Портал образовательно-информационных услуг «Студенческая консультация»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Від профільного навчання до профільної освіти. Стратегія локальних змін позашкільного закладу (майстер-клас)

Предмет: 
Тип работы: 
Стаття
К-во страниц: 
9
Язык: 
Українська
Оценка: 
Первушевська Ірина Олександрівна,
директор Рівненського міського палацу
дітей та молоді
 
Від профільного навчання до профільної освіти. Стратегія локальних змін позашкільного закладу (майстер-клас)
 
Рівненський міський Палац дітей та молоді – багатопрофільний позашкільний навчальний заклад нового типу.
Педагогічний колектив закладу – це 165 педагогічних працівників, серед яких: Кавалери Ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня та Ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, заслужені працівники освіти, культури, фізкультури та спорту, артисти України, нагороджені нагрудним знаком Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України «Софія Русова», нагрудним знаком «Премія ім. В. М. Гнатюка», відмінники освіти України, нагороджені грамотами Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України, стипендіати міського голови та голови облдержадміністрації тощо.
Інноваційна діяльність ПДМу охоплює такі рівні: управлінська діяльність, організаційні інновації, навчально-виховний процес, науково-методичну діяльність, соціальне партнерство.
У закладі створена ефективна система управління інноваційними процесами різних рівнів, в основі якої лежить співробітництво, партнерство та мотивація діяльності всього педагогічного колективу.
Оперативно реагуючи на освітні запити соціуму у ПДМі створені структурні підрозділи: центр профільної допрофесійної підготовки та початкової професійної освіти; центр дозвілля; психолого-педагогічна і тренінгова служби; PR-група; медіа-центр; інформаційно-аналітичний сектор; методична бібліотека; сектор міжнародної співпраці та сектор зв’язків з громадськістю; сектор інноваційних технологій профільного навчання; відділ молодіжної політики та органів учнівського самоврядування; 9 ресурсних центрів з основних напрямків позашкільної освіти: з профільного навчання, з інформаційно-методичного забезпечення, з організації дозвілля, з екологічної освіти та виховання, з інтелектуальних ігор, з медіа освіти, з вивчення етнокультурної спадщини Полісся і Волині; ресурсний тренінговий центр.
В організації навчально-виховного процесу розроблена авторська концепція профільного навчання. Навчанням в структурних підрозділах ПДМу охоплено: на початковому рівні 16, 3% (5-8 р. р.) дітей, на основному рівні – 71% (9-16 р. р.), на вищому рівні – 12, 7% (17-21 р. р.). До послуг вихованців закладу 9 профільних шкіл допрофесійної підготовки та початкової професійної освіти, 5 спеціалізованих центрів, 3 спортивні школи, 21 аматорських і клубних об'єднання, 25 художніх колективів (23 з яких мають звання «зразковий», «народний»).
Палац дітей та молоді з 1992 року працює за авторською моделлю як Центр профільної допрофесійної підготовки та початкової професійної освіти, де створена, апробована і стала діючою інноваційна чотирьохступенева система профільної освіти: перша ступінь – знайомство з профілем (6-9 років) ; друга ступінь – допрофільна підготовка (10-12 років) ; третя ступінь – допрофесійна підготовка (13-16 років) ; четверта ступінь – початкова професійна освіта (17-20 років). На базі профільного навчання стало можливим створення цілісної освітньо-виховної системи безперервного розвитку творчої особистості дитини (3-20 років) через реалізацію проекту «18 кроків удосконалення – креативна генерація». Досвід роботи педагогів закладу в організації профільного навчання презентований, як кращий в Україні, в інформаційно-методичному листі МОНУ від 09. 09. 2010 № 1. 4/18-3506 «Про організацію профільного навчання на базі позашкільних навчальних закладів».
Уже традиційною стала в закладі ситуативно-рольова гра для старшокласників та представників органів учнівського самоврядування «Дні дублера». Проведення цих «днів» дозволяє не тільки створювати сприятливі умови продуктивного соціально-рольового середовища, але й враховувати при цьому індивідуальні особливості дітей.
Одним з ефективних напрямів соціалізації молоді у ПДМі є – діяльність учнівського самоврядування (Парламент дітей м. Рівне та Молодіжна палата ПДМу), які надають можливість дітям та молоді набути позитивного соціального досвіду через участь у реалізації соціально значущих проектах і програмах (як власних, так і на правах партнерства), зокрема, «Сміття – ресурс», «Зелена латка в сірому місті», «Потурбуйсь і будуть жити» (будівництво притулку для бездомних тварин), «Графіті – Автограф» тощо.
Центр дозвілля Рівненського міського Палацу дітей та молоді ініціює та реалізує найрізноманітніші форми дозвіллєвої діяльності за відповідними цільовими програмами Палацу і включає концертну діяльність, організацію ігрових програм для дітей різних вікових категорій, шоу-дискотеки, КВК, клубні вечірки, міські конкурси «Сучасник і сучасниця», «Моя хвилина слави» тощо.
Соціально-педагогічні програми Палацу передбачають соціальний захист обдарованої молоді. Традиційним стало проведення благодійних марафонів „З вірою в майбутнє”. Благодійні марафони проводяться з метою соціального захисту та підтримки обдарованої молоді Палацу (випускників освітніх структур – дітей-інвалідів, сиріт, дітей із малозабезпечених багатодітних родин). Кошти, зібрані під час благодійного марафону, вручаються його переможцям на подальше навчання у вищих навчальних закладах.
Заслуговує на увагу соціальний проект, розроблений Молодіжною палатою ПДМу для Мізоцького будинку-інтернату.
Організація навчально-виховного процесу в закладі здійснюється відповідно до навчального плану закладу. У його основу покладені орієнтири щодо класифікації профільних шкіл, клубів, творчих об'єднань за трьома рівнями: початкового, основного та вищого. При формуванні змісту профільного навчання розроблені навчальні плани, які включають три компоненти: профільний основний, профільний варіативний, профільний спеціалізований. Заклад працює за наступними програмами: типові – 5%; типові модифіковані – 35%; авторські – 60%. Розроблений навчально-методичний комплекс до навчальних програм, який включає опорні поняття, тематичний тезаурус, практичні навчальні посібники, навчальні відеоматеріали, методичні розробки.
Завершено роботу над науково-методичною проблемною темою закладу: «Оптимізація системи організаційно-педагогічних умов та створення структурно-логічних моделей, спрямованих на формування соціальних компетенцій вихованців ПДМу». Робота над науково-методичною проблемною темою тривала 4 роки: І етап (2007-2008) передбачав здійснення організаційної роботи та теоретичну підготовку педагогічного колективу до реалізації проблемної теми; ІІ етап (2008-2009)
CAPTCHA на основе изображений