Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

Телефон +3 8(068) 052-35-08
Телефон +3 8(093) 689-29-85
 (096) 074-41-54
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Діззі Гіллеспі

Предмет: 
Тип роботи: 
Контрольна робота
К-сть сторінок: 
8
Мова: 
Українська
Оцінка: 
І. Життєвий та творчий шлях композитора
 
Ім’я цього негритянського музиканта невіддільне від історії сучасного джазу. Діззі Гіллеспі був і залишається одним з тих, хто бачив у джазі безмежне тонке мистецтво, розвивав його, відстоював його від посягання нових модних течій.
Джон Беркс, відомий як Діззі Гіллеспі, народився в містечку Чиро в штаті Північна Кароліна у 1917 р. Батько заробляв на життя, працюючи каменщиком, помер, коли Діззі виповнилося десять років. З одинадцяти років Гіллеспі вирішив стати музикантом. У 1928 р. місцеве училище отримало музичні інструменти. Старші хлопці відразу розібрали всі інструменти і лишився один тромбон. Діззі пробував грати на тромбоні, успіхи були не особливо вираженими, але у сусідського хлопця була труба, і він іноді давав Діззі позайматися на ній. Трохи пізніше, з допомогою іншого друга, який брав уроки музики, Гіллеспі навчився читати ноти.
У 17 років Д. Гіллеспі почав працювати в оркестрі Ф. Фейрфакса у Філадельфії. Через деякий час Діззі зайняв місце Роя Елдріджа в оркестрі Тедді Хілла і літом 1937 р. впершеприїхав у Європу. Добився успіху відразу, коли почав грати по іншому, ніж усі.
У 1939 р. він був запрошений у біг-бенд К. Келлоуея. Тут за короткий термін Гіллеспі проявив себе солістом, композитором і автором аранжировок.
Коли Діззі ріс, все, що він грав, називали свінгом. Рой Елдрідж був ідеалом молодого трубача, і Діззі пробував грати все як він, але виходило не завжди. Коли він заграв своє, пізніше це почали називати болом. Перша платівка, яка ознаменувала народження цього стилю, вийшла у 1942 р.
Діззі дуже цікавили афро-кубинські ритми, він грав з музикантами кубинського оркестру Мачито. У 1947 р. він привів у свій біг-бенд кубинського ударника Чано Позо, і завдяки цьому вніс у сучасний джаз масу старовинних ударних ритмічних фігур.
У подальшому Гіллеспі продовжував розвивати латино-американський напрямок у джазі, зробивши партії бонгів і конгів типічними для джазової інструментовки.
Оркестр Діззі Гіллеспі об’їздив увесь світ, а у 1990 році він навіть побував у Москві.
У 1993 помер відомий джазовий трубач, композитор і аранжувальник, але його музика залишиться вічною...
 
ІІ. Склад оркестру
 
У музичній практиці існують декілька видів естрадних та джазових оркестрів: естрадно-симфонічних, біг-бендів, які поділяються на малі, середні та великі склади, відрізняючись один від одного групами інструментів, які входять до їх складу, та певними засобами тембрової та динамічної виразності. До запропонованого у цій роботі складу слід віднести середній естрадний оркестр, який налічує 14 різнофактурних інструментів, характеризується наявністю дерев’яної духової групи, групою саксофонів, мідною духовою групою, ритм-групою та струнно-смичковою групою.
Відповідно до цього складу відносяться такі інструменти:
-кларнет 1;
-кларнет 2;
-альт-саксофон;
-тенор-саксофон;
-труба 1;
-труба 2;
-тромбон 1;
-тромбон 2;
-ударні;
-ритм-гітара;
-фортепіано;
-скрипка 1;
-скрипка 2;
-бас-гітара.
 
