Портал образовательно-информационных услуг «Студенческая консультация»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Масаж при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки

Предмет: 
Тип работы: 
Стаття
К-во страниц: 
8
Язык: 
Українська
Оценка: 
Масаж при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки
 
Бондар Т. В.
Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука
 
Анотація. В статті висвітлені дані про вплив масажу на організм хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки. Головним завданням при застосуванні масажу при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки є визначення інтенсивності й тривалості процедур.
Ключові слова: масаж, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки.
Аннотация. В статье освещены данные о влиянии массажа на организм больных язвенной болезнью желудка и двенадцатиперстной кишки. Главной задачей при применении массажа при язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки является определение интенсивности и продолжительности процедур.
Ключевые слова: массаж, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки.
Annotation. The article highlights data on the impact of massage on the body of patients with gastric and duodenal ulcer. The main challenge in the use of massage in gastric and duodenal ulcer is to determine the intensity and duration of procedures.
Key words: massage, gastric ulcer and duodenal ulcer.
Вступ. Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки – хронічне захворювання, що характеризується утворенням виразок у слизовій оболонці шлунка або дванадцятипалої кишки, виникає внаслідок дії шлункового соку на слизову оболонку. Саме цей патологічний процес i викликає появу виразки. Причин, що призводять до виразки, може бути декілька. Приміром, нервово-психiчнi захворювання, неправильне харчування (зловживання гострою їжею, яка подразнює слизову оболонку, швидке поїдання їжі, ковтання їжі, не пережувавши її) тощо [7, 12].
Причиною виразки може бути перенапруга, стресові ситуації, перевтоми. Нині хворіють дiяльнi люди, активні, які інтенсивно, без відпочинку працюють, аби зняти втому, п’ють багато кави, палять. Буває виразка i від тривалого вживання хiмiопрепаратiв, приміром, аспірину (аспiринова виразка) [2, 7].
У кожної людини ця хвороба виявляється по своєму. Різне i протікання недуги. Найчастіше вона має прихований характер. Аби виявити саму виразку шлунка чи дванадцятипалої кишки, слід дуже ретельно оглядати хворого.
Найчастіше виразка буває за підвищеної кислотності шлункового соку, рідше – пониженої [7].
Аналіз останніх досліджень і публікацій
Симптоматика захворювання достатньо яскрава і поставити діагноз не представляє затруднень в типовому випадку. Дані, отримані при огляді пацієнта з неускладненою виразковою хворобою мізерні: визначаються біль та неприємні відчуття при пальпації в епігастральній області позитивний симптом Менделя (біль при битті в епігастральній ділянці) [12].
Поява шуму плескоту при поштовхоподібному натисканні на черевну стінку через 7-8 годин після їди свідчить про порушення евакуації їжі з шлунка. Признаки перитоніту з'являються при перфорації виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Показники загального і біохімічного аналізу крові при неускладненій виразковій хворобі, як правило в межах норми. Залізодефіцитна анемія може свідчити про гостру крововтрату або хронічну крововтрати. Лейкоцитоз можливий при перфорації або пенетрації виразки [1, 2, 7].
Позитивна реакція калу на скриту кров нерідко спостерігається при загостренні. Широке розповсюдження гастроскопії полегшило діагностику виразкової хвороби, дало можливість точно визначити локалізацію виразки та взяти пробу тканин оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки або у фазі ремісії виявити деформацію рубця, здійснити контроль загоєння виразки провести забір матеріалу для цитологічного або гістологічного дослідження, лікувати ускладнення захворювання [2, 7].
Рентгенологічне дослідження шлунка і дванадцятипалої кишки останнім часом застосовується рідше, оскільки ендоскопічному методу надається перевага. Прямою рентгенологічною ознакою загострення виразкової хвороби є виявлення «ніші» (дефекту заповнення) шлунка або дванадцятипалої кишки. Даний метод дозволяє оцінити моторну функцію цих органів. Повний діагноз виразкової хвороби повинен включати об'єктивні відомості про наявність інфекції Н. Руlori [12].
