Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Навчальне портфоліо учня в системі компетентнісно зорієнтованого навчання

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
8
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Крат Наталія Володимирівна,
вчитель української мови і літератури
Сарненської загальноосвітньої школи ІІ ступеня –
економіко-правового ліцею «Лідер»
 
Навчальне портфоліо учня в системі компетентнісно зорієнтованого навчання
 
«Портфоліо»... «Папка успіху»... Чи потрібні вони нам, учителям, у школі XXI ст.? Чи потрібні вони сучасному школяреві? Випускник моєї школи і ЗНЗ, де працюють члени лабораторії особистісно зорієнтованого навчання української літератури, скаже: «Так, потрібні. Вони допомагають мені підготуватися до дорослого життя». Як саме? На цьому варто зупинитися детальніше.
Ідея зібрання учнівських робіт, або «портфоліо», не є винаходом XX століття. Італійським словом «портфоліо» називали альбом із фотографіями. За допомогою представлених у портфоліо документів в епоху Ренесансу можна було скласти враження про рівень майстерності і професійний шлях художників та архітекторів, які заявляли претензії на місце в академії мистецтв або на будівельний проект. У цьому ж сенсі як ідея, так і термін «портфоліо» застосовується й дотепер серед художників і фотографів. Серед фінансистів термін «портфоліо» застосовується для позначення виставляння напоказ стану цінних паперів підприємств або приватних власників.
Ідея застосувань портфоліо в школі походить зі Сполучених Штатів Америки. Застосування методики в американських школах із середини 80-х років стає масовим, стрімко поширюється за межами материка, світ починає говорити про «епідемію» портфоліоманії.
Зміст поняття «портфоліо» науковці визначають по-різному. Це і «нагромаджувальна оцінка», і «спосіб фіксації, нагромадження й оцінювання індивідуальних досягнень учнів», і «виставка навчальних досягнень учня за визначений період», це й «антологія учнівських робіт, що допускає можливість особистої участі учня у виборі їх для оцінювання вчителем, а також самоаналіз і самооцінювання». Але і науковці, й учителі-практики одностайні в тому, що портфоліо – це засіб справжнього (істинного, об'єктивного) оцінювання. Але йдеться не про предметні знання й уміння, а про шлях учня до успіху!
В умовах сьогочасних українських реалій ми вживатимемо термін «папка успіху». «Папка успіху» – це метод, що формує вміння аналізувати й оцінювати процес власного розвитку. Водночас – це й організатор навчальної діяльності, а для вчителя – засіб зворотного зв'язку й інструмент оцінної діяльності.
«Папка успіху» виконує такі функції:
діагностичну – фіксує прогрес у навчанні за певний період;
цілевизначення – допомагає виробляти вміння ставити цілі й контролювати їх досягнення;
мотиваційну – заохочує учнів і вчителів до систематичної роботи;
змістову – охоплює весь зміст виучуваного матеріалу;
розвивальну – забезпечує неперервність процесу навчання і розвитку з року в рік;
рейтингову – демонструє рівень сформованості умінь і навичок.
Для мене, учителя-практика, і моїх вихованців, «папка успіху» – це не тільки засіб оцінювання, а й сходинка до якісних знань, цікавого спілкування, це довіра учня до вчителя.
А ось думки про «папку успіху» моїх учнів:
«За допомогою «папки успіху» я ступила на перші сходинки до успіху. Я навчилася організовувати своє навчання» (Оксана С.) ;
«Папка кожного росла і поповнювалась інформацією. Вона була справді цікавим і потрібним засобом у навчанні» (Вікторія С.) ;
«Ми змагалися, чия папка буде кращою. Кожен прагнув до перемоги» (Анастасія Р.) ;
«Що дала мені робота з «папкою успіху? Я змінився – став освіченішим. Тому хочу поринати у світ літератури знову і знову» (Сергій Б.) ;
«Працюючи над своєю «папкою успіху», я щораз сильніше приєднувалась до переживань, здобутків і втрат літературних героїв. На їхнє місце я ставила себе. Вони постійно давали мені уроки життя. А «папка успіху» – це та доріжка, яка вела мене до літератури, а сьогодні веде у великий світ життя» (Катерина С.).
Як увести учнів у суть роботи з «папкою... «? Як зацікавити, щоб працювали не з примусу, а за власним бажанням?
Запитую учнів, яких бачу вперше на своєму уроці: «Діти, а ви хочете бути успішними?» Яка ж дитина цього не хоче? Я розповідаю про те, що потрібно для успіху у сьогоднішньому світі, й акцентую увагу на ролі умінь ставити цілі, планувати, аналізувати й оцінювати власну діяльність. Пояснюю, у зв'язку з цим, роль «папки успіху».
Що показав досвід роботи? Щоб знайти спільну мову з дитиною, варто знати, якою вона є, про що вона мріє, до чого прагне, який у неї характер, коло друзів, зацікавлення. «Папка успіху» допомагає нам у цьому. Пропоную дітям написати вірш про себе, твір «Чому я – це я? Що мене робить такою (таким)?», намалювати герб своєї родини та зобразити свій характер у кольорі. Учнів захоплює ця робота. Вони залучають до її виконання батьків, і, таким чином, ідея спільної роботи школи і батьків наповнюється конкретним змістом.
Періодично ця папка поповнюється анкетами, письмовими роботами, схемами, таблицями, рефлексивними записами, малюнками, зразками аналізу художніх творів. Уже перші кроки зі створення «папки... « спонукають до самопізнання. Наприклад, моя учениця про себе пише так: «Я чую свої думки, я відчуваю, як грають емоції у мене в грудях, єдина людина, якій я цілком і повністю довіряю на цьому світі – це я» (Катерина С.). Отже, моє завдання як учителя – проконсультуватися з психологом і знайти ту, справді золоту, ниточку довіри дитини до
Фото Капча