ЗМІСТ
Актуальність теми. В сучасних умовах, коли динамічна і часто непередбачена соціально-політична обстановка в країні значно ускладнила виховний процес, коли підростаюче покоління, увібравши в себе всі недоліки суспільства у його переломний період, стає також все більш непередбаченим, проблеми моральності, моральної культури, морального виховання висуваються на одне з перших місць як основа насамперед морального виховання молоді в обстановці ринкових відносин, що вимагає не тільки самостійності, гнучкості, але й виховання нової особистості, зорієнтованої на загальнолюдські моральні цінності.
У зв'язку з цим, перед загальноосвітньою школою постає актуальне завдання: підготовка відповідального громадянина, здатного самостійно оцінювати ситуацію, розуміти, що відбувається, і будувати свою діяльність відповідно до інтересів оточуючих його людей. Вирішення цього завдання пов'язано з формуванням стійких моральних властивостей особистості школяра.
Значення і функція початкової школи в системі безперервної освіти визначається не тільки наступністю її з іншими ланками освіти, але й, у першу чергу, неповторною цінністю рівня становлення і розвитку особистості дитини. Оскільки практично будь-яка діяльність має моральне фарбування, у тому числі і навчальна, яка, на думку психологів, володіє найвищими виховними можливостями, то питання формування моральних здібностей і якостей молодших школярів на початковому етапі освіти набуває все більшої гостроти.
Для досягнення зазначених результатів у психічному й особистісному розвитку молодших школярів, насамперед, необхідно кардинально змінити пріоритети цілей початкової освіти: на передній план поставити мету, що полягає не в озброєнні учнів визначеною сумою предметних знань, умінь, як це було дотепер, а у вихованні їх моральних цінностей та духовності їх особистості на основі формування навчальної діяльності.
Стан дослідження проблеми. У тематичній літературі досліджувана проблематика знайшла відображення у фундаментальних дослідженнях А.М. Архангельського, Н.М. Болдирєва, А.С. Макаренка, В.О. Сухомлинського, І.Ф. Харламова та ін., які описують і аналізують сутність основних понять теорії морального виховання, вказуються шляхи подальшого розвитку принципів, змісту, форм, методів морального виховання. Н.М. Болдирєв, Л.І. Рувинський, І.С. Марьєнко, Л.А. Матвєєва, Л.І. Божович і багато інших сукасних педагогів досліджували моральне виховання в різних аспектах. Але саме здійснення завдань морального виховання в процесі формування навчальної діяльності досліджено недостатньо. У зв'язку з цим можна визначити мету дослідження.
Об’єкт дослідження – процес морального виховання учнів початкових класів.
Предмет дослідження – педагогічні умови, зміст, форми та методи сімейного та шкільного формування моральних цінностей у молодших школярів у процесі навчально-виховної діяльності.
Мета дослідження – теоретично обгрунтувати, розробити та експериментально перевірити педагогічні умови, зміст, форми і методи морального виховання учнів початкових класів у позаурочній діяльності.
Відповідно до мети, об’єкта і предмета дослідження визначено наступні завдання:
- з’ясувати поняття і сутність морального виховання молодших школярів;
- охарактеризувати моральну свідомість і систему моральних цінностей;
- проаналізувати фактори сімейного виховання дитини;
- вивчити форми і методи формування моральних цінностей молодших школярів;
- дослідити процес морального виховання учнів початкових класів у позаурочній діяльності.
Практичне значення результатів дослідження полягає у вирішенні поставлених завдань, формуванні у дітей експериментального класу ряду морально-ціннісних установок, можливості використання результатів дослідження у подальшій учбовій і професійній діяльності.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків і списку використаних джерел, загальний осяг роботи складає 45 сторінок.
- Аза Л.Я. Воспитание как философско-социологическая проблема. - К.: Наук. думка, 1983. - 214 с.
- Алексеєнко Т. Інтегровані умови сучасного сімейного виховання і коефіцієнт їхньої корисної дії // Педагогіка і психологія. - 2002. - № 1. - С. 53-61.
- Алексеєнко Т. Ціннісні орієнтації сімейного виховання: Концепція реалізації // Рідна школа. - 1997. - № 10. - С. 69-72.
- Алексюк А.М. Педагогіка вищої школи. Курс лекцій: модульне навчання: Навч. Посібник. -К .: ІСДО, 1993. - 160 с.