ІІІ. Музично-теоретичний аналіз твору
 
Твір “Ніч в Тунісі” Діззі Гіллеспі написаний для естрадного оркестру. Тут, на мій погляд, автор передає настрій ночі у м. Туніс, наскільки вона є світлою і життєрадісною та з якою легкістю та свіжістю сприймається слухачем.
Твір написаний у складній рондо-сонатній формі з вступом і заключенням типу:
Вступ +   + заключення. Експозиція А+В+А відноситься до рондо, а епізод С+D – відноситься до сонати. Тому цей твір складає рондо-сонатну форму.
Детальніше проаналізуємо його структуру та ладо-гармонічні, ритмічні та структурні особливості.
Вступ (d-moll, 1-12 тт.) починається з Р. і до першої частини доходить з поступовим крещендо.
У першій частині (А 13-28 тт. d-moll) можна визначити 4 речення повторної будови, що входять до періодів повторної будови. Перші два речення основані на викладі теми твору у тональності d-moll, яку виконують труби у супроводі всього оркестру з використанням субдомінантових і тонічних акордів із пониженими квінтами. Другий період цієї частини зі структурного, гармонічного і ритмічного боку є незмінним.
Друга частина твору – В (29-36 тт. d-moll) складається з двох речень і будується на новому тематичному матеріалі. Мелодію теми проводить весь оркестр, де використовується гармонія (g-moll) соль мінору і змінюється ритмічна будова твору, яку підкреслюють ударник, бас-гітара, ритм-гітара і фортепіано.
Потім знову повторюється частина А у скороченому варіанті (37-44 тт. d-moll), де використовується тільки два речення. Синколований супровід  виконують кларнети і скрипки, підголоски з тромбонів, саксофонів і ритмічна фігурація у партіях ударних, ритм-гітари, баг-гітари і фортепіано.
Третя частина (С 45-56 тт. d-moll) складається з трьох речень повторної ритмічної будови із секундовим рухом донизу. Будується на новому тематичному матеріалі, де мелодію теми проводять кларнети із скрипками, на фоні підголосків у саксофонів, тромбонів і фортепіано.
Гармонічний супровід переважають ІІ, IV, І септакорди, у третьому реченні зменшений IV септакорд і VII.
Частина D (57-90 тт. d-moll) складається з тематичної імпровізації, яку проводить труба. Вона ділиться на три підтеми:
а (57-66 тт.) – складається з двох речень і зв’язки у супроводі фортепіано, ритм-гітари, ба-гітари і ударних;
b) (67-82 тт.) складається з чотирьох періодів по два речення, де імпровізація труби проводиться на ритмічно-синкопованому фоні кларнетів, саксофонів і тромбонів;
с (83-90 тт.) складається з двох речень, які є заключними у темі D і преходять у повтор тематичного матеріалу всієї частини В з переходом у частину А, яка складається з двох речень повторної будови і переходить у заключення з чотирьох тактів, також повторної будови у різнотембрових інструментів.
Ладотональний та гармонічний план “Ніч в Тунісі” відзначається простотою, ясністю, чіткістю. Цьому сприяє використання однієї тональності - d-moll (використання ладів народної музики), також гармонічного і мелодичного. Іноді (при переході між частинами), тимчасово з’являються відхилення у тональності першого ступеня спорідненості Ex-dur, g-moll з обов’язковим поверненням в основну тональність.
У творі використовуються тризвуки, септакорди, їх обернення, зменшені септакорди та іноді акорди зі зменшеними квінтами.
Гомофонно-гармонічна фактура є незмінною протягом всієї п’єси, вона лише ущільнюється завдяки октавним дублюванням (кларнети, скрипки), введенні підголосків (саксофони, тромбони) та збільшенні кількості супровожуючих голосів оркестру.
Досить різноманітною є ритмічна сторона твору: (тема А тема В)... Ведучий голос, іншими словами мелодія, викладений у більш-менш однорідному ритмі, супроводжуючі голоси – а активній ритмічній формулі   (А частина і т. д.).
Ця оркестрова п’єса, завдяки своїй простоті, легкому запам’ятовуванню мелодії, ритмічній оригінальності, легкості її сприйняття належить до популярних п’єс для естрадного оркестру і ансамблю. Її часто включають у програми оркестрів естрадної музики, її виконують відомі виконавці-інструменталісти (зокрема – відомий кубинський трубач Артуро Сандаваль, київський “радіобенд” О. Фокіна).
 
