ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Починаючи з XIII століття Східну Європу охопили децентралізаційні процеси. Об'єднані протягом тисячі років єдиною релігією й загальними ворогами люди й народи звернулися до нових цінностей. Цей поворот відбувся не раптово, адже католицька церква, яка намагалася уніфікувати світ за принципами, які вона вважала споконвічно і єдино правильними, за цю тисячу років перетворилася у величезну імперію, яка носила політичний, релігійний і культурний характер.
Антикатолицький рух, який розпочався в той час, мав неоднорідний характер. У Східній Європі він збігся зі становленням національного характеру, і разом з Відродженням і Новим часом до західних слов'ян прийшло особливе почуття "самості".
Саме ці причини приводять нас до аналізу багатьох положень теорії одного із самих знаменитих педагогів світу - Яна Амоса Коменського. У древніх китайців існувало прокляття: "Щоб ти жив в епоху змін". Коменський не просто жив в епоху змін, він був одним із творців змін, одним з будівельників сучасного світу.
Зважаючи на те, що сьогодні світ знову вступає в епоху швидких соціальніих, політичних і національних перетворень, актуальність теми роботи є безсумнівною. Вона полягає у необхідності аналізу діяльності цього видатного філософа, політичного діяча, але насамперед – педагога світового рівня, який створив нову систему світогляду гуманістичної педагогіки, якою користуються у школах світу і до сьогодні.
Об’єктом роботи визначено історичну постать Яна Амоса Коменського, а предметом – його систему світогляду, дидактичну концепцію, яка стала найбільшим надбанням педагогічної та філософської науки XVII ст.
Мета роботи – вивчення та аналіз надбань та світогляду Я. А. Коменського, узагальнення основних його ідей, викладених у опублікованих творах, оцінка думки сучасників про його роботу.
Відповідно до мети сформулюємо наступні завдання роботи:
- аналіз літературних джерел щодо життя та творчості Я. А. Коменського;
- опрацювання творів і виведення основоположних концепцій філософії автора;
- виявлення позитивів і негативів педагогічної системи Я. А. Коменського;
- аналіз філософського сприйняття системи навчання.
Джерельною базою виконання роботи стали праці А. Адольфа та П. Альта, Кратохвіла М. В. та інших, однак найбільш вичерпним і найголовнішим слід вважати “Велику дидактику” самого Яна Амоса Коменського, у якій достатньо чітко і безпосередньо викладено всі основні погляду його філософії, світогляду і, насамперед, відношення до педагогічної системи його часу.
- Адольф А. Что такое школа во взглядах Коменского. -М.: Наука, 1987.
- Алексюк А.М. Педагогіка вищої освіти України: Історія. Теорія: Підручник для студ., аспір. та молодих викладачів навч. закладів. – К.: Либідь, 1998.
- Алексюк А.М. Педагогіка вищої школи: Курс лекцій: Модульне навчання: Навч. посібник. – К.: ІСДО, 1993.
- Альт П. Прогрессивний характер педагогики Коменского. - М.: Мысль, 1979.
- Атанов Г.А. Возрождение дидактики – залог развития высшей школы.
- Вітвицька С.С. Основи педагогіки вищої школи: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закладів. – К.: Центр навч. літ., 2003.
- Джибладзе Г. Н. Философия Коменского. - М.: Философия, 1982.
- Історія педагогіки / за ред. Чувалова Н. М. – К.: Вища школа, 1995.
- Історія педагогічних вчень: у 2-х т. / за ред. Савицької О. В. та ін. – Львів: Каменяр, 1999.
- Коменський Я. А. Вибрані педагогічні твори. В 2-х т. Т. 1. - К.: Вища школа, 1982.
- Константинов Н.А. и др. История педагогики: уч. для студентів пед. ин-тов. - М.: Образование, 1982.
- Кратохвил М. В. Жизнь Яна Амоса Коменского. - М.: АСТ-Пресс, 1991.
- Лордкипинадзе Д. О. Ян Амос Коменский. - М.: Феникс, 1990.
- Педагогика и психология высшей школы: Учеб. пособ. для студ. и аспирантов вузов / Под ред. С.И.Самыгина. – Ростов-на-Дону: Феникс, 1998. – 544 с.
- Принципи дидактики як об'єкт історико-філософської рефлексії : дис. канд. філософ. наук / В.В. Кузьменко, Нац. металург. акад. України. — Д., 2003.
- Проблема розвитку здібностей та обдарованості у педагогічній теорії Я.А. Коменського / О.Є. Антонова // Вісн. Житомир. держ. ун-ту. — 2004.
- Слєпкань З.І. Наукові засади педагогічного процесу у вищій школі. – К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2000.
- Смоляницкий Я. А. Три столетия Яна Амоса Коменского. - М.: Мысль, 1987.
- Чернилевский Д.В. Дидактические технологии в высшей школе: Учеб. пособ. для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002.