Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

Телефон +3 8(068) 052-35-08
Телефон +3 8(093) 689-29-85
 (096) 074-41-54
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Аналіз «Щоденника» О. П. Довженка

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
7
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Аналіз «Щоденника» О. П. Довженка
 
“Щоденник” О. П. Довженка – важливий документ доби. Фактично це окремо зроблені записи, розташовані в хронологічному порядку. Але прочитані разом, вони становлять один із різновидів мемуарної літератури, тобто теж є літературним твором.
Відомий письменник і літературознавець О. Підсуха так оцінив “Щоденник”: “Як і Шевченко, Довженко лишив нам сповнену драматизму сповідь, виняткової сили людської документ. У ньому, як у фокусі, вмістилася і трагедія перших років війни, і думки з приводу тих чи тих подій, явищ, людей, і протест проти командно-бюрократичних методів керівництва, і вади нашого довоенного виховання, і безприкладний героїзм воїнів, і тривога за долю полонених бійців, як і за мільйони юнаків i дівчат, що не зі своєї волі опинилися на тимчасово окупованій території.
Геть-чисто все помічало його всевидящеє око – і те, що відбувалося з рідним народом в той чи той момент, і те, що чекало на нього в майбутньому. Не знав і не знаю іншого художника, хто б у нашому двадцятому віці володів даром всебачення і провісництва”.
Із щоденникових записів стає ясно, що літературно-мистецький, кінорежисерський талант Довженка не зміг повністю реалізуватися в тих умовах. А ще більше не здійснився Олександр Петрович як державний діяч, хоч сили і розум мав для цього достатні.
То ж не без душевного щему й досади читаємо ми записи письменника з книжечки 1943 року: “Трагедія мого особистого життя полягає в тому, що я виріс із кінематографії. Велика громадська робота, де б я дійсно міг жити і творити народу добро, мен не судилася. Її роблять навколо мене довгі роки люди і слабі, і немічні. духом. Я позбавлений творчості в житті, позбавлений радощів і гордощів творчості на користь народу. Я не живу в атмосфері державного горіння... Мене туди не пущено”.
Взагалі-то щоденник – це річ дуже особиста, і в Довженка, очевидно, не було задуму опубліковувати його колись (а в часи написання це було ще й неможливим, дорівнювалося б самогубству). Можливо, це був “плацдарм” для реалізації иових творчих задумів, а можливо, просто друг, якому можна довіритися і “вилити душу”.
Але що вражає – у такій інтимній речі практично немає згадок про особисте життя, про почуття, немає жодних побутових деталей. Усі думки і помисли Довженка спрямовані на те, як допомогти своєму народові у трагічний час, як застерегтй його від помилок.
Далеко й глибоко бачив Олександр Петрович. Обігнав свій час на кілька десятиліть. Якщо й до сьогодні дехто, наприклад, пояснює поразки наших військ 1941-1942 рр. фактором раптовості, то Довженко ще 1942 року записав до свого блокнота: “Не було у нас культури життя – нема культури війни. Тому страждаємо багато й по-дурному. Ніщо не проходить даром, сатрапство і дурість особливо”.
Можливо, не стояла б сьогодні так гостро проблема села, коли б керівництво в свій час прислухалося до Довженкових проектів щодо землекористування, розвитку “неперспективних” сіл. Найчастіше погляди митця розбігалися з офіційною точкою зору, але час показував, наскільки він був правий.
Це стосується і проектів Довженка щодо реформування культури, освіти, архітектури, сільського господарства, військової справи і багатьох інших галузей.
Письменник гнівно засуджує тоталітарну систему, яка виховувала кар’єристів і підлабузників, людей підозрілих і недовірливих, що відмовляються мислити самостійно й у всьому вбачають підступи “класових ворогів, ворожої ідеології”. Жити в такій атмосфері творчій, мислячій людині важко, а то й нестерпно. Тому, очевидно, найпершими товаришами і розрадою були у Довженка папір та перо.