IV. Диригентсько-виконавський аналіз
 
Вступ твору складається з 12 тактів, де перших чотири такти грають в унісон ліва рука фортепіано і бас-гітара у супроводі ударних  і ритм-гітари. У 5-му такті приєднується права рука фортепіано і у 9-му вступають кларнети і скрипки () контрапунктним проведенням і акцентованою четвертною нотою, що додавало більшої відтяжки у творі.
Важливим моментом у творі було пояснення диригентом як правильно виконувати восьмі ноти, які потрібно було свінгувати, тобто, не грати рівно, а відтягувати ().
У вступі жести диригента мають бути чіткі та гострі. особливо потрібно виділити перші долі кожного такту. Значну увагу необхідно приділити балансуванню тембрового звучання та динамічного зростання, щоб кожна нота чітко прослуховувалася.
У першій цифрі головна тема звучить у труби в середньому регістрі, плавним звуком, штрихом деталя. Складність її полягає в тому, що потрібно досягнути однакового динамічного звучання при висхідному і низхідному положенні мелодії. З першої цифри і до другої саксофони і тромбони відтворюють гармонічні педалі (на другу і долю), збагачуючи фактуру твору як в гармонічному, так і в тембральному відношеннях.
У першій цифрі жести диригента чіткі, гострі. Більша увага приділяється правій руці, яка слідкує за правильним граунд-бітом і мелодичною лінією твору.
Із-за факту другої цифри вступає весь оркестр, проводячи тему на фоні “блукаючого басу” і зміненої партії ударних, де фортепіано виконує синкоповані вставки у правій руці. Ударник більш чітко використовує малий барабан, підкреслюючи сильні долі з частішим використанням тарілок, надаючи ритміці більш збалансованого і конкретного звучання.
Жести диригента повинні бути більш активними, оскільки це є тутійним місцем у творі. Необхідно звернути увагу на стрункість звучання у струнно-смичковій групі, переважно звучать в октаву.
У третій цифрі знову повторюється тема першої цифри. тут диригент повинен звернути увагу на динамічні зміни і зменшити амплітуду жесту.
Четверту цифру із-за такту вступають кларнети, саксофони, тромбони, ритм-група, скрипки, де тему проводять лише кларнети (в унісон) і скрипки (в октаву), а саксофони, тромбони і фортепіано підтримують гармонічний фон під супровід урізноманітненого ритму удраних та гітари.
Головне завдання диригента у цій цифрі полягає в тому, щоб правильно збалансувати звучання основного мелодичного голосу відповідно до контрапункту. Необхідно, щоб саксофони і тромбони в жодному разі не перекривали в динамічному плані кларнетів і скрипок. Також велику увагу звертати на стрункість проведення мелодії, яка звучить в унісон.
У п’ятій цифрі на другу долю робить вихід до імпровізації труба, де у третьому такті вступають ударні, гітара, фортепіано і бас-гітара, граючи акомпанент. У цій цифрі важливо зробити баланс між ритм-групою і трубою.
Шосту цифру продовжує грати труба. З гострими гармонічними вставками вступають кларнети, саксофони і тромбони, які додають більш цікавого звучання імпровізації, заповнюючи деякі паузи.
З 74 такту гармонічне проведення залишається у саксофонів і тромбонів. У 84 такті знову приєднуються кларнети.
Найважливішим завданням диригента було добитися ансамблю між кларнетами, саксофонами і тромбонами, щоб всі ритмічні малюнки виконувалися разом. Необхідно, щоб кларнети, саксофони і тромбони в жодному разі не заважали трубі передати ідейно-художній зміст твору. Разом з тим, важливо досягти більш стриманого звучання у ритм-групі, оскільки із зміною ритмічного малюнку в ударних загальний ритм стає більш важким.
З-за такту сьому цифру вступає весь оркестр, дублюючи 2-гу цифру.
Диригенту важливо зробити динамічні переходи: закінчити шосту цифру на дімінуендо, а ззатакт до сьомої і сьому вступити на форте. В останньому такті сьомої цифри потрібно зробити дімінуендо і на піано (р.) перейти на восьму цифру, там відбувається аналогічний спосіб використання фактури твору першої цифри.
Кода твору виконується як два останні такти першої цифри з повторами у різних голосах, що дає тембральне урізноманітнення коди і закінчується унісонним терцовим звуком тонічного акорду.
Під час репетиційних занять диригентом були використані такі види репетицій як: ординарна (робоча); прогонна і генеральна. У процесі роботи над твором використовувались такі методи роботи як: пояснення, мануальний показ, багаторазове повторення, вибіркове вивчення оркестрового твору тощо.
 
Список використаної літератури:
 
1.Гайдабура О., Цюлюпа С. Специфіка роботи з естрадним оркестром. Методичні рекомендації. – Рівне, 1991 р.
2.Димченко С. Диригування. Навч. посібник. – Рівне, 1997 р.
3.Карс А. История оркестровки. – М., 1990 г.
4.Крейн Ю. Стиль и колорит в оркестре. – М., 1990 г.
5.Самин Д. Сто великих музыкантов. – М., 2002 г.
6.Терлецький М. Диригентсько-виконавський аналіз партитури для духового оркестру. – Рівне, 2004 р.
7.Филипчук М. Диригування та методика роботи з естрадним оркестром. Методичні рекомендації. – Рівне, 2003 р.
Фото Капча