Предмет:
Тип роботи:
Методичні вказівки
К-сть сторінок:
33
Мова:
Українська
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
КАФЕДРА ФІЗИКИ
073-97
Методичні вказівки
до лабораторних робіт із загального курсу фізики для студентів інженерно–технічних спеціальностей НУВГП
Розділ «Електрика»
Рекомендовано методичною комісією факультету земле-устрою та геоінформатики.
Протокол № 8 від 16.05.2005р.
РІВНЕ 2005
Методичні вказівки до лабораторних робіт із загального курсу фізики для студентів інженерно – технічних спеціальностей НУВГП. Розділ ”Електрика”/ Мороз В.М., Олексин Д.І., Орленко В.Ф, Кочергіна О.Д., Рівне: НУВГП, 2005 - 28 с.
Упорядники: Мороз В.М., кандидат фіз.-мат. наук, доцент, Олексин Д.І., кандидат фіз.-мат. наук, доцент, Орленко В.Ф., кандидат фіз.-мат. наук, доцент, Кочергіна О.Д., асистент.
Відповідальний за випуск: Орленко В.Ф., канд. фіз.-мат. наук, доцент, зав. кафедри фізики.
© Мороз В.М., Олексин Д.І.,
Орленко В.Ф, Кочергіна О.Д., 2005
© НУВГП,2005
ЗМІСТ
Лабораторна робота № 1. Визначення електроємності конденсатора балістичним гальванометром
Лабораторна робота № 2. Визначення опору провідників за допомогою містка Уітстона
Лабораторна робота № 3. Визначення електрорушійної сили джерела методом компенсації
Лабораторна робота № 4. Вивчення залежності опору металів від температури
Лабораторна робота № 5. Вивчення вакуумного діода і визначення питомого заряду електрона
Лабораторна робота № 1
Визначення електроємності конденсатора балістичним гальванометром
Мета роботи: визначити електроємність конденсатора.
Лабораторне обладнання: балістичний гальванометр*), еталонний конденсатор (відомої ємності), досліджуваний конденсатор, джерело струму, вольтметр, реостат, ключі, з’єднувальні провідники.
Загальні теоретичні відомості
При збільшенні заряду відокремленого провідника його потенціал збільшується. Дослід і теорія показують, що залежність між цими величинами пропорціональна:
, (1)
де – заряд провідника, – його потенціал, – коефіцієнт пропорціональності – величина постійна для даного провідника і залежить від його форми і розмірів.
Коефіцієнт пропорціональності називається електроємністю (скорочено – просто ємністю) провідника. Із (1) випливає
. (2)
Як видно з (2), електроємність відокремленого провідника – це фізична величина, що чисельно дорівнює заряду, який необхідно надати тілу, щоб змінити його потенціал на одиницю. В СІ ємність вимірюється в фарадах. Фарад – ємність такого провідника, потенціал якого змінюється на один вольт при наданні йому заряду в один кулон.
Для практики найбільший інтерес становить система з двох провідників, які близько розміщені один від одного і заряди яких чисельно рівні, але мають протилежні знаки. Якщо провідники перебувають далеко від будь-яких заряджених тіл або інших провідників, то, як показують дослід і теорія, різниця потенціалів між провідниками, що заряджаються, пропорціонально заряду , тобто
, (3)
де – електроємність системи провідників. Таку систему називають конденсатором, а провідники цієї системи – обкладками конденсатора.
*) Замість балістичного гальванометра можна використати дзеркальний нуль-гальванометр.
Електроємністю конденсатора називають величину, що чисельно дорівнює заряду, який потрібно перенести з однієї обкладки на іншу, щоб змінити різницю потенціалів між ними на одиницю
. (4)
Щоб визначити ємність, потрібно знати заряд конденсатора і різницю потенціалів між обкладками. Величина заряду в даній роботі визначається за допомогою балістичного гальванометра. Як показує теорія балістичного гальванометра, заряд , що пройшов через гальванометр, пропорціональний першому відхиленню рухомої системи гальванометра, тобто найбільшому кутовому відхименню “зайчика” від положення рівноваги
, (5)
де – коефіцієнт пропорціональності.
При малих кутах величина пропорціональна числу поділок відхилення “зайчика”, відрахованих по шкалі. Тоді рівняння (5) можна записати
, (6)
або ,
де – балістична постійна гальванометра. Підставляючи (4) у (6), маємо
. (7)
Нехай маємо еталонний конденсатор з ємністю і досліджуваний з ємністю . По черзі зарядимо їх до однакової різниці потенціалів і розрядимо через гальванометр. Згідно (7) маємо
, , (8)
де і – найбільші відхилення “зайчика” при розрядженні еталонного і досліджуваного конденсаторів.
Розв’язуючи систему рівнянь (8) відносно , маємо робочу формулу:
. (9)
Опис установки
Для виконання даної роботи використовують електричну схему подану на рис.1. У схемі: Б – джерело постійного струму; П – реостат, ввімкнений за схемою потенціометра; V – вольтметр, яким вимірюється різниця потенціалів на досліджуваному і еталонному конденсаторах; К1 – ключ для вмикання джерела постійного струму; К2 – ключ для зарядки і розрядки конденсаторів; К3 – перемикач для включення в схему одного з конденсаторів; G – гальванометр; К4 – ключ для заспокоєння рухомої системи гальванометра.
Балістичний гальванометр – це гальванометр магнітоелектричної системи, період коливань рухомої частини якого значно більший від часу проходження імпульсу вимірюваного струму. Тому балістичні гальванометри виготовляють з великим періодом власних коливань. Це досягається збільшенням маси і, відповідно, моменту інерції рухомої системи гальванометра.