Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

Телефон +3 8(068) 052-35-08
Телефон +3 8(093) 689-29-85
 (096) 074-41-54
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Типологія дітей з обмеженими можливостями

Предмет: 
Тип роботи: 
Контрольна робота
К-сть сторінок: 
9
Мова: 
Українська
Оцінка: 

ПЛАН

1. Порушення опорно-рухового апарату
2. Неврологічні порушення
3. Порушення органів відчуття
3.1. Зір
3.2. Слух
3.3. Генетичні порушення та психічні захворювання
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

Згідно психологічних та соціальних проблем, які можуть виникати у дітей з обмеженими можливостями, їх поділяють за травматичних уражень. Нижче розглянемо основні типи таких порушень та психосоіальні особливості дітей, які ними страждають.

1. Порушення опорно-рухового апарату

При деяких важких переломах хребта відбувається ушкодження спинного мозку, що відповідає за рухову активність кінцівок (рук і ніг), внаслідок чого відбувається їх параліч. Хребет може бути зламаний у різних місцях (на різних рівнях). Рівень ураження вказує на відділ спинного мозку, нижче якого чутливість і рухи порушені або відсутні. Їх відсутність може бути повною або частковою, постійною або тимчасовою. Наслідки травми хребта бувають різними - залежно від того, яка частина спинного мозку ушкоджена і наскільки.

Параплегія означає, що спинний мозок ушкоджений у будь-якому місці нижче шийного відділу. У результаті в людини з параплегією не працює нижня частина тіла і нижні кінцівки, а також частина внутрішніх, "тазових" органів. На своєму “сленгу” інваліди називають таких людей “спинальниками”.

Тетраплегія означає, що спинний мозок ушкоджений на рівні шийного відділу. У результаті ушкодження в людини повністю або частково не діють і позбавлені чутливості руки і ноги (грецьке слово “тетра” означає “чотири”). У цьому випадку в людей можуть бути ушкоджені також органи дихання, терморегуляції, "тазові" органи. Таких людей ще називають "шийниками".

Психологічні особливості діте-інвалідів з порушеннями опорно-рухового апарату полягають, в основному, у неможливості приймати участь у бідь-яких рухових іграх, у них утворюється власний соціум серед дітей з аналогічними ушкодженнями. У випадках параплегії є можливість, за умов адекватного виховання, адаптувати дитину до загального соціуму.

2. Неврологічні порушення

Найбільш яскравим прикладом таких порушень є дитячий церебральний параліч (ДЦП) - термін, який використовується для опису групи хронічних станів, пов'язаних з координацією руху і мускульним тонусом. Ці стани обумовлені ураженням одного або декількох відділів мозку протягом внутрішньоутробного періоду, безпосередньо після народження або в ранньому дитинстві. Церебральний параліч - стан не прогресуючий, однак за певних умов можуть наступати поліпшення, погіршення або зберігатися стабільність. ДЦП не може передаватися іншим людям, не є захворюванням і не повинне вважатися таким. Хоча ДЦП не можна вилікувати в загальноприйнятому змісті, тренінги і терапія можуть привести до поліпшення функцій.

ДЦП характеризується нездатністю повністю контролювати координацію рухів і м'язову силу. Залежно від того, який відділ мозку уражений, може відбутися різка мускульна напруга (спазм), мимовільні рухи, “танцююча” хода. Крім того, можуть виникати також анормальні відчуття і сприйняття, порушення зору, слуху й мови, припадки, затримка в розумовому розвитку.

Найчастіше причини, які приводять до ДЦП, з'являються у внутрішньоутробному періоді, причому вони не пов'язані зі спадковістю. Такі стани називаються вродженим церебральним паралічем. Менш поширеними є стани, які виникають протягом перших двох років життя. Вони пов'язані із черепно-мозковими травмами при пологах, аваріях, падіннях або мозкових інфекціях.

Існують три основні види ДЦП: 

 • спастичний (напружені і утруднені рухи); 
 • атетоїдний (мимовільні і неконтрольовані рухи) 
 • атаксичний (порушення почуття балансу і відчуття глибини). 

У деяких людях всі ці види можуть сполучатися.

Людям, які страждають на ДЦП, можуть знадобитися послуги підтримки - наприклад, персональні помічники, терапія, тренінги, послуги для незалежного життя, консультування, транспорт, програми відпочинку і дозвілля, робота і т. д. Діти з ДЦП можуть відвідувати школу, працювати, створювати у майбутньому родину і жити цілком самостійно.

