Портал образовательно-информационных услуг «Студенческая консультация»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Лівійська Джамахірія: сутність і реалії

Тип работы: 
Стаття
К-во страниц: 
5
Язык: 
Українська
Оценка: 
Ісламська революція в Лівії відбулася 1 вересня 1969. Курсант військового училища Муамар Каддафі створив підпільну організацію «Вільні офіцери», яка кілька років готувала збройний переворот, щоб повалити проамериканський уряд. У цей день частина загітованих військових частин, перекрила дороги до американських військових баз на території Лівії і вже до вечора цього ж дня по радіо було оголошено, що в «країні революція» [1].
Каддафі швидко висунувся вперед, став в очах лівійців асоціюватися з цими подіями, а в 1972 році оприлюднив свої погляди в «Зеленій книзі». Сукупність цих поглядів прийнято називати «третя світова теорія» і вони являють собою суміш ісламу з анархізмом. Не випадково саме при Каддафі були переведені на арабську мову праці російських теоретиків анархізму – Бакуніна та Кропоткіна [4].
У Лівії також був створений особливий тип політичного устрою – Джамахірія (народовладдя) з великим привнесенням елементів прямої демократії в політичну систему суспільства [4]. Каддафі 3 березня 2008 на одному з публічних виступів сказав, що уряд не справляється зі своїми завданнями в рамках ведення внутрішньої політики, що його потрібно усунути раз і назавжди, залишивши лише кілька міністерств.
У «Зеленій книзі» Каддафі кидаються в очі дуже жорсткі випади проти парламентаризму. Звичайно, це ще не привід, щоб зараховувати Каддафі до анархістів. І Гітлер у «Майн кампф» і Муссоліні в «Доктрині фашизму» різко нападали на парламентаризм. Тим не менш, критика Каддафі дійсно носить анархічний характер. Ось кілька цитат. «Представництво народу в парламентах є обманом, а парламентаризм – це хибне вирішення проблеми демократії. Основне призначення парламенту – виступати від імені народу, що саме по собі не демократично, оскільки демократія означає владу самого народу, а не владу тих, хто виступає від його імені». «Парламенти стали узаконеним бар’єром, що заважає народу здійснювати свою владу, відсторонили маси від участі в політиці і монополізували їхню владу. Народу залишено чисто зовнішній фальсифікований прояв демократії – право на стояння в довгих чергах до урн на виборчих дільницях». «Пряма демократія – це ідеальне рішення, яке, будучи втілено на практиці, не може бути предметом спору і розбіжностей». Підкреслюємо, що пише це ні Кропоткін або Бакунін, ні Чомськи або Букчін, а політик, який для США є уособленням тероризму і тоталітаризму!
Каддафі у своїй «Зеленій книзі» також заперечує партію як форму політичної організації. Мета утворення партії – створення знаряддя правління народом, іншими словами, правління тими, хто стоїть поза партією, за допомогою партії, бо партія ґрунтується на деспотичному авторитарному принципі підпорядкування народу партії, – вважає Каддафі. Причому, обгрунтовує своє заперечення партії, він також як і анархісти. Партія – це влада частини над цілим, що не демократично за своєю суттю [3].
Через деякий час після революції в Лівії була створена особлива політична система – Лівійська Джамахірія. Формально вона було вибудувана знизу догори на основі прямої демократії. Було дозволено вільне носіння і зберігання вогнепальної зброї, лівійцям потребу в житлі стали роздавати квартири безкоштовно. З іншого боку, сам Каддафі, його найближчі соратники і армія стоять поза Лівійської Джамахірії. Каддафі може в будь-який час робити сильний вплив на всю країну і всю політичну систему. Держава в Лівії як політичний інститут все-таки існує, хоча і в дуже своєрідній формі. На самому Каддафі зав’язано дуже багато чого, він все одно вождь, після смерті якого може все значно змінитися.
