Предмет:
Тип роботи:
Конспект заняття
К-сть сторінок:
5
Мова:
Українська
ТЕМА. Розвиток зв’язного мовлення. Переказ тексту «Синичка».
МЕТА. Формувати вміння докладно переказувати текст, складати план. Розвивати мовлення, пам’ять, вміння аналізувати. Виховувати уважність, спостережливість, працелюбність.
ОБЛАДНАННЯ. Підручник, малюнки, мовний матеріал.
ХІД УРОКУ
Загальнокорекційний етап.
- Організаційна підготовка учнів до праці (привітання, перекличка).
- Нервово-психологічна підготовка до уроку.
- Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя.
Основний етап
1. Підготовча частина.
Відгадайте загадку.
Прилетіли гості.
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати (Пташки)
- Коли прилітають пташки?
- А яка пора року зараз? (Зима)
- Що сталося? Куди поділися птахи?
- Чому більшість птахів відлетіла у вирій?
- Які птахи і чому не відлетіли?
2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Інтерактивна вправа « Очікування».
Сьогодні ознайомимося з життям пташок з приходом зими, навчимося переказувати текст «Синичка» і записувати його. Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість. Успіхів вам!
- Чого очікуєте від уроку?
3. Формуюча частина:
- В гостях у синички (розгляд ілюстрацій).
Яка синичка? (маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений). А тепер, синичко. Розкажи, як тобі живеться?
(Іграшка) Скільки тут пташок співало,
Веселилося щодня,
Коли сонце пригрівало
І літала комашня.
Кожний кущик, кожну гілку
Обсідали залюбки,
Щоб не шкодили ніскільки
Їм зажерливі жуки.
Сили в крильцях не жаліла
Кожна пташка – ой-люлі,
І комах, і гусінь їла
На зеленому гіллі.
А тепер кругом зима -
Ні комашечки нема. (Стасюк М.)
- Хвилинка-цікавинка.
Синиця – невелика за розміром пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовтий животик з широкою чорною смугою на грудях. Верхня частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакитні. Хвіст у неї чорний. Довжина тіла сягає 13-16 см.
Живляться синиці комахами та їх личинками, насінням дерев, ягодами. Люблять м'ясо та сало, якими їх підгодовують люди.
Синиці – корисні птахи. Цілий рік знищують вони у лісах та садах комах-шкідників.
- Продовження гостювання у синиці.
Не чути свисту-щебету
У нашому саду.
Невже звикать до шепоту
В пташиному роду?!
Давайте обміркуємо, обдумаємо все.
Ми лихо прорахуємо,
Що нам зима несе.
Мені ж оце ввижалися
Не лиш морози злі,
А й друзі, що зосталися
У птахів на землі. (Головко З.)
- Чим ми можемо допомогти пташкам взимку?
4. Робота над переказом.
Читання тексту, його аналіз.
Синичка
Наступила красуня-зима. Земля вкрита білим снігом. Дерева в саду стоять голі.
Одного разу на яблуневій гілці Василько побачив маленьку пташку. Це була синичка.
На згадку хлопчикові прийшла дідусева розповідь про друзів саду. Серед них чи не перше місце належить синичкам. Вони однією сім’єю можуть очистити від шкідників до п’ятдесяти яблунь. Якщо в саду поселилися синички, ніяких ядохімікатів не потрібно. Синички самі збережуть сад від шкідників. (66сл.) (З журналу)
- Як змальована зима?
- Чому зиму називають красунею?
- Чому синичок називають друзями саду?
- Доберіть до слова « друзі» синоніми. (Товариші, приятелі, подруги)
- Яких птахів – друзів саду ви ще знаєте?
- Подумайте, чи підійде прислів’я « Де пташки – там гинуть комашки» до змісту цього оповідання?
Робота над будовою тексту.
- Із скількох абзаців складається текст?
- Про що розповідається в першому? Другому? Третьому?
- За допомогою скількох речень описано зиму?
Складання плану.
- Який заголовок можна дібрати до першого абзацу?
- Про що розповідається в другому абзаці? В третьому?
- Чи можна абзаци розглядати як окремі частини оповідання?
Складемо план.
- Красуня-зима.
- Синичка на гілці.
- Розповідь дідуся.
- Синички – рятівниці саду.
Орфографічна підготовка.
- Слова « земля, зима» замініть так, щоб ненаголошені голосні [е, и] стали наголошеними.
- Перевірте правопис слова «синичка» за орфографічним словником.
- Поясніть правопис слів « сім’єю, п’ятдесят».
Усний переказ за планом. (2-3 учні)
Письмовий переказ.
5.Фізкультхвилинка
Вчитель: – Я – Мороз, я стужу все.
І старе. І молоде!
Я вас зараз перейму.
Руки й ноги припечу!
Діти: – Ото лютий дідуган! (Помахують пальчиком)
А ми всі підемо в тан. (Кружляють)
То навприсядки ногами, (Присідають)
То на вітряки руками. (Колові рухи руками)
Станем тупати, скакати,
Дріботіти, танцювати.
І до себе – го-го-го! (Повороти головою)
Приступити не дамо. (Я. Морська)
Заключний етап.
Підведення підсумків та оцінювання
- Гра « Назви птахів на « с». (Соловей, сорока, сова, сойка, сокіл, синиця, снігур.)
- Бесіда.
- Як називається переказ?
- Чим сподобався?
- Що нового дізнались?
- Що можемо пообіцяти птахам?
Ось обіцянка поета:
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай заселяють природу -
Співають для нас у гаю.
Ми – друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас. (Стасюк М.)
Пояснення домашнього завдання (с. 123, завдання 326, переказ).
- Релаксація.
- Приведення в порядок робочих місць.
- Створення установки на відпочинок.