Портал образовательно-информационных услуг «Студенческая консультация»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Лікарські рослини

Предмет: 
Тип работы: 
Навчальний посібник
К-во страниц: 
96
Язык: 
Українська
Оценка: 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Рівненський державний гуманітарний університет
Психолого-природничий факультет
Кафедра біології та прикладної екології
 
Навчально-методичний посібник
з курсу „Лікарські рослини”
За вимогами кредитно-модульної системи
Для спец. „Біологія”, „Екологія та охорона навколишнього середовища”
 
Рівне – 2006
 
УДК
ББК
Навчально-методичний посібник з курсу „Лікарські рослини” За вимогами кредитно-модульної системи для спец. „Біологія”, „Екологія та охорона навколишнього середовища”. – РДГУ, 2006. – 96 с.
Розробники:
Лико Д.В., доктор с.-г. наук, професор, зав. кафедри біології та прикладної екології РДГУ,
Гуцман С.В., викладач кафедри біології та прикладної екології РДГУ.
Рецензенти:
Мельник В.І., доктор біологічних наук, професор.
Савчук Р.І., кандидат с/г наук, доцент кафедри біології та прикладної екології РДГУ.
Трохимчук І.М., старший викладач кафедри анатомії та фізіології РДГУ.
Затверджено на засіданні кафедри біології та прикладної екології, протокол № 10 від 26 грудня 2006 р.
Затверджено на Раді факультету, протокол № 3 від 27 грудня 2006 р.
© РДГУ, 2006
 
Вступ
 
Ваша їжа повинна бути ліками, а ваші ліки повинні бути їжею.
                 Гіпократ
 
Лікарські рослини люди використовують для лікування споконвіку. Минали віки, тисячоліття, а людина не розлучалася з рослинами, спостерігала за ними і старанно вивчала їхні цілющі властивості. Багатовіковий досвід народів став основою наукової лікувальної медицини, що й понині використовує препарати з лікарських рослин. Адже, в системі „людина – природа – здоров’я ” рослини відіграють провідну роль.
Поява синтетичних ліків, що переважно моделюють активні речовини з рослин і є їхніми хімічними аналогами, не зменшила ролі природних лікарських рослин. Інтерес до них зростає серед фармакологів, фізіологів, біохіміків, практичних лікарів різного профілю, які прагнуть розширити арсенал лікарських засобів.
В природі відомо більш ніж 300000 видів вищих рослин, з яких – 12000 лікарських. Але кількість тих, які постійно застосовуються, складає близько 100 видів. Практично можна вважати, що у флорі України фармакологічна активність притаманна не менше 1000 видам рослин, однак більшість з них потребує додаткового вивчення з біологічного і медичного боку.
Препарати з лікарських рослин мають різнобічну і комплексну дію, їхні раціонально обрані суміші, які застосовуються як для профілактики, так і для лікування хвороб.
Дія препаратів багатьох лікарських рослин поступова, м’яка, фізіологічна. Вона не призводить до негативних змін у організмі, а навпаки, сприяє вирівнюванню, нормалізації життєво важливих процесів, забезпечує організм вітамінами, мінеральними солями, амінокислотами, підтримує на оптимальному рівні обмін речовин.
У цьому багатоплановому впливові лікарських рослин на живий організм і полягає їх значення як невичерпного джерела у збереженні здоров’я людей різного віку.
У посібнику висвітлено роль лікарських рослин, у тому числі рослини радіопротекторної дії, які застосовують для лікування та профілактики захворювань й підвищення імунітету людини. Наведено значення біологічно активних речовин, як основи лікарських  препаратів,  стисло описано особливості деяких  захворювань та рекомендовані препарати лікарських рослин, наведено коротку їх ботанічну характеристику, фармакологічну дію, лікарські форми та методи застосування.
Приведено поширені рецепти приготування салатів, фіточаїв із застосуванням лікарських рослин для дієтичного харчування під час певного захворювання.
Рекомендації наведені в посібнику передбачають ознайомлення студентів з основними фітотерапевтичними та фармацевтичними властивостями лікарських рослин; дозволяють розробити рецептуру приготування фіточаїв, салатів при різних захворюваннях.
Посібник рекомендується студентам природничих факультетів, науковцям, а також читачам, що цікавляться питаннями фітотерапії.
При підготовці посібника використано матеріали практичних та самостійних робіт з курсу „Лікарські рослини” студентів спеціальності “Біологія”.
За будь-які зауваження та побажання авторський колектив буде глибоко вдячний.
 
Біологічно активні чинники лікарських рослин
 
Основною властивістю рослинних організмів є створення під дією світла з неорганічних речовин ґрунту і води та із вуглекислого газу повітря необхідних органічних речовин.
Хімічні сполуки, що мають лікувальні властивості, поділяються на кілька груп речовин, а саме: алкалоїди, сапоніни, глікозиди, слизи, дубильні речовини, леткі олії, фітонциди, органічні кислоти, мінеральні солі, мікро– й ультрамікроелементи, ензими та інші, вміст яких визначає їх лікарську цінність.
Алкалоїди синтезуються в рослинах внаслідок обміну речовин як продукт розпаду білків. Це отруйні складні азотні сполуки лужної реакції. Вони містяться в клітинному соку рослин звичайно у вигляді солей органічних кислот; переважно тверді кристалічні, безбарвні, лише деякі з них плинні. В сполуках з кислотами добре розчиняються у воді, погано в спирті, зовсім не розчиняються в хлороформі. Один і той самий алкалоїд берберин є в барбарисі звичайному, в горицвіті весняному і в чистотілі звичайному. Найчастіше носіями алкалоїдів є представники родин макових, жовтецевих, пасльонових і метеликових. У деяких рослинах буває їх дуже багато, як ось: у молочному соку голівок снотворного маку – 26, у чистотілі звичайному – 14. Із загальновідомих алкалоїдів кофеїн міститься в зернах кави і в листках чаю китайського, атропін – у беладоні лікарській, морфін – у голівках маку снотворного, нікотин – у листках тютюну.
Гіркоти – це безазотні речовини, дуже гіркі на смак, які сильно подразнюють смакові нерви і посилюють діяльність шлункових
CAPTCHA на основе изображений