Офіційна назва Лівії – Велика Соціалістична Лівійська Арабська Джамахірія. Та від того, що тут є слово соціалістична, ще не означає, що в Лівії соціалізм. Наприклад, партія Саддама Хусейна (БААС) називалася – Партія арабського соціалістичного відродження, але Саддам не був ні комуністом, ні соціалістом [3]. У лівійської економіці є елементи як державного соціалізму, так і капіталізму. Так, у Лівії присутні типові елементи капіталізму – наймана праця, приватна власність, підприємництво. Але при цьому, самі прибуткові галузі – насамперед нафтовидобутку, належать державі. Каддафі постійно намагається вгамувати (або робить вигляд) чиновників. Зробити так, щоб народ отримував безпосередню користь від продажу нафти, але далеко не завжди у нього це виходить.
Найголовніша проблема Каддафі в тому, що він один. Волею історичних обставин на чолі революції виявився саме така людина як він, з такими специфічними поглядами [2]. Не було потужного руху, сильної організації, в якій погляди Каддафі отримали б розвиток і поширення ще до приходу до влади. Все це виглядає як висловлювання пророка, дивацтва окремої впливової людини.
Заперечення державної влади для Каддафі тільки сходинка до традиціоналістичного суспільства, в якому звичай, традиція і релігія зводяться в ранг священних і недоторканних законів природи, що не підлягають ніякому сумніву. Це шлях не до звільнення, а до придушення індивідуальності людини суспільством.
За межами Лівії є безліч груп опозиції, але немає ніяких доказів того, що вони є діяльними в середині країни.
Є багато заходів відмови режиму [3]. Аль-Джамахірія пережила періоди міжнародної напруженості і кризи – від бомбардування силами Сполучених Штатів в квітні 1986 року до реабілітації з боку міжнародного співтовариства після 11 вересня 2001; грудень 2003 року – відмова від розробки зброї масового знищення. Реальна влада належить тим, хто менш помітний – перш за все тих, хто контролює спецслужби. Муса Куса, міністр закордонних справ, який провів п’ятнадцять років в якості глави секретної служби Лівії, ймовірно, має більше впливу, ніж ті співробітники режиму, які просувають імідж Лівії за кордоном – навіть якщо його ім’я лише в рідкісних випадках в новинах.
Поліпшення міжнародного профілю Лівії в останні роки відображає відмову від ядерної програми режиму та його політики полювання на лівійської дисидентів, які проживають за кордоном (у тому числі викрадення і вбивство). Але цей режим проявився жорстоким (вбивство британського поліцейського Івонн Флетчер у центрі Лондона в березні 1984 року, вибухи пасажирських авіакомпаній, і передача сучасної зброї і матеріалів для Ірландської республіканської армії (ІРА)).
Лівія є далеко не найжорстокішим режимом у світі, або навіть регіону: вона має менше крові на своїх руках, ніж наприклад, Судан, Ірак і Сирія.
Зовнішній світ не може бути примушений до міркувань безпеки, енергетики та інвестицій, щоб впоратися з цією державою. Але немає ніяких підстав вдаватися до фантазій, які постійно сприяла про його політичний і соціальний характер в межах країни і за кордоном [1].
І тут напрошуються певні висновки. Якщо лівійська Джамахірія стане відкритою країною, то будь-хто зможе своїми очима побачити, як можна жити при справедливому розподілі доходів, а це тривожний знак для корумпованих режимів дуже багатьох країн.
 
Список використаних джерел
 
1. Libya:Pastandfuture? [Електронний ресурс] – [Режим доступу: ] http://english.aljazeera.net/indepth/opinion/2011/02/201122412934486492.... Заголовок з екрана.
2. Libya: The Past of a Regime [Електронний ресурс] – [Режим доступу: http://www.africafocus.org/docs11/lib1102b.php. – Заголовок з екрана.
3. Джамахирия [Електронний ресур] – [Режим доступу: ] http://ru.wikipedia.org/wiki/%C4%E6%E0%EC%E0%F5%E8%F0%E8%FF – Заголовок з екрана.
4. Libya’s regime at 40: a state of kleptocracy [Електронний ресурс] – [Режим доступу: ] http://www.opendemocracy.net/article/libya-s-regime-at-40-a-state-of-kle.... – Заголовок з екрана.
CAPTCHA на основе изображений