Уже в перші роки війни письменник турбується про те, що і як стане писати наша література про цей період. Він боїться, що настане пошесть на “побутово-описове чтиво”, а “народу треба показати його зсередини, в його стражданнях, в його сумнівах, в його боротьбі, оновленн і показати йому шляхи і перспективи. Народ треба возвеличити, й заспокоїти, і виховувати в добрі, бо зла випало на його долю стільки на одне покоління, що вистачило б на десять колін... ”
З цих висловлювань, як і з десятків інших, випливає думка про великий гуманізм автора, його налаштованість на добро, а не на зло чи на ненависть, помсту: “Треба жити чимось добрим. Ви нам про добре напишіть та научіть нас доброму і красивому”.
Ще одна наскрізна ідея, що проходить у “Щоденнику”, – національна. Довженко хоче написати про те, як народ втрачав (і втрачає) свою інтелектуальну верхівку, що працювала на користь різних культур – російської, польської, – а свій народ залишала темним і немічним на фоні передової культури. Митець з болем згадує про занедбані пам’ятки старовини, розбазарювання Києво-Печерської лаври, занепад музеїв, про витравлюзання всього українського в інститутах: “Непошана до старовини, до свого минулого, до історії народу є ознакою нікчемності правителів, шкідлива і ворожа інтересам народу. Однаково, свідома чи несвідома, бо не хлібом, і не цукром, і не бавовною, і не вугіллям єдиним буде жив чоловік... “Двадцять п’ять років немає історії і нема словника. Яка ганьба! Яка мерзота! Чия огидна рука тут діяла і во ім’я чого? Країна виховання безбатченків! Безбатченків без роду, без племені. Де ж і рости дезертиру, як не у нас? ” Вiн хвилюється, що загине люд в Україні, а “наїдуть чужі люде і утворять на ній мішанину. І вона буде не Росія, не Вкраїна, а щось таке, що й подумати сумно”.
Довженка завжди хвилювала жіноча тема і про це свідчать його щоденникові записи: “Твої подвиги, всі численні прояви твоєї людяності, і доброти, і людської гідності, і страшної сили твого терпіння ми зберем, як дорогі скарби, і возвеличимо в мистецтві нової нашої історії – історії визволителів людства”. Органічно ненависні Довженкові кар’єризм, пристосованість, підлабузництво. І він своїм гострим сатиричним пером створює галерею міні-образів чиновників – “неофітів”.
Героїзм, безсмертя народу, – ще одна наскрізна тема “Щоденника”. І вона показана не лише в безприкладних подвигах наших воїнів, а і в героїчних вчинках усього народу – від дітей до старих дідів.
Це розповідь про хлопчика Тараса, який застрелив німецького офіцера, крав у окупантів зброю; про дідів-перевізників, що потопили човна із загарбниками і втонули самі; про мужніх матросів, яких роздягненими в лютий мороз вели в Києві на розстріл, а вони співали пісню і зневажали смерть.
Довженко писав про такі страшні, недозволені в той час речі, до яких не звик ще й сьогоднішній читач. Наприклад, у кому причини класового зрадництва – дезертирства, одруження дівчат з окупантами: “А найстрашніше – що дівчата не знають, що, виходячи заміж за німця, вони зраджують Батьківщину. Їх не учили Батьківщині – їх учили класовій ворожнечі і боротьбі, їх не учили історії. Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців”.
Митець обурюється ставленням до тих, хто побував в окупації, в оточеннi. Цих людей – винних і безвинних – оголошують державними злочинцями і гонять у табори, тепер уже сибiрські.
Болем пронизані рядки Довженка про людей колгоспного села. До них з презирством ставляться міські людці, забуваючи, що саме на “селянському багатомільйонному горбі і шкурі виросли індустріалізація країни і все, чим користується інтелігентне державне міщанство”.
Вболіває письменник і за долю народного вчителя, вбачає в цьому великі народні біди: перебільшені втрати, хаос і слабкодухість. Безправний, нешанований учитель, такий же малорозумний Наркомат освіти не можуть забезпечити державі гарну молодь, якими б високими й гарними не були прагнення компартії. Немає вчителя – взірця для наслідування, достойного, чистого й авторитетного, бо часто він залежить від волі влади, змушений іти на компроміси.
