Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
9
Мова:
Українська
ВІДПОВІДНІСТЬ ОСВІТИ СУДДІВ МІЖНАРОДНИМ СТАНДАРТАМ
САФОНОВА О. Ю.
Анотація. Стаття присвячена аналізу відповідності положень законодавства міжнародним стандартам, запропоновано шляхи удосконалення законодавства. Освіта судді включає в себе такі елементи, як підвищення кваліфікації та професійна підготовка суддів. Освіта судді повинна здійснюватися безперервно протягом усього часу перебування на посаді судді. Зокрема, проаналізовано нові норми Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» та їх відповідність висновкам Венеціанської комісії та Консультативної ради європейських суддів.
Ключові слова: освіта судді, професійна підготовка суддів, підвищення кваліфікації суддів, міжнародні стандарти.
Постановка проблеми. Ефективне функціонування судової системи як гарантії забезпечення професійного та справедливого правосуддя, належний захист прав і свобод та високоякісний розгляд справи, взаємозалежні від компетенції та рівня знань суддів, які розглядають справу. Причиною неправомірних рішень, прийнятих із порушенням норм закону, є некваліфікованість суддів та неналежний рівень професійної підготовки.
Основою функціонування правосуддя є забезпечення судової влади висококваліфікованими та високоморальними суддівським кадрами. Від підготовки та професійного рівня освіти судді залежить правомірність та законність судових рішень.
Однією з підстав скасування або зміни рішення першої інстанції є неправильне застосування норм матеріального права, яке полягає у використанні нечинного нормативно-правового акта, незастосуванні закону, який підлягає застосуванню, або застосуванні закону, який не підлягає застосуванню, неправильному тлумаченні закону під час прийняття рішення судом. На основі зазначених підстав апеляційний суд може скасувати або змінити рішення суду першої інстанції. Причинами неправильного застосування норм права суддею є невиконання вимог щодо підготовки та підвищення професійного рівня.
Освіта судді включає в себе такі елементи, як підвищення кваліфікації та професійна підготовка суддів. Освіта судді повинна здійснюватися безперервно протягом усього часу перебування на посаді судді.
Для того, щоб унеможливити прийняття неправомірних рішень суддями та зменшити кількість рішень, які можуть бути скасовані або змінені, необхідно удосконалити процедуру проходження підготовки та підвищення кваліфікації суддів, усунути колізії та прогалини в правовому регулюванні.
У зв’язку з прийняттям Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 травня 2015 року постає необхідність аналізу нових положень закону відповідно до міжнародних стандартів.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання освіти суддів досліджували у своїх працях такі вчені: І. Є. Марочкін, Л. М. Москвич, І. Л. Самсін, Л. В. Скомороха, Н. Г. Шукліна.
Мета статті – проаналізувати та дослідити відповідність положень законодавства міжнародним стандартам, запропонувати шляхи удосконалення законодавства.
Виклад основного матеріалу дослідження. Враховуючи значення відповідності міжнародним стандартам у регулюванні освіти суддів, необхідність забезпечення дієвої та справедливої системи правосуддя, було прийнято низку важливих міжнародним актів, які врегульовують аспекти підготовки та підвищення кваліфікації суддів, а саме:
Спільний висновок щодо Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ухвалений Венеціанською Комісією на 84-ому пленарному засіданні від 15-16 жовтня 2010 року;
Висновок № 17 (2014) Щодо оцінювання діяльності суддів, якості правосуддя і поваги до незалежності судової влади Консультативної ради європейських суддів від 24 жовтня 2014 року;
Висновок № 10 (2007) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо судової ради на службі суспільства від 21-23 листопада 2007 року;
Висновок № 9 (2006) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо ролі національних суддів у забезпеченні ефективного застосування міжнародного та європейського права від 8-10 листопада 2006 року.
У цих міжнародних документах акцентується увага на елементах підготовки та підвищення кваліфікації суддів, яким повинна відповідати кожна держава.
Відповідно до рекомендації Венеціанської комісії в законодавстві, яке регулює добір на посаду судді, необхідно встановити процедуру, яка регулює збір й отримання інформації від кандидата на посаду судді; необхідно ознайомити кандидата з правом на оскарження [2, п. 12].
Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» [1] частково виконує цю рекомендацію. У разі одержання інформації, що може свідчити про невідповідність кандидата на посаду судді, Вища кваліфікаційна комісія суддів розглядає її на своєму засіданні із запрошенням такого кандидата. Кандидат на посаду судді матиме право ознайомитися із цією інформацією, надати відповідні пояснення, спростувати та заперечити її (ст. ст. 70, 78, 79 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»). Однак рекомендацію втілено фрагментарно, оскільки не визначено підстав для ухвалення негативного рішення стосовно кандидата на посаду судді, зокрема й того, який претендує на безстрокове обрання.
Наступна рекомендація Венеціанської комісії – визначити об’єктивні критерії для розвитку кар’єри судді в рамках безспірного закону [2, п. 70].
Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» [1] частково втілює цю рекомендацію. Для просування по службі суддя повинен «підтвердити за результатами кваліфікаційного оцінювання здатність здійснювати правосуддя у суді вищого рівня» (ст. ст. 26, 31, 39 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»). Критеріями кваліфікаційного оцінювання є професійна компетентність (знання права, здатність проводити судове засідання та ухвалювати рішення), особиста компетентність (здатність виконувати обсяг роботи, самоорганізованість), соціальна компетентність (урівноваженість, стресова стійкість, комунікативність) та здатність підвищувати свій фаховий рівень і здійснювати правосуддя в суді відповідного рівня (ч. 2 ст. 83 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»). Водночас ці критерії не диференційовано для претендентів на посади в суди різних рівнів.