Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Вплив дихальної гімнастики Пранаями на організм людини

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
6
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Вплив дихальної гімнастики Пранаями на організм людини
 
Приходько Ю. В.
Воробіївська ЗОШ
 
Анотація. В статті висвітлюється оздоровчий вплив одної із шести ха-тха йоги дихальної гімнастики Пранаяма на організм людини, можливість з її допомогою загального оздоровлення, розвиток фізичних якостей а також корекція певних порушень в організмі за допомогою спеціальних вправ та відновлення організму спортсменів.
Ключові слова: дихання, йога, Пранаяма, організм, відновлення, фізичні якості.
Аннотация. В статье освещается оздоровительное влияние одной из шести ха-тха йоги дыхательной гімнастики Пранаяма на організм человека, возможность с ее помощью общего оздоровления развитие физических качеств а также коррекция определенных нарушений в организме с помощью специальных упражнений и возобновления организма спортсменов.
Ключевые слова: дыхание, йога, Пранаяма, организм, возобновление, физические качества.
Annotation. In the article health influence of one lights up of six ha-tha yogis of respiratory gymnastics of Pranayama on the organism of man, possibility with its help of the general making healthy development of physical qualities and also correction of certain violations in an organism by the special exercises and proceeding in the organism of sportsmen.
Keywords: breathing, yoga, Pranayama, organism, renewal, physical qualities.
Постановка проблеми. Як відомо фізичний і психологічний стан людини, її здоров’я, тісно пов’язані з диханням. Також відомо, що захворювання системи дихання є одні з найпоширеніших на Землі. Самі захворювання є досить різними за ступенями важкості так само, як і методами лікування. Слід зазначити, що система дихання має дуже велике значення у спорті і фізичному розвитку. Крім того встановлено, що заняття різними видами дихальної гімнастики, зокрема пранаямою, має потужний вплив на систему дихання. Відповідно до цього маємо мету – охарактеризувати умови впливу дихальної гімнастики пранаями на фізичний розвиток організму 3.
Завдання: дослідити вплив пранаями на фізичний розвиток організму людини.
Об’єкт дослідження: йогівська дихальна гімнастика пранаяма.
Предмет дослідження: умови оптимального застосування пранаями для фізичного розвитку.
Аналіз останніх досліджень і публікацій.
Для початку опишемо основні вправи пранаями.
Капалабгаті – вправа для очищення носових ходів та легенів. Це одна із очищувальних вправ.
Застосовується головним чином для того щоб навчитися керувати рухами діафрагми і усувати спазми бронхів. Тому дуже корисна людям, що хворі на астму, сприяє видаленню шкідливих речовин з крові, тонізує дихальну систему та кровоносну системи 2.
Капалабгаті – найкраща вправа для стимулювання всіх тканин тіла. Під час виконання цієї вправи і після неї можуть відчуватися незвичайні вібрація і радість, особливо в спинних центрах. При цьому весь хребетний стовп стає ніби живим дротом і відчувається по новому рух «нервового» струму.
Виділяється велика кількість вуглекислого газу. Приплив кисню збагачує кров і поновлює тканини тіла. Крім того постійні рухи діафрагми вгору і вниз діють як стимулятор для шлунка, печінки та підшлункової залози 1.
Перед виконанням таких вищих дихальних вправ, як бгастріка дуже важливо опанувати капалабгаті. Дихання бгастріка вважається найкращою дихальною вправою для пробудження дихальної сили після очищення наді або нервів.
Після того як прийняли зручне положення, найліпше пози лотоса, зробіть кілька вдихів і видихів. Стежте за тим, щоб діафрагма рухалась правильно. Під час вдихання діафрагма підштовхує легені вгору, а живіт притискається до хребтового стовпа. Завдяки методичному рухові діафрагми вгору і вниз повітря надходить до легенів і витискається з них. Більше уваги приділяти видихові аніж вдихові. Унаслідок раптового скорочення черевних м’язів піднімається діафрагма, з легенів витискається велика кількість повітря. Це рух м’язів живота всередину. Тільки-но повітря буде витіснено, розслабте черевні м’язи. Це дасть можливість діафрагмі опуститися.
Коли діафрагма опускається, всередину надходить певна кількість повітря. Вдих є пасивним, а видих – активним. Першим циклом передбачено 10-15 поштовхів. Після 10 поштовхів глибоко вдихніть повітря і затримайте його якнайдовше. Це сприятиме окисненню і супроводжуватиметься приємним тремтінням усього тіла, немов після купання кожної тканини в енергії. Спочатку практикуйте 3 цикли (у кожному циклі по 10 поштовхів). Поступово збільшуйте їх число до 5-6. Після кількох тижнів занять збільшіть число поштовхів до 20-25. Між циклами можна подихати нормально, щоб легені відпочили. Під час дихання зосереджуйтесь на сонячному сплетінні. Це активізує духовно нервову систему і проявиться відчуттям пульсації у хребетному стовпі і легкості в усьому тілі 2.
Бгастика (дихальні вправи «ковальські міхи») складається з чотирьох вправ.
Вправа №1. Вихідне положення – сидячи в сукхасані, чи в ардхападмасані чи в будь-якому варіанті падмасани. Долоні покладіть на коліна (пальці рук разом). Тулуб, голова і шия складають одну пряму лінію. Дивіться прямо перед собою. Вправа складається з різних видихів і вдихів через ніс, що робляться у швидкому темпі. Видих і вдих вважаються за 1 раз. Вправа виконується від 5 до 16 разів. Увагу направте на спинний мозок.
Вправа №2. В. п. – те ж, що й у вправі №1. Накладіть на праве крило носа великий палець правої руки, тобто закрийте праву ніздрю. Інші пальці підняти на гору і з’єднати пальці разом. Почніть дихати як у вправі №1.
Вправа №3. В. п. – те ж, що й у вправи №1. Закрийте ліву ніздрю великим пальцем лівої руки і почніть дихати, як у вправі №1, тільки через праву ніздрю. Все інше виконується як у вправі №1.
Вправа №4. В. п. – те ж, що й у вправі № 1. Дихання здійснюється поперемінно: один раз і вдих через ліву ніздрю (права затиснена великим пальцем правої руки), потім видих і вдих через праву ніздрю (знявши великий палець з правої ніздрі і затиснувши ліву ніздрю середнім пальцем правої руки) і т. д.
Можна це робити і лівою рукою але тоді поперемінно закривайте то праву ніздрю середнім пальцем лівої руки, то ліву великим пальцем лівої руки.
Увагу направте на спинний мозок.
Вправа виконується від 5 до 15 разів, вважаючи видих і вдих лівою ніздрею і видих і вдих правою ніздрею за 1 раз.
Ефекти від цих вправ впливають на центральну нервову систему, зміцнюють і нормалізують роботу легень, викликають приплив енергії, виробляють звичку дихати тільки носом 3.
Результати дослідження та їх обговорення.
Для визначення ефективності впливу дихальних вправ пранаями на фізичний розвиток були зроблені наступні спостереження. В основі спостережень лежав розвиток фізичних якостей.
 
