Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Українська фестивальне середовище

Предмет: 
Тип роботи: 
Доповідь
К-сть сторінок: 
7
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Українська фестивальне середовище – яскрава сторінка національної культури. Однак під впливом урбанізаційних процесів післе здобуття країною незалежності традиційні фестивалі значно модернізувалися і сьогодні базуються уже не лише на музичних та кінофестивалях, а включають театральні, мистецько-професійні, художні, літературні, телевізійні тощо. Однак і досі у сучасній Україні важливе місце займають різноманітні музичні, фольклорні та етнофестивалі як найбільш яскрава, видовищна та змістовна форма творчої діяльності.
На жаль, проблема щодо дослідження фестивалю як сучасного засобу функціонування української культури майже не висвітлюється, а основна кількість публікацій має переважно публіцистичний характер.
Тому мета повідомлення спрямована на осмислення ролі фестивалю як сучасного засобу функціонування українського культурного середовища.
Щодо класифікація фестивалів, то сьогодні в Україні проводяться міжнародні, всеукраїнські і регіональні фестивалі, організатори яких ставлять перед собою різноманітні цілі – популяризацію певного жанру музики, кінематографу, театрального мистецтва тощо. Серед них – відомі не тільки в Україні, а й далеко за її межами.
Серед музичних фестивалів періоду незалежності слід назвати наступні:
«Великдень у Космачі» (Космач, Івано-Франківська область) – фольклорно-музичний фестиваль;
«Гогольfest» (Київ) – музично-театральний фестиваль;
«Global East Festival» (Київ) – фестиваль важкої музики;
«Два дні й дві ночі нової музики» (Одеса) – фестиваль експериментальної музики;
«День Незалежності з Махном» (Гуляйполе, Запорізька область) – літературно-музичний фестиваль;
«Jazz Koktebel» (Коктебель, АР Крим) – фестиваль джазової музики;
«Країна Мрій» (Київ) – фестиваль етнічної музики;
«Мазепа-Фест» (Полтава) – фестиваль етно-рокової музики;
«Рок-Екзистенція» (Київ) – фестиваль рок-музики;
«Тарас Бульба» (Дубно, Рівненська область) – фестиваль-конкурс рок-музики та десятки інших.
Зокрема, «Великдень у Космачі» – міжнародний фестиваль, який проводиться щороку навесні у селі Космач Косівського району Івано-Франківської області. Започаткований 2007 року. Серед основних завдань фестивалю – популяризація автентичної, традиційної української культури, пізнання свого народу, його історії, культури, традицій, звичаїв. В програмі фестивалю – виставки традиційної народної культури, традиційна гуцульська та українська кухня, наукова конференція, виступи українських та закордонних world music та фольк-рок команд тощо.
«Гогольfest» – щорічний мультидисциплінарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва, більшість подій якого до 2010 року відбувалися у Києві в приміщенні музею «Мистецький арсенал». Програма фестивалю складається з п'яти напрямків: театр, музика, кіно, література та візуальне мистецтво. «Гогольfest» засновано у 2007 році завдяки приватній ініціативі режисера та керівника Центру сучасного мистецтва «Дах» Владислава Троїцького.
Jazz Koktebel – щорічний фестиваль переважно джазової музики, що проходить з 2003 року в Коктебелі. У 2003-2005 роках фестиваль проходив у літні місяці, з 2006 – у вересні. Концерти проводяться просто неба навпроти Будинку-музею М. Волошина.
Щодо кінематографічних, найбільш відомими є:
«Відкрита ніч» (Київ) – фестиваль україномовного кіно.
«Wiz-Art» (Львів) – фестиваль короткометражних фільмів.
«Екочашка» (Київ) – фестиваль екологічного кіно.
«Кінолев» (Львів) – фестиваль незалежного кіно.
«Німі ночі» (Одеса) – фестиваль класичного німого кіно.
Так, «Відкрита ніч» – український кінофестиваль україномовного кіно, заснований в 1997 році. Засновник і постійний організатор фестивалю – режисер Іллєнко Михайло Герасимович. Незмінне місце проведення – Андріївський узвіз, час – ніч з суботи на останню неділю червня. Фестиваль позиціоную себе, як такий, хоча не має офіційного ймення «національний» але наразі є єдиним фестивалем національного кіно. Показ фільмів на фестивалі триває декілька годин, протягом яких показують приблизно 25-40 короткометражних фільмів. Згідно регламенту, фільм не має тривати більше 20 хвилин. Заявки на участь у фестивалі приймаються з березня по травень поточного року, сам фестиваль проходить у червні. Також можуть проходити повторні покази пізніше в інших місцях та з іншим форматом часу.
«Wiz-Art» – щорічний міжнародний фестиваль візуального мистецтва, що відбувається у Львові наприкінці травня. Засновником є мистецька формація Wiz-Art, заснована 2008 року.
Слід згадати і про «КіноЛев» – фестиваль незалежного кіно (англ.), який проходить щороку з 2006 на початку третьої декади серпня у Львові (в рамках святкування Дня Незалежності України). Організатором фестивалю є львівський Музей Ідей. З 2010 року фільми, представлені на фестивалі, озвучують українською мовою. Щороку фестиваль має свого «патрона» – відомого режисера-класика; наприкінці фестивалю його іменем називають невелику вуличку в центрі міста, що не має поштових адрес. Станом на 2011 рік на цій вулиці є три вказівники: вул. Берґмана, вул. Фелліні та вул. Трюффо.