Також часто спостерігається розсіяний склероз - неврологічне захворювання, яке не залежить від віку людини і приводить до різних стадій інвалідності - від легкого ступеня з порушенням рухової активності і часткової втрати зору до повного знерухомлення. Психічних змін у людині при цьому не відбувається. Основними ознаками хвороби є: 

 • хитлива ("танцююча") хода, яка потребує пересування за допомогою милиць; 
 • слабкий зір і дуже швидка стомлюваність.

Діти з розсіяним склерозом найчастіше зіштовхуються з нерозумінням з боку навколишніх, особливо представників органів міліції. Це пов'язано з хитливою ходою, через яку представники міліції часто затримують людей з розсіяним склерозом за звинуваченням у пияцтві або наркоманії.

3. Порушення органів відчуття

3.1. Зір

Порушення зору може бути різного ступеня - від тотальної сліпоти, яка зустрічається рідко, до часткової сліпоти, коли людина не може розрізняти кольори і форму, але може бачити світло. Серед дітей, які навчаються у школах для сліпих, близько 80% є інвалідами зору від народження, близько 1% - втратили зір у результаті нещасних випадків, а інші є бачать погано, мають тенденцію до погіршення зору.

При певній підготовці, яку всі інваліди по зору одержують у школах і на спеціальних курсах, вони можуть досить вільно і самостійно пересуватися, їздити в громадському транспорті, робити покупки в магазині, вирішувати побутові проблеми і взагалі нічим не відрізнятися від інших людей. Існує ряд пристосувань, які допомагають не бути залежним від навколишніх: від визначника грошових купюр і визначника рівня води в склянці до мінікомп’ютера, який дозволяє вільно орієнтуватися на місцевості. Крім того, після певної підготовки і набуття навичок, людина може самостійно орієнтуватися на місцевості за допомогою тростини або собаки-поводиря.

Школи для сліпих дають знання в повному обсязі середньої школи і видають атестати зрілості стандартного зразка. У цих школах вчаться дещо довше, ніж у звичайних (5 років у початковій школі), оскільки додатковий рік дається на навчання орієнтуванню на місцевості і вивченню шрифту Брайля (об'ємний шрифт, який дозволяє людині читати тексти пальцями, на дотик). Випускники вступають в інститути і університети, а потім працюють по різних спеціальностях - у юридичних конторах, диспетчерських і довідкових службах, видавництвах, банках, бюро перекладів і т. д. В Україні традиційними для незрячих є доволі престижні професії масажиста і композитора-аранжувальника.

3.2. Слух

Статистикою встановлено, що приблизно у 10% населення будь-якої країни є різні форми порушення слуху. Виходячи зі ступеня втрати слуху, нечуючі люди діляться на глухих, слабочуючих, пізнооглухлих, туговухих. Причинами глухоти найчастіше бувають пологові травми, інфекційні захворювання, наслідки застосування окремих медикаментів, контузій під час воєнних дій і т. д. Однак стати слабочуючим можна і у результаті тривалого впливу шумів, недолікованого отиту та інших причин.

У деяких випадках можливе підвищення слуху медикаментозними засобами. Частковою компенсацією може стати слуховой апарат. Діти, які не чують від народження, як правило, відвідують спеціальні дитячі садки, навчаються у спецшколах-інтернатах. Вища освіта для інвалідів по слуху доступно в окремих вузах.

Є спосіб виховання слабочуючих дітей у домашніх умовах за системою доктора педагогічних наук Е.І. Леонгарда. Виховання глухих дітей за цією системою дозволяє їм розвинути мовне спілкування і мовний слух, успішно навчатися у звичайних середніх школах, одержувати вищу освіту у звичайних вузах.

3.3. Генетичні порушення та психічні захворювання

Психіатричні захворювання пов'язані з розладом центральної нервової системи. Людський мозок контролює сприйняття (зір, слух), пам'ять, мислення, мову, рівновагу, виникнення і прояв почуттів (емоцій), дихання тощо. Кожна з цих функцій і їх синхронна робота можуть бути порушені в результаті психічного захворювання. З іншого боку, хронічні психічні захворювання схожі в певному змісті з будь-якою іншою хронічною хворобою, наприклад, серцево-судинною хворобою або діабетом. На сьогоднішній день не виявлена головна причина виникнення психічних розладів, але відома безліч обставин, які провокують початок хвороби, поліпшують або погіршують перебіг психічного захворювання.

