Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Шанцевий інструмент

Тип роботи: 
Контрольна робота
К-сть сторінок: 
15
Мова: 
Українська
Оцінка: 

ПЛАН

ВСТУП
Табельний шанцевий інструмент
Мала піхотна лопата
Велика саперна лопата 
Сокира теслярська
Кирко-сапа
Лом звичайний
Пилка поперечна дворучна
Ножиці для різання дроту
Шнур трасувальний
Спеціальний армійський шанцевий інструмент
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ВСТУП

Назва "шанцевий інструмент" походить, очевидно, від застарілого слова "шанець", тобто окоп, укріплення. Суть цього поняття полягає в тому, що це комплект інструментів, які забезпечують виконання робіт з відривки й обладнання різних фортифікаційних споруд. Основними матеріалами для зведення польових фортифікаційних споруд здавна були грунт, дерево і, певною мірою, камінь. Відповідно, у коло шанцевих увійшли інструменти для обробки грунту й дерева. Звичайно, шанцевий інструмент займає в сучасній армії не те місце, яке він займав в XVIII-XIX століттях, та й першу третину XX століття. У свій час за допомогою винятково або майже винятково шанцевого інструмента зводилися фортеці, замки, укріплення, будувалися мости і дороги.

Сьогодні шанцевий інструмент в основному є допоміжним засобом, але трапляється чимало випадків, коли він виявляється єдиним засобом для зведення фортифікаційних споруд, укріплень, укриттів, ремонту й відновлення доріг та мостів. Для прикладу можна згадати війну в Афганістані, особливо ту її частину, коли війська втяглися в гори.

До того як перейти до безпосереднього опису шанцевого інструмента, слід звернути увагу на те, що багато розмірів шанцевого інструмента обрані не випадково. Наприклад, довжина великої саперної лопати 110 см. Це не довільний чи якийсь особливо зручний розмір, ця величина дорівнює глибині траншеї нормального (основного) профілю, а ширина штика – 20 см, - це ширина берми. Довжина штика складає 25 см, що дорівнює трьом висотам бруствера окопу.

Для саперів шанцевий інструмент відіграє також роль вимірювального інструмента. У саперному побуті нерідко можна почути: "Слід заглибити котлован на два штики", або: "Ширина - дві лопати".

 ТАБЕЛЬНИЙ ШАНЦЕВИЙ ІНСТРУМЕНТ

До табельного шанцевого інструмента відносяться: мала піхотна лопата, велика саперна лопата, кирко-сапа, пилка дворучна, лом звичайний, сокира теслярська, ножиці для різання дроту великі і малі та шнур трасувальний. 

Весь інший інструмент подібного призначення, хоча й застосовується у військах, поставляється в певні роди військ, але відноситься до розділу спеціального озброєння й табельним інженерним шанцевим інструментом не являється. До таких видів відносяться, зокрема, комбінована сокира-лопата, пилка-струна, лопата десантника, ніж-лопата розвідника (мачете) і т. д.

Розглянемо умови зберігання і використання табельного шанцевого інструменту.

Мала піхотна лопата

Це офіційна табельна назва. Чомусь у цивільному, а нерідко й у військовому середовищі її іменують "саперною лопаткою". Тим часом це саме піхотна лопата. Вона призначена для самообкопування солдата-піхотинця в бою. Сапери ж нею практично ніколи не користуються. Переноситься лопата в брезентовому або шкіряному чохлі на поясному ремені із правої сторони трохи ззаду. У лопати заточуються обидві нижні сторони. Доцільно заточувати й одну (але тільки одну) із двох бічних сторін. Це підвищує зручність користування лопатою при відриванні окопу, перерубуванні коріння. Заточування однієї з бічних сторін у вигляді пилки ніякого ефекту не дає. Кут заточування леза залежить від типів грунтів, які зустрічаються в даній місцевості й підбирається шляхом проб. Мала гострота затруднює копання, а зайва - приводить до застрягання лопати в грунті, що також знижує продуктивність.

Ефективність роботи цією лопатою в середньому грунті становить 0,1- 0,5 куб. м. на годину. Черенок лопати не зафарбовується. Його варто відшліфувати шкуркою й злегка обпалити над вогнем. Тільки в цьому випадку черенок не буде сковзати в руці, не потрібно буде прикладати значних зусиль для утримання лопати й не будуть набиватися мозолі.

Неодноразово робилися спроби вдосконалити цю лопату, у тому числі й за рахунок того, що її робили складною; за рахунок відмови від черенка (лопата-рукавиця); за рахунок зміни форми ріжучого краю і т. д. Однак у всіх випадках поверталися до класичного варіанта

Велика саперна лопата

Призначена для виконання робіт у грунті саперними підрозділами. Втім, це скоріше загальноармійська лопата, тому що вона також входить у комплект ЗІПу всі військових машин від командирського “УАЗа” до ракетного тягача; видається в певних кількостях в усі підрозділи всіх родів військ. На техніці для цієї лопати передбачені штатні кріплення, а в інших випадках вона перевозиться в транспортних машинах. Успіх роботи цією лопатою в середньому грунті 1 куб. метр за годину.

Форма леза (штика) цієї лопати не є найбільш оптимальною. Більш доцільно було б зробити нижній край леза подібним малій піхотній лопаті. Це знизило б навантаження на копача. Однак існуюча форма леза обрана виходячи з того, що даній лопаті потрібна універсальність, тобто вона повинна використовуватися і як штикова, і як совкова лопата, і як зачисна. Черенок, як і у піхотної лопати, не зафарбовується. Лезо не підлягає фарбуванню також. При зберіганні його лише варто злегка змазати консистентною змазкою (вазеліном). Кут заточування нижнього краю леза визначається пробним шляхом для місцевих грунтів.

Сокира теслярська

Призначена для різних робіт з рубання та обтісування круглого й пиляного лісу. Успіх користування сокирою дуже сильно залежить від

Фото Капча