Загальні принципи лікування: пацієнтам з виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки як при загостренні захворювання, так і в період ремісії, та після маніпуляцій, направлених на лікування ускладнень захворювання необхідно призначати адекватну терапію для ерадикації інфекції Н. Руlori. Також, ефективним методом лікування є застосування масажу.
Мета роботи – визначити особливості техніки та методику застосування лікувального масажу при даній хворобі.
Методи дослідження – теоретичний аналіз та узагальнення літературних джерел.
Результати дослідження.
Ефективність лікування виразкової хвороби оцінюється за зникненням больового і диспепсичного синдромів, а також за динамікою ендоскопічної картини – рубцюванню виразки у хворих. Реабілітація таких хворих – одна з важливих медико-соціальних проблем гастроентерології [1].
Із урахуванням клініко-ендоскопічних, лабораторних, морфологічних особливостей хвороби, основні задачі медичної реабілітації зводяться до досягнення стійкої і тривалої фази ремісії, ліквідації хронічного запального процесу в гастродуоденальній зоні, попередження загострень, відновлення або покращання морфо-функціонального стану шлунка, дванадцятипалої кишки, відновлення фізичної працездатності і психологічного стану пацієнта, і на кінець – до досягнення в низці випадків повного одужання [2, 3, 4, 5].
Метою медичної реабілітації є ліквідація, репарація або стабілізація патологічних змін в шлунку та дванадцятипалій кишці, підвищення захисних сил організму, лікування ускладнень і супутніх захворювань як лікарськими середниками, так і засобами фізичної реабілітації. Медикаментозна реабілітація може проводитись антибіотиками, Н2-блокаторами гістамінових рецепторів, препаратами вісмута, метронідазолом (фуразолідоном) і ін. Засоби функціональної реабілітації – лікувальна фізична культура (ЛФК), масаж, фізіотерапевтичні процедури, курортні чинники.
В такому випадку пацієнтам можна призначати лікувальний масаж. У виборі лікувальної тактики масажу слід спиратися на покази та протипокази, та до кожного пацієнта мати індивідуальний підхід [3, 4].
Показання до призначення масажу:
1. Підгостра форма. 2. Фаза загасаючого загострення й неповної ремісії I, II і III стадій, легкого, середнього й важкого ступенів
Протипоказання до призначення масажу:
1. Загострення виразкової хвороби
2. Кровотеча
3. Наявність супутнього гнійного холециститу
4. Туберкульоз й новоутвори органів черевної порожнини
5. Вагітність, післяпологовий і післяабортний періоди (протягом не менш двох місяців).
6. Гострі й підгострі запальні процеси жіночих статевих органів
7. Загальні протипоказання [9, 11].
Завдання масажу:
а) поліпшити кровообіг; б) поліпшити секреторну й моторну функції, що сприяє рубцюванню виразки.
Методика масажу:
1. Масаж спини
2. Масаж шиї
3. Масаж грудей
4. Масаж живота
Масаж спини починають, як звичайно, з поглажування й вижимання по всій поверхні, потім проводять розминання на довгих м'язах спини – колоподібне подушечкою великого пальця, колоподібне подушечками чотирьох пальців, колоподібне фалангами зігнутих пальців, щипцеподібне, колоподібне подушечками більших пальців. Особливу увагу варто приділити зонам D7-D9, D10-L1 ліворуч і D9-D12-L1 праворуч. У першому випадку – це зони, пов'язані зі шлунком, а в другому – із дванадцятипалою кишкою [5].
Розминання найширших м'язів спини – ординарне, подвійний гриф, подвійне кільцевими, колоподібне фалангами зігнутих пальців. Розтирання фасції трапецієподібного м'яза, міжлопаткової зони, надостьовою і підостьовою областей – прямолінійне подушечкою й бугром великого пальця, колоподібне подушечкою великого пальця, колоподібне ребром великого пальця, колоподібне бугром великого пальця. Всі ці прийоми виконуються дуже обережно, без застосування ударних прийомів [6].
Масаж шиї із трапецієподібним м'язом виконується погладжування, вижимання і розминання – ординарним, подвійним кільцевим, фалангами зігнутих пальців, променевою поверхнею кисті.
Груди масажуються по повній програмі, тобто виробляється масаж більших грудних м'язів, міжреберних проміжків, місць прикріплення більших грудних м'язів і підреберного кута.
На животі масаж виконується на прямих і косих м'язах живота, а також у зонах, що мають відношення до шлунка й дванадцятипалої кишки.
Курс лікування – 12 процедур, краще через день [8, 9].
 