Ознаками психічних захворювань є: 

 • виникнення різко виражених змін у повсякденній поведінці (надлишок або відсутність сну, апетиту, поява неуважності, загальмованості або надлишкової збудженості, не характерної для людини раніше); 
 • утруднення мислення і спілкування; 
 • манія, нав'язливі стани (завзяті і нічим не виправдані спроби розгорнути певну діяльність, що не підходить до місця і часу, домінанта якоїсь ідеї і т.д.); 
 • негативізм, у тому числі відмова від допомоги; 
 • зловживання алкоголем і наркотиками; 
 • тривала депресія; 
 • ілюзії та галюцинації; 
 • нездатність справлятися з повсякденними справами; 
 • коливання настрою і т. д. 

Найпоширенішими психічними захворюваннями є маніакально-депресивний психоз і шизофренія. Маніакально-депресивний психоз - періодичні перепади настрою від сильного порушення і ейфорії до пасивності і пригніченості. Шизофренія - це загальна назва цілої групи психозів, при яких стан характеризується аномальним мисленням, поведінкою і емоціями.

Поведінка душевнохворих, ступінь розладу їх психіки може сильно варіюватися залежно від форми, характеру перебігу та індивідуальних особливостей особистості. Тому неможливо описати “типову поведінку шизофреніка” чи дати остаточний список симптомів. Важливо знати, що хронічне психічне захворювання завжди йде хвилями: загострення - це наростання, або "атака" хвороби, і ремісія - сприятливий період, коли лише незначні коливання стану і деяких особливостей відрізняють хворого від інших людей.

Епілепсія – це хронічний стан нервово-психічного характеру. Ознаками епілепсії є судорожні прояви (припадки) і, у деяких випадках, психічні - інтелектуальні або емоційні відхилення. Причина епілепсії недостатньо вивчена, однак значна роль належить спадковості. 

Під час приступу епілепсії - раптового і короткочасного - може спостерігатися повне відключення свідомості, падіння або судороги, які проявляються в напрузі всієї мускулатури, часто із закиданням голови і прикусом язика, потім протягом 1-2 хвилин спостерігається посмикування всієї мускулатури. Дитину у випадку приступу необхідно укласти на горизонтальну поверхню, розстебнути комір сорочки, розслабити пояс і стежити, щоб людина не прикусила язик. Для цього необхідно між верхніми і нижніми зубами помістити що-небудь тверде, наприклад, ложку, ручку і т.д.

Людина, піддана приступам епілепсії, у більшості випадків використає медикаменти і може контролювати настання приступу і попередити навколишніх. В іншому люди з епілепсією навчальні, працездатні і товариські.

Синдром Дауна вперше описаний у другій половині XIX ст. Синдром відноситься до хромосомних аномалій: у людини із синдромом Дауна не 46, а 47 хромосом. При цьому хромосомний набір у батьків може бути абсолютно звичайним. Медициною дотепер точно не встановлені причини появи в деяких ембріонів зайвої хромосоми. У більшості країн сьогодні наявність зайвої хромосоми не розглядається як хвороба.

Дитина, яка народилася із синдромом Дауна, має характерну зовнішність - особа монголоїдного типу, трохи зменшений череп, іноді - непропорційно короткі кінцівки. Синдром Дауна означає, що дитина буде розвиватися повільніше, ніж її однолітки і пізніше проходити загальні етапи розвитку. Їй буде важко вчитися, але вона зможе робити більшу частину того, що роблять всі інші діти: ходити, говорити, читати і писати.

У різних дітей з синдромом Дауна різні розумові здібності, різна поведінка і фізичний розвиток. Кожний має унікальну індивідуальність, як будь-яка інша людина. Вони можуть набагато краще розвинути свої здібності, якщо живуть в атмосфері любові, якщо в дитинстві вони проходять навчання по програмі ранньої допомоги, якщо одержують фахову освіту, медичне обслуговування і позитивне відношення суспільства. При дотриманні цих умов люди із синдромом Дауна руйнують один з основних стереотипів - про те, що всі вони не здатні зрозуміти іншу людину і не навчаються. Сьогодні в Україні діють організації, які допомагають батькам виховувати дітей із синдромом Дауна. 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

 1. Дементьева Н.Ф., Устинова Э.В. Роль и место социальных работников в обслуживании инвалидов. – Тюмень, 1995.
 2. Теорії і методи соціальної роботи: Підручник/ За ред. Т. В. Семигіної, І. І. Миговича. -К.: Академвидав, 2005.
 3. Тюптя Л. І., Іванова Т.І. Соціальна робота: теорія і практика. - К., 2005.

 

Фото Капча