією, він частіше усього виникає поза бажанням людини і змушує її сильно фізично і морально страждати. Розпещеність, вередливість, надмірно висока зарозумілість і завищені претензії, неприйняття навіть легкої критики на свою адресу - такі особливості характеру людини провокують розвиток істерії. Внутрішній фрустраційний конфлікт між завищеною самооцінкою, зарозумілістю і низькою оцінкою даної людини з боку оточуючих обумовлює виникнення істерії.
Поширена думка, що істеричні особистості навіювані, однак це вірно лише наполовину. Навіюваність їх одностороння, доти, поки це підіграє їх самолюбності. Крізь всі їх вчинки просвічує бажання привернути до себе або повернути втрачену увагу. Натхненні увагою і захопленням, вони можуть проявити тимчасову відвагу, але перед труднощами пасують. Ненадійні в дружбі, легко зраджують товаришів, люблять пустити пил в очі. Вони чуйно вловлюють настрій, бажання, прагнення оточуючих і, потураючи їм, стають лідерами на годину, виразниками мас. 
У групі надовго не затримуються. Вичерпавши запас уваги до себе, прямують в нову. Захоплення у них обов'язково модні і такі, що не вимагають наполегливої праці. Їх приваблює зовнішня незвичність: гімнастика йогів, екзотичні колекції. Можуть афішувати неіснуючі сексуальні зв'язки, розігрувати серед скромниць роль розпусників і насолоджуватися приголомшливим враженням. У них необґрунтовані претензії і надії на блискуче майбутнє.
Найвразливішим для них є удар по самолюбству, нездатність зайняти видне місце і положення, крах надій на успіх, втрата уваги впливових осіб, осміяння, викриття їх вигадок. Своє невдоволення вони зганяють на рідних, які вже не в силах, як це бувало в дитинстві, захистити їх від труднощів і невдач. На подив батьків, на турботу і ласку відповідають холодністю, грубістю, озлобленням. Якщо все вдається, якщо оточуючі потурають їм і йдуть на поступки, то такі підлітки достатньо компенсовані, хоча театральність поведінки залишається помітною. 
При невдачах спостерігаються демонстративні невротичні реакції, відхід в хворобу, іпохондричний розвиток. Реакції емансипації носять лише гучний характер. Справжньої свободи не шукають, зовсім не жадають залишитися без батьківської опіки і турботи. Істерична акцентуація - часто плід виховання за типом "кумир сім'ї" (потураюча гіперпротекція).
Істеричні розлади сприяють раннім і поспішним шлюбам, які виявляються недовговічними. Втім, повторні шлюби за характером відносин не відрізняються від першого. 
Слід розрізняти істеричний розлад особистості від істеричних конверсійних реакцій, в яких переважають соматичні, а не емоційні порушення. Конверсійні істеричні реакції можуть зустрічатися у будь-якої людини, яка не страждає істеричним розладом. 
З віком істеричні форми поведінки слабшають, поступаючись місцем іпохондричні страхів і депресій.
 