Обурений Д. овженко і системою прокурорського нагляду. “Прокурорів у нас вистачить на всіх, – пише він, – не вистачить учителів, бо загинуть в армії, не вистачить техніків, трактористів, інженерів, агрономів. Вони теж поляжуть у війні, а прокурорів і слідчих вистачить. Всі цілі і здорові, як ведмеді, і досвідчені в холодному своєму фахові. Напрактиковані краще од німців ще з тридцять сьомого року”.
Якою сміливою й мужньою людиною треба бути, щоб так написати! Адже тоталітарний режим ще існував і діяв, інші про такі речі навіть думати боялися.
Із гнівом та досадою говорить у своєму “Щоденнику” митець про номенклатурних дурнів, які колись, може, й були непоганими людьми, але, потрапивши на високу посаду, зробилися недобрими, нечесними, злими, холодними і криводушними. Для керівництва справою у них найчастіше не вистачає ні розуму, ні знання, ні широти світогляду. Тому самі нещасні, і роблять нещасними навколо себе сотні, а то й тисячі людей.
Довженко глибоко переконаний, що держава не може і не повинна будувати свій добробут на бідності й обдертості своїх громадян. Письменник жалкує, що кращі його роки пішли на боротьбу з мерзотою і ворогами українського народу, а не на створения чогось доброго, величного. Хоча кожному зрозуміло, що написане Довженком якраз і є тим добром, тим гімном багатостраждальному українському народові, добрій людини взагалі.
Безмірні страждання й переживання принесла письменнику критика його твору “Україна в огні” Сталіним, а також цькуаання його чинами нижчими. Цьому присвячені і багато рядків у записниках.
Не радують митця й післявоєнні роки. Він записує, що в 1949 році чотири години вдивлявся, сидячи в машині, в людський потік і не побачив жодного веселого обличчя, хоча офіційна преса, радіо гриміли бравурними маршами. І знов уїдливо та ущипливо про партноменклатуру: “Таке ось каліцтво. Голова з вищою освітою, серце з нижчою, а шлунок зовсім темний і потребує много харчу і напоїв”.
Довженко, хоч і розчарований, так як черговий кіносценарій “Каховка” теж заборонили, все ж вiрить у людей, у можливості перебудови недосконалого світу: “Перебудовую в уяві світ. Не сплю ночі. Картини шумлять в голові, проносяться одна за одною краща й величніша. Міг усе. На все добре і розумне убув здатний і готовий цілком”.
Довженко вимушений постійно жити в Москві.. Він страшенно сумує за Києвом, рідною землею. Про це пише в “Щоденнику”. Дивується злочинній безгосподарності при будівництві гідроелектростанцій.
Майже весь культурно-мистецький світ збирається святкувати шістдесятилітній ювілей письменника. А він в цей час лежить хворий, без засобів для прожиття, грошей і без будь-яких перспектив на покращення такого становища.
Підсумовуються щоденникові записи такими рядками: “Нема добра на Українi. Мало ми шанувалися. Все думали вимітати залізною мітлою та “кальоним” залізом. Та все доказували щось там одне одному”. Гостро засуджуючи тоталітарну систему, О. Довженко вірить у свій народ, у його національне відродження, в те, що добро, закладене в людину від природи, переможе.
Таким чином, із “Щоденника” перед нами постає величний образ автора – людини з глибоким державним мисленням, різносторонньо обдарованої, яка безмежно любить свій народ і вболіває за нього. Вражає його мужність безкомпромісність, дар передбачення. Жаль тільки, що геніальний митець не встиг у повній мірі реалізувати свої плани і мрії про перетворення й удосконалення суспільства, про нові твори.
Але Довженкова літературна спадщина продовжує його справу. Слова Довженка тривожать душу наших сучасників, будять їхне сумління, закликають не повторювати помилок історії. Недаремно ж Олександр Петрович занотував в записнику: “Мабуть, я дратую людей, як приспане сумління”. І ми, і нащадки наші мають бути вдячні за це письменникові.
Що стосується художніх особливостей “Щоденника”, то вони включають в себе всі ознаки цього різновиду мемуарної літератури. Це фрагментарність, повтори, звернення, емоційно-оціночні вислови. Стиль суворо-реалістичний, часом романтично-піднесений чи іронічно-саркастичний.
Фото Капча