Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Адміністративно-правове регулювання соціального забезпечення учасників антитерористичноі операції

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
12
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Стаття присвячена з’ясуванню змісту адміністративно-правового регулювання соціального забезпечення учасників антитерористичної операції, визначенню соціальних гарантій, які їм надаються, та водночас проблемних питань адміністрування надання таких гарантій. У статті також пропонуються шляхи вирішення цих проблемних питань з урахуванням сучасних правових реалій.
Ключові слова: антитерористична операція, учасники АТО, адміністративно-правове регулювання, соціальне забезпечення учасників АТО.
Статья посвящена определению содержания административно-правового регулирования социального обеспечения участников антитеррористической операции, определению социальных гарантий, предоставляемых им, и в то же время проблемных вопросов администрирования предоставления таких гарантий. В статье также предлагаются пути решения данных проблемных вопросов с учетом современных правовых реалий.
Ключевые слова: антитеррористическая операция, участники АТО, административно-правовое регулирование, социальное обеспечение участников АТО.
Opanasenko 0. 0. ADMINISTRATIVE AND LEGAL REGULATION OF SOCIAL SECURITY BY ANTITERRORIST OPERATION
The article is devoted to the definition of the content of the administrative and legal regulation of the social security of participants of the antiterrorist operation, the definition of social guarantees provided to them and at the same time problematic issues of administration of such guarantees. The article also suggests ways to address these problematic issues with current legal realities.
Key words: anti-terrorist operation, participants ATO, administrative and legal regulation, social security the participants ATO.
 
Постановка проблеми. Надання пільг, соціальних виплат, грошових допомог і інших видів соціального забезпечення завжди мало бути належним чином унормоване законодавством та забезпечувати необхідну соціальну підтримку тих верств населення, на які вона спрямована.
Останнім часом у зв’язку із соціально-політичною ситуацією, що склалася на теренах України, з’явилась ще одна категорія осіб, що потребує соціальної підтримки та соціального забезпечення, – учасники антитерористичної операції, які згідно із законодавством мають цілий ряд соціальних пільг і гарантій з боку держави на основі наявності у них відповідного правового статусу.
Проте саме отримання такого статусу та його використання в подальшому викликає найбільше питань як з точки зору теорії, так і з точки зору практики у світлі адміністративно-правового регулювання даних правовідносин.
Ступінь розробленості питання. Питань соціальних гарантій військовослужбовців та учасників Антитерористичної операції (далі – АТО), у тому числі в контексті адміністративно-правового регулювання, торкалися у своїх працях О. В. Андрійчук, Є. М. Ващенко, О. С. Верба, С. І. Кропивченко, С. П. Кучевська, М. І. Литвиненко, В. І. Матюрін, Ю. В. Нікі- тін, С. П. Пасіка, Л. О. Петрова, С. Т. Полторак, О. С. Полякова, Т. І. Прокопчук, Р. Г. Рудь, В. В. Сокуренко, О. М. Царенко та ін. Проте переважна більшість праць була присвячена аспектам соціального забезпечення військовослужбовців і не торкалась питань адміністрування його для учасників АТО, а адміністративно-правове регулювання соціального забезпечення учасників АТО взагалі окремо не досліджувалось.
 
Мета та завдання наукової статті полягають у з’ясуванні змісту адміністративно-правового регулювання соціального забезпечення учасників АТО, визначенні соціальних гарантій, які для них передбачені, та критичному аналізі адміністративних процедур, пов’язаних із наданням статусів і відповідних соціальних гарантій на предмет виявлення проблемних питань і визначення шляхів їх вирішення.
Виклад основного матеріалу. Сьогодні можна спостерігати консолідацію зусиль усіх гілок влади та громадських організацій в інтересах підтримки національної безпеки у сфері оборони та підвищення готовності до гарантованої відсічі зовнішній збройній агресії [1, с. 3]. І не останню роль у цьому процесі відіграють питання соціального забезпечення як військовослужбовців загалом, так і учасників антитерористичної операції зокрема.
За інформацією Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, як уповноваженого органу у даній сфері, що діє відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 416, якою затверджено Положення про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції [2], станом на 02. 02. 2016 року статус учасників бойових дій надано 175591 особі та діють 12 відомчих комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій [3].
Перелік осіб для отримання статусу учасника бойових дій учасниками антитерористичної операції встановлений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункти 19 і 20 абзацу 1 статті 6) [4], а процедура – Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» [5], згідно з якими статус учасника бойових дій надається: 1) військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Держпри- кордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам Міністерства внутрішніх справ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення; 2) особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захистунезалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної
Фото Капча