- Аліксійчук О.С Морально-естетичне виховання молодших школярів засобами української народної музики. - К.: НПУ ім. Драгоманова, 2000. - 116 с.
- Бабанский Ю.К. Комплексный подход к воспитанию школьников. - М.: педагогика, 1980.- 390 с.
- Бакуліна С. Ю. Моральні почуття як компонент моральної вихованості особистості // Наша школа. - 2000. - № 2-3. - С. 62-65.
- Бакуліна С. Ю. Особливості розвитку моральних почуттів у дітей молодшого шкільного віку // Науковий вісник Ізмаїльського державного педагогічного інституту. - 1998. - Вип. 4. - С. 3-7.
- Боришевський М. Сімейне виховання як гарант морального становлення особистості // Початкова школа. - 1995. - № 4. - С. 4-9.
- Ващенко Г. Виховний ідеал. 4.2, 3, 4. - Брюссель-Торонто-Нью-Йорк-Лондон-Мюнхен, 1976. - 208 с.
- Вишневський О.І. На тернистому шляху до себе // Рідна школа. - 1995. - № 5. - С. 12.
- Вікова психологія / під ред. Г.С. Костюка. - К.: Рад. школа, 1976. - 270 с.
- Горяна Л.Г., Неведомська Є.О. Організація навчально-виховного процесу. - К.: Фенікс, 1999. - 266 с.
- Дьюї Д. Моральні принципи в освіті. - Львів: Літопис, 2001 р. - 32 с.
- Забродський М. М. Вікова психологія. - К.: Академія, 1998. - 467 с.
- Караковский В. Общечеловеческие ценности - основа учебно-воспитательного процесса // Воспитание школьников. - 1993 - №2. - С. 4-8.
- Косарєва О.І. Вплив дитячо-батьківських взаємин на формування самосвідомості дошкільника / Рівненський державний гуманітарний університет. – 2007. – 13 с.
- Костюк Г.С. Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості. - К.: Генеза. - 1989. - 186 с.
- Кравченко Т. Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній сім’ї // Шкільний світ. - 2003. - № 12. - С. 11-16.
- Крюкова. Формування ціннісних орієнтацій молодших школярів у процесі сприйняття музики. - К.: Мистецтво, 2004. - 20 с.
- Лихачёв Б.Т Введение в теорию и историю воспитания ценностей. - Самара, 1997. - 84 с.
- Лозова В.І, Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання і навчання: Навчальний посібник. - Харків: ОВС, 2002. - 400 с.
- Моральне виховання учнів початкових класів шкіл-інтернатів засобами народної педагогіки: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Л.М. Степаненко; Ін-т пробл. виховання АПН України. - К., 1999. - 19 с.
- Навчання і виховання учнів 4 класу: метод. пос. для вчителів / упор. Савченко О. Я. - К.: Початкова школа, 2002. - 640 с.
- Норданский Л. Основы и практика социального воспитания. - М.: Педагогика, 1995. - 412 с.
- Підласий І.П. Як підготувати ефективний урок: Книга для вчителя. - К.: Знання, 2004. - 204 с.
- Рева Ю. Сімейний фактор виховання учнів // Завуч. - 2001. - № 28. - С. 5-6.
- Руденко Ю. Основи сучасного українського виховання. - К.: Вид-во імені Олени Теліги, 2003. - 328 c.
- Сагатовский В.Н, Сагатовская Л.Г. Духовные ценности и их формирование в развитом обществе. - К.: Знание, 1981. - 67 с.
- Сім’я і родинне виховання: концепція // Рідна школа. - 1996. - № 11 - 12. - С. 15-20.
- Скаткин М.Н. Школа и всестороннее развитие личности. - М.: Просвещение. 1980. - 144 с.
- Сухомлинський В.О. Як виховати справжню людину. - К.: Рад. школа, 1976. - 473 с.
- Татенко В.А. Шляхи формування особистості учня. - К.: Народна педагогіка, 1985.- 356 с.
- Усова А.В. Формирование у школьников моральных понятий в процессе обучения. - М.: Педагогика, 1999. - 211 с.
- Фіцула М.М. Педагогіка. К.: Видавничий центр «Академія», 2000. - 544 с.
- Харчев В.Г. Ценностные ориентации личности: социальная структура. - М.: Наука, 1983. - 90 с.
- Химич Н. Родинне виховання в сучасних умовах // Рідна школа. - 1999. - № 10. - С. 18-20.