2. Консультування істеричних особистостей
 
Істерична особистість виявляється дуже цікавою й привабливою тільки на перший погляд. На консультанта-початківця, насамперед, впливають швидкість і манера мовлення, внутрішнє тепло. Однак робота з такими клієнтами виявляється не легкою. Під час бесіди з’ясовується, що істерики не такі вже емоційно багаті особистості, а їхні наміри стосовно консультування, на жаль, неоднозначні. 
Істерична особистість, коли їй не вдається сподобатись оточуючим, готова використати всі можливі маски й ролі, котрі на її думку, є допустимими. Вони намагаються скористатися своїми привабливими якостями, особливо тоді, коли консультант – протилежної статі. Намагаються придати контакту еротичного, сексуального забарвлення. 
Така поведінка істеричної (жінки) специфічна: якщо консультант (чоловік) виявляє хоч незначний інтерес еротичного характеру, вона відразу ж відступає, пояснюючи, що зовсім інше мала на увазі. Тому оточуючі часто почувають себе обдуреними. 
Еротичний відтінок поведінки істеричної особистості зовсім не означає, що клієнтка прагне близькості – вона зовсім не знає, що робити з реальною інтимністю. Нереальні сигнали служать їй лише замінниками справжньої фізичної близькості. Істерична особистість постійно шукає любові, однак не вміє створювати справжні стосунки. 
Істерики найчастіше звертаються з проблемами, пов’язаними із сімейними стосунками й сексуальним життям. Проблеми криються в небажанні жертвувати собою заради іншої людини. Незважаючи на зовнішню сексапільність, більшість істеричних особистостей не здатні до нормальної сексуальної реалізації. Жінка, як правило, скаржиться на ригідність, яка є реакцією на страх перед своєю сексуальністю. У чоловіків-істериків наслідками може стати імпотенція й схильність до гомосексуалізму. 
Істерична особистість використовує різні форми психологічного захисту. Наприклад, схильність до фантазування – лише в уявному світі вони отримують багато любові й уваги. Символічне задоволення потреб більш прийняте, тому що мало зачіпає конфлікти, приховані в підсвідомості, вони часто вірять в свої вигадки. 
У більшості істеричних клієнтів, особливо жінок, є тривала історія лікування в різних лікарів, від соматичних порушень. Як правило конверсивні симптоми набувають форми втрати відчуттів: анестезія кінцівок, сліпота, глухота. Більшість істеричних клієнтів дуже емоційно повідомляють про свій анамнез. Коли йдеться про невротичні симптоми, важливо наголосити на їх вторинній вигоді для клієнта. Цю вигоду клієнт не усвідомлює або усвідомлює частково. Істеричні симптоми задовольняють з основні потреби: 
–«карають» осіб, до яких клієнт відчуває ворожість; 
–допомагають клієнту уникнути неприємних, загрозливих, принизливих ситуацій 
–допомагають викликати симпатію в оточуючих чи звернути увагу на себе. 
Очевидною є суперечність між висловленим клієнтом бажанням і тим, про що говорять симптоми. Ця суперечність викликає в консультанта підозру, що клієнт нещирий і симулює. Покладаючись на інтуїцію, можна не лише виявити істеричних клієнтів, а й уникнути різноманітних пасток, що приховуються в роботі з ними.
 
 
ВИСНОВКИ
 
Істеричні особистості прагнуть до необмеженої свободи, до перемог, жадають усього нового та ризикованого. Такі особистості спрямовані на майбутнє, тому відкидають минуле, як неіснуючий баласт.
Незадоволеність ведучої деформованої потреби у необмеженій свободі супроводжується ухиленням від виховання дитини, тому, що вона заважає реалізовувати цю потребу (з її точки зору). Частий прояв істеричної амбівалентності полягає у тому, що провина за те, що відбулося, перекладається на інших, що веде до брехливості: наприклад: дитина така, бо у цьому винен чоловік, бабусі, суспільство, хто завгодно, але не жінка. Часто такі люди захищаються від наслідків своїх дій і від реальності "втечею у хворобу", щоб виграти час та уникнути відповідальності. І при цьому вони не роблять висновків зі своїх розчарувань. Виникає амбітендентність особистості: з одного боку потреба у свободі, з іншого - страх перед реальністю та потреба жити в ілюзорному світі.
Агресія істеричної особистості має характер самореклами, слугує для збільшення та зміцнення її цінності, проти всього, що цій самооцінці заважає. Така людина безвідповідальна по відношенню до оточуючих, але завжди себе виправдовує.
Надання допомоги особистості з симптомами істеричної амбівалентності полягає у тому, щоб сприяти формуванню у неї адекватних ролей, привчанні до порядку, готовності до самопізнання та самообмеження. Це дає можливість жити у реальному світі, не відчувати перед ним страху.
 
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
 
1.Зейгарник Б.В. Патопсихология: Учеб. пособие для студ. высш. заведений.- М.: Издательский центр "Академия", 2003.
2.Кочюнас Р.-А. Б. Основы психологического консультирования /Пер. с лит. - М.: Академический проект, 1999.
3.Середина Н.В., Шкуренко Д.А. Основы медицинской психологии: общая, клиническая, патопсихология / Серия «Учебники, ученые пособия». - Ростов-на-Дону: «Феникс», 2003.
4.Хомич Г. О., Ткач Р. М. Основи психологічного консультування: навч. пос. – К.: МАУП, 2004.
5.Цимбалюк І. М. Психологічне консультування та корекція : Модульно-рейтинговий курс: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів. – К. : Професіонал, 2005.
Фото Капча