Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Монополізація економіки України

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
34
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Курсова робота 
на тему: 
«Монополізація економіки України» 
 
ЗМІСТ
 
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ МОНОПОЛІЙ
1.1. Економічна сутність монополій, умови й особливості їх виникнення
1.2. Основні форми та типи монополістичних об’єднань в економіці
1.3. Позитивні та негативні наслідки монополізації економіки
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ РІВНЯ ТА ДИНАМІКИ МОНОПОЛІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
2.1. Аналіз методів, що визначають рівень монополізації економіки
2.2. Дослідження рівня монополізації економіки України
2.3. Особливості монополізації економіки України на сучасному етапі
РОЗДІЛ 3. АНТИМОНОПОЛЬНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ ТА НАПРЯМИ ЇЇ УДОСКОНАЛЕННЯ
3.1. Аналіз антимонопольного законодавства України
3.2. Заходи щодо обмеження монополізму та формування конкурентного середовища на товарних ринках
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
 
ВСТУП
 
Сьогодні дуже важливими є актуальність дослідження монополій та антимонопольного законодавства. Це законодавство постійно порушується, з цієї причини проводяться справи, деякі з них мають неабиякий розмах. Дані порушення надають дуже великої шкоди суспільству. Про це свідчать звіти органів, покликаних наглядати за дотриманням антимонопольного законодавства. Потребується постійно вдосконалювати дане законодавство, тому що фірми-порушники постійно знаходять шляхи того, як зробити свої антиконкурентні дії та зловживання монопольним становищем законними.
Монополії спричиняють зниження продуктивності, погіршення якості, ріст цін, перебої в постачанні, недобросовісність у виконанні договірних зобов’язань, “відкачку” з економіки і без того недостатніх коштів; вони поглиблюють проблему неплатежів, утруднюють залучення іноземних інвестицій, здійснюють основний тиск на уряд, чинячи перешкоди проведенню економічних реформ, закріплюють чиновницьку владу.
Предметом даного дослідження є стан монополій та антимонопольне законодавство України та інших країн.
Об’єктом дослідження є монополії, як один з типів будови ринку.
Метою роботи є дослідження стану монополій в Україні та існуючого антимонопольного законодавства в Україні.
В першому розділі курсової роботи ми досліджуємо економічну сутність монополій, умови і особливості їх виникнення. Розглядаємо основні форми і типи монополістичних об’єднань в економіці. Встановлюємо позитивні та негативні наслідки монополізації економіки.
Досліджуємо рівень та динаміку монополізації економіки України ми у другому розділі. Також аналізуємо методи, що визначають рівень монополізації економіки. Досліджуємо її рівень. З’ясовуємо особливості монополізації економіки України на сучасному етапі.
Третій розділ роботи присвячено розгляду антимонопольної політики держави та напрямів її удосконалення. Тут ми аналізуємо антимонопольне законодавство України, висвітлюємо заходи щодо обмеження монополізму та формування конкурентного середовища на товарних ринках
При написанні курсової роботи використані різноманітні джерела інформації, а саме: законодавчо-нормативні документи, підручники з економічної теорії, макроекономіки, мікроекономіки, навчальні посібники. Крім того використовувались інформаційні ресурси.
Методи, які застосовуються для проведення даної роботи є: дедуктивний, аналітичний і монографічний.
 
РОЗДІЛ 1.ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ДОСЛІДЖЕННЯ МОНОПОЛІЙ
 
1.1. Економічна сутність монополій, умови й особливості їх виникнення
 
Монополія – це окремі крупні підприємства, об’єднання підприємств, господарські товариства, які виробляють значну кількість продукції певного виду і таким чином займають монопольне становище на ринку, впливають на процес ціноутворення і отримують більш високі (монопольні) прибутки.
Що ж являють собою різноманітні монополістичні утворення? У вузькому розумінні монополія означає виключне право на володіння будь-чим або на здійснення якихось заходів. В економічній теорії під монополією розуміють велике підприємство, фірму або об’єднання (спілку), що концентрують значну частину виробництва і збуту певного виду продукції, пануючи на ринку з метою одержання монопольного прибутку. Завдяки цьому такі підприємства посідають домінуюче становище на ринку, набувають можливості впливати на процес ціноутворення, домагаючись вигідних для себе цін і, як результат, отримують більш високі (монопольні) прибутки. Отже, найбільш визначальним критерієм монопольного утворення є панування на ринку (проте тут слід звернути увагу: як для контролю над акціонерним товариством потрібно зосередити в одних руках 20, а інколи й 10% акцій, і цього буде достатньо, так і для панування на ринку одному великому підприємству буде достатнім виробляти 10-20% продукції. У світовій же практиці монополією вважається зосередження в одних руках 30% ринку). Таке домінування дає змогу підприємцю самостійно, або разом з іншими підприємцями обмежувати конкуренцію на ринку певного товару.
Взагалі монопольного становища бажають досягти кожен підприємець чи підприємство. Це дозволило б їм уникнути цілого ряду проблем та небезпек, пов’язаних з конкуренцією, зайняти привілейовану позицію на ринку. Шляхом концентрації у своїх руках переважної більшості виробництва, маючи так звану господарську владу, такі підприємства в змозі нав’язувати іншим суб’єктам ринкових відносин свою волю. По суті справи, це можна вважати підкоренням інтересів суспільства власним інтересам фірми.
Чому ж монополії взагалі почали своє існування? В чому полягають причини їх виникнення? Перед розглядом цих причин необхідно зазначити, що існують різні види монополій, які можна звести до трьох основних: природної, адміністративної та економічної.
Природна монополія виникла внаслідок об’єктивних причин. Вона відбиває ситуацію, коли попит на даний товар чи послугу найкраще задовольняється однією або декількома фірмами. В її основі полягають особливості технології виробництва та обслуговування споживачів. Тут конкуренція неможлива, та вона й небажана. Прикладом можуть слугувати енергозабезпечення, телефонні послуги, зв’язок, трубопровідний транспорт і т. д. Уявімо на хвилинку, що б було, якби наше суспільство обслуговувала більш ніж одна електрична компанія. Тоді кожен
Фото Капча