Висновки
 
Аналіз науково-методичної літератури зарубіжних та вітчизняних вчених та практичне застосування масажу дає підстави вважати, що масаж є ефективним засобом у лікуванні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.
У виборі лікувальної тактики масажу слід спиратися на покази та протипокази, вік, стать, наявність суміжних захворювань, та до кожного пацієнта мати індивідуальний підхід.
Ефективність лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки оцінюється за зникненням больового і диспептичного синдромів, а також за динамікою ендоскопічної картини – рубцюванню виразки.
Перспективи подальших досліджень полягають у розробці програми фізичної реабілітації та вдосконаленню техніки лікувального масажу хворих на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки.
 
Література
 
Афанасьєв С. В. Інвалідність і реабілітація хворих з ускладненнями хірургічного лікування захворювань органів травлення / С. В. Афанасьєв. – Д. : Пороги, 2005. – 183 с.
Внутрішні хвороби / [Сабадишин Р. О., Баніт В. М., Григус І. М. і ін. ] / Під ред. д. мед. н., проф. Сабадишина Р. О. – Рівне: ВАТ «Рівненська друкарня», 2004. – 544 с.
Энциклопедия массажа от А до Я: Типы массажа. Приемы массажа. Космет. массаж. Лечебный массаж. Самомассаж. Массаж для детей: Пер. с ит. – Х. : Книжный клуб «Клуб семейного досуга», 2007. – 382 с.
Классический массаж: Полная энциклопедия / А. В. Бодрицкий (науч. ред.). – СПб. : ИД «Весь», 2001. – 368 с.
Лисак Н. М. Масаж у традиційній, народній і східній медицині / Н. М. Лисак. – Чернівці: Рута, 2007. – 326 с.
Массаж на каждый день / О. В. Таглина (сост.). – Х. : Фолио, 2009. – 315 с.
Москаленко В. В. Виразкова хвороба шлунка різної локалізації: особливості клінічного перебігу та лікування: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. мед. наук: спец. 14. 01. 02 «Внутрішні хвороби» / В. В. Москаленко. – К., 2002. – 20 с.
Мухін В. М. Фізична реабілітація / В. М. Мухін. – К. : Олімпійська література, 2000. – 423 с.
Степашко М. В., Сухостат Л. В. Масаж і лікувальна фізкультура в медицині: підруч. [для студ. вищ. навч. мед. (фармац.) закл. I-III рівнів акредитації] / М. В. Степашко, Л. В. Сухостат. – К. : Медицина, 2006. – 287 с.
Харролд Фиона. Массаж: Практическое руководство / М. Сычева (пер.). – М. : АСТ-ПРЕСС СКД, 2003. – 160 с.
Физическая реабилитация: [учебник для студентов высших учебных заведений] / [ред. С. Н. Попов]. – Ростов н/Д: Феникс, 2006. – 608 с.
Яицкий Н. А. Язвы желудка и двенадцатиперстной кишки / Н. А. Яицкий. – М. : МЕДпресс-информ, 2002. – 376 с.
CAPTCHA на основе изображений