Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Маркетингові комунікації в бібліотеці криворізького державного педагогічного університету

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
14
Мова: 
Українська
Оцінка: 
У статті описано форми маркетингової взаємодії бібліотечної установи і користувачів та громадськості. Основну увагу приділено роботі університетської бібліотеки над створенням позитивного сучасного іміджу, використанню сайту бібліотеки з рекламною метою, застосуванню сучасних інтернет-технологій у бібліографічному інформуванні та обслуговуванні користувачів. 
 
Ключові слова: бібліотека ВНЗ, користувач бібліотеки, маркетингові комунікації, реклама, бібліографічне обслуговування, бібліографічне інформування, сайт бібліотеки, імідж бібліотеки.
 
Бібліотека нашого університету є важливим інформаційним, науково-дослідним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом. Вона є важливою ділянкою забезпечення розвитку інформаційної й мовної культури університету, патріотичного, правового й екологічного виховання, формування стійкого інтересу до вивчення й розуміння національної історії та культури. Бібліотека сприяє розвитку читаючої, мислячої й освіченої молоді, спроможної практично втілювати набуті знання й досвід. Водночас розвиток суспільства ставить перед бібліотекою нові вимоги. «Насамперед вона повинна бути відкритою установою, мати гнучку систему управління, вчасно реагувати на зміни в суспільстві, виступати менеджером, маркетологом, промоутером інтелектуального капіталу» [2, с. 1]. 
Предметом нашого дослідження є розгляд маркетингових технологій, спрямованих на створення сприятливого іміджу бібліотеки вищого навчального закладу, залучення її користувачів до активного використання інформаційних ресурсів, осучаснення бібліотечних процесів. Мета статті – проаналізувати доцільність і ефективність використання різних видів маркетингових комунікацій у бібліотеці Криворізького державного педагогічного університету. 
В основу статті покладено сучасні теоретичні напрацювання в галузі бібліотечного маркетингу, без якого неможливе успішне функціонування інформаційної установи [1; 3]. У  дослідженні використано статистичні дані річних звітів бібліотеки, кількісні показники відвідуваності сайту та культурно-просвітницьких заходів користувачами, дані анкетування студентів та викладачів.
Загальновідомо, що пріоритети діяльності університетської бібліотеки спрямовані на інформаційне забезпечення навчально-методичного й науково-дослідницького процесів; сприяння громадянському, моральному, естетичному вихованню студентської молоді на основі загальнолюдських, національних, європейських цінностей; забезпечення рівного та відкритого доступу до інформації, знань і культурного надбання. Це визначило місію діяльності бібліотеки Криворізького державного педагогічного університету в останні роки, яка полягала в забезпеченні повного, якісного й оперативного доступу до максимального обсягу традиційних і новітніх інформаційних ресурсів для кожного користувача в будь-який час.
Основною сферою використання напрацювань у галузі інформаційних маркетингових комунікацій є бібліотеки ВНЗ, зокрема сайти бібліотек. На веб-сайті бібліотеки http://kdpu.edu.ua/biblioteka/libmain.html в розділі «Про бібліотеку. Структура» представлено відеопрезентації кожного з 5 відділів, у яких фахівці бібліотеки креативно розкрили специфіку своєї діяльності з використанням новітніх програмних та онлайн-технологій. Так, співробітники відділу комплектування та наукової обробки документів (завідувач Л. В. Головко) не тільки здійснюють науково обґрунтоване, повне й оперативне комплектування загального фонду бібліотеки літературою з усіх напрямків навчальної, науково-дослідницької та культурно-просвітницької діяльності університету, але й створили систему онлайн-інформування про нові надходження до бібліотеки – щоквартальні інформаційні бюлетені. В умовах недостатнього фінансування закупівель працівники цього відділу ініціювали акцію «Подаруй бібліотеці книгу!»
Серед основних завдань відділу зберігання фондів (завідувач В. Ю. Гончарова) – організація оптимального розміщення й ефективного зберігання фонду з метою підвищення оперативності і якості обслуговування користувачів; забезпечення розподілу нових документів, які надходять і відділу комплектування та наукової обробки; підтримка структурованого розміщення фонду на полицях книгосховища; відбір із основного фонду застарілої за змістом, старої, дублетної, непрофільної, маловикористовуваної й дефектної літератури для списання; ведення довідково-бібліографічного апарату відділу (картотеки забезпеченості та індикаторів). Водночас працівники цього відділу готують і передають на кафедри інформацію про забезпеченість навчально-методичною літературою, чим активізують відвідуваність і книговидачу.
Велику роботу з популяризації фонду бібліотеки здійснюють працівники інформаційно-бібліографічного відділу (завідувач О.А. Дікунова). За останні роки створено 4 біобібліографічні покажчики із серії «Пам’яті професорів Криворізького педагогічного» і 4 із серії «Вчені-ювіляри Криворізького педагогічного»: «Професор Алла Лобанова: шлях у соціологічній науці (до ювілею доктора соціологічних наук, завідувача кафедри соціології КДПУ); «Євген Давидович Ющук: життя як творчість на ниві української науки і освіти (до ювілею вченого-біолога, краєзнавця і педагога)»;. «Олександр Андрійович Коновал: обранець науки як долі (до ювілею професора, доктора педагогічних наук, кандидата фізико-математичних наук, завідувача кафедри фізики та методики її навчання КДПУ)»  http://kdpu.edu.ua/biblioteka/resursy/bibliohrafichna-produktsiia/biblio...
Співробітники відділу популяризують наукову діяльність викладачів університету через ряд науково-допоміжних бібліографічних покажчиків, зокрема «Праці професорсько-викладацького складу кафедри історії України та правознавства» (до 15-річного ювілею кафедри); «Друковані праці викладачів Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет» за 2015 р. Зроблено також щоквартальні інформаційні огляди й віртуальні виставки нових надходжень книг викладачів КДПУ; щоквартальні інформаційні огляди і віртуальні виставки нових надходжень сучасної української літератури; щоквартальні інформаційні списки нових надходжень авторефератів дисертацій. 
Ефективними засобами популяризації фонду книгозбірні залишаються такі традиційні форми культурно-просвітницької роботи, як тематичні книжкові виставки (серед яких в останні роки значну частку займають віртуальні експозиції документів) і відкриті тематичні перегляди. Так, протягом 2016 року структурними підрозділами бібліотеки було оформлено 195 виставок і переглядів: у т. ч. 22 віртуальних (14 тематичних та 8 інформаційних), 15 відкритих переглядів до наукових конференцій та 46 виставок нових надходжень. Віртуальні тематичні виставки (цей напрямок реклами фонду безпосередньо організовує й коригує заступник директора бібліотеки О. М. Кравченко) стали вже звичною формою виставкової роботи в бібліотеці університету. Електронні експозиції складаються з бібліографічних описів джерел, анотацій та відсканованих обкладинок (іноді – декількох сторінок з книги або журналу, якщо експонується складова частина документа). Оригінальне оформлення та вступні тексти роблять виставки привабливими і корисними; сприяють більш якісному й повному
Фото Капча