Театральне мистецтво у фестивальній культурі незалежної України представляють:
«Арт-Альтернатива» (Донецьк) – фестиваль альтернативних театрів.
«Дім Химер» (Київ).
«Драбина» (Львів) – фестиваль недержавного, незалежного і аматорського театру.
«Тернопільські театральні вечори. Дебют» (Тернопіль) – фестиваль молодої режисури.
«Арт-Альтернатива» – щорічний фестиваль-лабораторія альтернативних театрів, який проводиться в Донецьку. Альтернативний – це будь який інший театр, який відрізняється від офіційного, академічного мистецтва реалізму, якому властивий матеріалістичний підхід до теату. Це театр художнього пошуку, експериментів в області театральної мови, новий підхід по відношенню до глядача як до учасника спектаклю. З 2005 року до дня театру у кінці березня на «Арт-Альтернативу» в Донецьк приїжджають ті, хто досліджує театр у різних напрямках.
Окремо варто відзначити «Дім Химер» – театральний фестиваль, заснований у Києві в серпні 2011 року за ініціативою Станіслава Мойсеєва, художнього керівника Київського академічного Молодого театру. Перший фестиваль проводився з 3 по 11 вересня 2011. Показ вистав відбувався на сцені Київського академічного Молодого театру. Президентом Фестивалю «Дім Химер» є Станіслав Мойсеєв.
Фестиваль «Драбина» – міжнародний фестиваль недержавного, незалежного і аматорського театру. Відбувається з 2004 року у місті Львові. Проект ґрунтується на принципах вільного творчого пошуку нових мистецьких форм на основі діалогу між низкою мистецьких напрямків, об'єднаних навколо театру. «Драбина» передбачає інтерпретацію молодими людьми сучасності за допомогою сценічного мистецтва. Фестиваль пропагує відмови від обмежень у мистецтві й створює простір для якнайповнішого висловлення ідей. Гасло фестивалю: «Сучасне покоління. Час. Простір. Власна візія».
Культурно-мистецьку гілку фестивалів ілюструють:
«Байда» (Тернопіль) – фестиваль-конкурс козацької пісні
«Гайдамака» (Київ) – фестиваль українського бойового звичаю [3]
«Етновир» (Львів) – фестиваль фольклору.
«Київська казка» (Київ) – найбільший щорічний міжнародний Салон-фестиваль авторської ляльки в Україні
«Терра Героїка» (Кам'янець-Подільський, Хмельницька область) – фестиваль середньовічної культури.
Всеукраїнський фестиваль-конкурс козацької пісні «Байда» започаткований у 2001 році Генеральною канцелярією Українського козацтва, Тернопільським крайовим кошем Українського козацтва імені Дмитра (Байди) Вишневецького спільно з Міністерством культури України та управлінням культури Тернопільської ОДА. У листопаді 2001 року фестиваль «Байда» було підтримано Указом Президента України «Про Національну програму відродження та розвитку Українського козацтва на 2002-2005 роки», а також розпорядженням голови Тернопільської ОДА у 2002 році «Про розвиток Українського козацтва на 2002-2005 роки на Тернопіллі».
«Етновир» – щорічний міжнародний фестиваль фольклору, що відбувається у Львові напередодні Дня Незалежності України з 2008 року під егідою Міжнародної Ради Організацій Фестивалів Фольклору і Традиційних Мистецтв (CIOFF) при ЮНЕСКО та організовується Громадською організацією «Етновир». Фестиваль проходить у центральній частині міста.
Нетиповими, однак не менш важливими і цікавими фестивалями є:
«Натура-фест» (Київ) – фестиваль здорового способу життя
«Пісенне джерело» (Сторожинець, Чернівецька область) – міжнародний дитячий телевізійний фестиваль.
«Прем'єра пісні» (Буча, Київська область) – міжнародний телерадіофестиваль.
«Українська Ельба» (Новомосковськ, Дніпропетровська область) – фестиваль автостопу
«Фестиваль мистецтв України» (Київ) ;
Meridian Czernowitz (Чернівці) – фестиваль поезії та інші.
Зокрема, «Українська Ельба» – фестиваль автостопу, що три рази на рік зби-рає представників української (та не тільки) автостопної і, зокрема громадськості, що подорожує. Починаючи з весни 2004 року Українська Ельба проводиться у лісі поблизу м. Новомосковськ Дніпропетровської області (Україна). Українська Ельба в теперішній її уяві виникла завдяки Олександру Дмитрієвському, засновнику єдиного в Україні легализованого клубу автостопу «Магістраль».
Як бачимо, фестивальне життя у нашій державі вирує бурхливими хвилями, і не останню роль у цьому зіграло здобуття Україною незалежності. І хоча фінансові проблеми часто стають на перешкоді організаторам фестивалів, та мистецький ентузіазм їх виявляється сильнішим.
 
Список використаних джерел:
 
Туристичні та фестивальні новини України. – [Електронний ресурс]: режим доступу: http://www.thisisukraine.org/uk/novini.html 
Фестивалі в Україні. – [Електронний ресурс]: режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Фестивалі_в_Україні 
Фестивалі України. – [Електронний ресурс]: режим доступу: http://kr2012.com/leisure/festival/
Фото Капча