Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Інтерактивні технології у вивченні іноземної мови: переваги і труднощі практичного застосування

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
9
Мова: 
Українська
Оцінка: 
М. Раковська
 
Інтерактивні технології у вивченні іноземної мови: переваги і труднощі практичного застосування
 
Анотація
У статті розглядається проблема застосування технологій інтерактивного навчання в процесі вивчення іноземної мови. Проаналізовано переваги і труднощі практичного застосування в умовах вищої школи.
Ключові слова: інтерактивне навчання, інтерактивні технології, інновації, традиційне навчання, інтерактивні методи.
 
Annotation
The article deals with the problem of appliance of interactive technologies in the process of foreign language learning. Advantages and difficulties of practical appliance in conditions of the higher school are analyzed.
Keywords: interactive training, interactive technologies, innovations, traditional training, interactive methods
 
Динаміка демократичних перетворень в Україні докорінно змінила ціннісні критерії до системи освіти. На сьогодні особливе місце у системі національної освіти належить вищій школі. Стратегія розвитку освіти в Україні, яку визначають Національна доктрина розвитку освіти України у 21 столітті, Закон України «Про вищу освіту» передбачає ґрунтовне реформування всієї освітньої системи.
Особливого значення в сучасних умовах набуває вивчення іноземної мови. Оновлення і вдосконалення програм з англійської мови для майбутніх викладачів відбувається відповідно до Рекомендацій Ради Європи у вивченні і викладанні сучасних мов, а також згідно з політикою Міністерства освіти і науки України, яка спрямована на підготовку висококваліфікованих вчителів англійської мови і реалізацією системою вищої освіти України ідей Болонського процесу. Державною національною програмою «Освіта. Україна 21 століття», визначено «необхідність досягнення якісно нового рівня у вивченні іноземних мов». Інтеграція України у світову спільноту потребує досконалого володіння іноземними мовами. Без таких знань прилучитися до міжнародного співробітництва буде неможливо. Тому оволодіння іноземними мовами визначене як один з пріоритетних напрямів реформування освіти.
Реалізація цих актуальних проблем неможлива без розробки та впровадження відповідних технологій навчання в умовах інноваційного режиму. Вирішити поставлені задачі, на наш погляд, можливо створюючи інтерактивне середовище. Саме інтерактивні технології навчання найбільш відповідають вимогам сучасності.
Мета даної статті – з'ясувати сутність інтерактивних освітніх технологій навчання та відокремити відповідні інноваційні аспекти у зв'язку з упровадженням цих технологій у навчальний процес.
Процес упровадження інновацій – складний, поетапний, потребує належного управління. Практика показує, що у навчанні іноземної мови недостатньо уваги приділяється використанню активних форм навчання, навчальна діяльність викладача і студента не завжди сполучається із принципом співробітництва, взаємодії та взаємодопомоги. Інтерактивний підхід до навчання майже не використовується в навчальному процесі ще і тому, що вчителі не знайомі з технологією організації подібних занять.
У педагогіці досить інтенсивно досліджувалися соціально-психологічні й дидактичні умови використання групових та індивідуальних форм навчання (М. В. Артюшина, А. А. Вербицький, В. К. Дьяченко, Т. В. Іванова, О. І. Пометун, Л. В. Пироженко, Г. О. Сиротенко. З. П. Ярликова). Проблеми формування професійно-педагогічної спрямованості студентів ВНЗ у процесі навчання іноземної мови відображені в роботах (ТВ. Алексєєвої, Г. Ф. Крівчикової, О. С. Яцишиної). У зарубіжній педагогіці інтерактивний підхід до навчання мови розглядався багатьма вченими (Д. Браун, С. Каган, Л. Карен та інші). Результати цих досліджень свідчать про ефективність використання колективних форм навчання в навчально-пізнавальній діяльності студентів з оволодіння іноземною мовою як засобом спілкування.
У процесі узагальнення досвіду педагогів встановлено, що провідними чинниками інтенсифікації навчального процесу є: впровадження інноваційних педагогічних технологій, організація навчальної діяльності на основі педагогічного співробітництва. Розкриємо сутність цих чинників. Поняття «технологія» виникло у зв'язку з технічним прогресом (techne – мистецтво, ремесло; logos -вчення) й означає сукупність знань про способи та засоби обробки матеріалів. Поява терміна «педагогічні технології» та розробка самої проблеми – закономірний наслідок розвитку педагогічної науки з одного боку, і необхідності підготовки фахівців нової якості з іншого.
Проблема технологій навчання знайшла своє безпосереднє висвітлення у працях: А. М. Алексюка, В. П. Беспалька, І. А. Зязюна, О. М. Пєхоти, М. В. Кларіната інших.
Тактика реалізації освітніх технологій формується на знанні закономірностей функціонування системи «педагог – середовище – студент» у визначених умовах навчання (індивідуального, групового, фронтального, масового). Будь-яким технологіям у галузі освіти притаманні загальні риси і закономірності навчально-виховного процесу незалежно від конкретного навчального предмета.
Головною метою застосування педагогічних технологій у вищих навчальних закладах освіти є підвищення ефективності освітнього процесу, досягнення студентами запланованих результатів навчання та розвитку. Основна функція педагогічної технології полягає в реалізації освітніх цілей, що стоять перед навчально-виховним процесом і формуванням особистості студента. Слід зазначити, що педагогічні технології дають змогу повторювати і відтворювати результати. Відтворення педагогічних технологій у навчальних закладах перетворює «викладача з педагога-інформатора (транслятора знань) на педагога – методолога, технолога, а студента – на активного учасника процесу навчання» [ 3, 78]
Сьогодні у педагогічній практиці все частіше використовуються технології, спрямовані на інтенсифікацію навчально-виховного процесу у вищій школі. Це нові педагогічні технології інтерактивного навчання. Перш ніж перейти до розгляду інтерактивних навчальних технологій, з'ясуємо загальну суть інтерактивного навчання.
Суть інтерактивного навчання у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове, навчання у співпраці), де і учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб'єктами навчання, розуміють, що вони роблять, рефлектують з приводу того, що вони знають, вміють і здійснюють. [6, 9] Воно ефективно
Фото Капча