Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

До питання методів адміністративно-правового регулювання забезпечення безпеки польотів

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
9
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ДО ПИТАННЯ МЕТОДІВ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ПОЛЬОТІВ
 
Козачок І. Я.
 
Стаття присвячена особливостям застосування методу переконання та методу примусу в адміністративно-правовій діяльності, що пов’язана із забезпеченням безпеки польотів на авіаційному транспорті.
Ключові слова: безпека польотів, адміністративні заходи, адміністративний примус, метод переконання.
Статья посвящена особенностям применения метода убеждения и метода принуждения в административно-правовой деятельности, связанной с обеспечением безопасности полетов на авиационном транспорте.
Ключевые слова: безопасность полетов, административные меры, административное принуждение, метод убеждения.
Kozachok I. Ya. THE QUESTION OF METHODS OF ADMINISTRATIVE LAW REGULATIONS REGARDING AVIATION SECURITY
The article is devoted to peculiarities of method of persuasion and coercion method in administrative and legal activities, that associated with ensuring of aviation safety.
Key words: flight safety, administrative measures, administrative coercion, persuasion method.
Постановка проблеми. Підтримання належного рівня безпеки авіаційних перевезень знаходить своє вираження у певних формах і здійснюється різними методами. Вони показують, як і за допомогою чого реалізується мета, завдання і функції, що стоять перед системою організаційно-правового забезпечення названої безпеки.
Пошуки методів регулювання безпеки польотів проводилися від їх початків. У радянські часи на їх характер значний вплив мали офіційні ідеологічні постулати. Визначальною й превалюючою в їх методології вважалася перевага довіри до людського фактора. Значною мірою така тенденція тривала і з переходом до демократичного суспільства. Однак практика все більше переконувала в потребі методів контролюючого й примусового характеру. З’явилася, продовжується і розвивається потреба розширення наукових основ пошуків комплексної системи методів, які лягли б в основу державно-правового регулювання діяльності авіаційної галузі в напрямку все більшої гарантії безпеки польотів, яка б усе більше враховувала, по-перше, появу й розширення недержавної авіації, по-друге, загальносвітову юридичну практику економічно більш розвинутих держав. Такі пошуки тривають і тепер, будуть тривати до повного і всебічного створення комплексної системи, приведення її у відповідність до світових стандартів, впровадження в практику державного регулювання забезпечення безпеки польотів та досягнення економічної ефективності, здатної конкурувати з державами, де система комплексних методів має глибші й триваліші науково-правові напрацювання, тісніше пов’язані практикою їх упровадження, в тому числі й державною.
Виклад основного матеріалу. Незважаючи на стрімкий науково-технічний прогрес у галузі авіаційної техніки, проблема безпеки польотів набула в наш час виключної громадської гостроти. Моральні збитки у зв’язку з травматизмом чи загибеллю людей, втрата іміджу авіатранспортних підприємств, втрата підготовлених фахівців і необхідність їх заміни в суспільстві, розробка та реалізація заходів із запобігання причин транспортних пригод актуалізують названу проблему як в теоретичному, так і практичному плані.
На думку Р. А. Калюжного, на авіаційному транспорті використовують певний набір методів – переконання та примусу. Метод дозволяє мати необхідну уяву про функціонування системи забезпечення безпеки польотів, оскільки визначає характер впливу конкретного суб’єкта на відповідний об’єкт із метою підтримки стійкого безпечного стану авіаційного транспорту. Особливе місце посідає метод переконання, який дуже тісно пов’язаний з профілактикою та адміністративним примусом. Переконання становить систему заходів виховного, роз’яснювального, заохочувального характеру, спрямованих на формування у суб’єктів правовідносин, що складаються на авіаційному транспорті, розуміння необхідності чіткого виконання вимог законів та інших правових актів. Та з іншого боку, найбільш ефективним способом впливу на поводження і діяльність осіб, які перешкоджають здійсненню функцій, покладених на систему забезпечення безпеки польотів, є метод адміністративного примусу, який, на думку більшості вчених-правників, складається із заходів адміністративного попередження, заходів адміністративного припинення та адміністративної відповідальності. Аналогічні заходи адміністративного примусу застосовуються і у сфері забезпечення безпеки польотів на авіаційному транспорті [1, с. 40].
На думку І. С. Гриценка, поступова заміна примусу переконанням розпочалася й здійснювалася ще в один із періодів становлення радянської державності. Їх ідеологи в зв’язку з цим наголошували на тому, що у державі створюються умови для добровільного та свідомого виконання норм права, що, як наслідок, викликає звуження сфери застосування примусу, зміцнює дисципліну, знижує рівень злочинності та адміністративних правопорушень у країні. Разом із цим переконання не виключало застосування і примусу як реакції держави на неправомірні дії окремих осіб. Однак при цьому особливо наголошувалося, що головною відмінністю в здійсненні примусової діяльності соціалістичної держави є те, що вона, ця діяльність, спрямована проти меншості в інтересах більшості. Звуження політики державного примусу, як зазначалося у відповідній літературі, було пов’язане з рядом чинників:
  • по-перше, корінні зміни ідеології та в економічному устрої радянського суспільства обумовили зміну його класової структури. У країні були ліквідовані так звані експлуататорські класи, а отже, на думку ідеологів, відпадала необхідність державного придушення їх опору;
  • по-друге, з перемогою соціалізму в радянській державі була усунута основна соціальна причина злочинності, яка полягала у експлуатації людини людиною, безробітті, убозтві;
  • по-третє, з перемогою соціалізму змінилася суспільна свідомість людей, їх ідеологія та психологія, їх норови та звички.
Відносини між людьми почали будуватися на принципах колективізму, дружби та взаємодопомоги.
Перелічені вище фактори, на думку радянських науковців, безпосередньо та опосередковано вплинули на радянське законодавство та законодавство, що безпосередньо стосується забезпечення безпеки польотів, яке почало вивільнюватися від окремих примусових елементів. Це здійснювалося за такими основними напрямками: а) по лінії скорочення норм, порушення яких раніше тягло за собою кримінальне покарання, і заміни їх заходами адміністративного
Фото Капча