Таблиця № 1
Визначення ефективності впливу пранаями на організм людини
 
Таблиця № 2
 
В таблиці №1 наведено середньо-математичне результатів проходження тестів для визначення розвитку фізичних якостей груп людей, які брали участь у спостереженні, до проведення спостереження.
Таблиця №2 показує, що після проведення спостереження в тесті для визначення сили кількості повторень зросла в середньому на 83%, в тесті для визначення витривалості час проходження дистанції поліпшився на 8%. Результати решти тестів суттєво не змінилися.
З наведених вище таблиць видно, що практика пранаями має досить серйозний позитивний вплив на фізичний розвиток. При цьому спостерігається значне зростання сили і витривалості, інші фізичні якості суттєво не змінилися.
До спостережень залучені підлітки віком 15-16 років з середнім фізичним розвитком, які входили до основної групи за показниками здоров’я і на протязі навчального року займалися вищезгаданими вправами пранаяма.
Висновок.
Охарактеризувавши вправи пранаями, ми побачили, що дана дихальна система має досить важливий вплив на фізичний розвиток людини. Проведене спостереження показало, що практика пранаями допомагає досягнути прогресу в розвитку певних фізичних якостей.
Перспективи подальших досліджень. Надалі дослідити вплив пранаями на нервову, ендокринну, серцево-судинну та інші системи людини.
 
Література
 
1. Айенгар Б. К. С. Прояснение Йоги. Йога Дипика / Б. К. С. Айенгар. – М. : Меси ХХІ, 1993. – 527 с.
2. Вішнудевананда Свамі. Повна ілюстрована книга Йоги / Свамі Вішнудевананда. – К. : Здоров’я, 1992. – 193 с.
3. Зубков А. Йога в меняющемся миру // А. Зубков. Физкультура и спорт, 1990. – № 1-12.
4. Островский Е. П., Рудой В. И. Классическая Йога («Йога Сутра» Патанджали «Вьяса – Бхашья») / Е. П. Островский, В. И. Рудой. – М. : Российская академия наук, отделение истории, Институт востоковедения, 1992. – 263 с.
5. Морозинський В. Й. Методика викладання гімнастики й оздоровчої роботи / В. Й. Морозинський. – Рівне: Міжнародний університет «РЕГІ» ім. академіка Степана Дем’янчука, 2004. – 315 с.
Фото Капча