Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Сьогодення олімпійської освіти у навчальному процесі з підготовки фахівців фізичної культури та спорту

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
11
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Проведено аналіз процесу впровадження олімпійської освіти у підготовки фахівців сфери «Фізичне виховання і спорт» в Україні. Визначено проблеми, що заважають впровадженню олімпійської освіти в спеціалізованих навчальних закладах, а також запропоновано рекомендації щодо їх вирішення.
Ключові слова: олімпійська освіта, олімпізм, навчальний процес, процес підготовки студентів, вищі навчальні заклади.
 
Постановка проблеми. Становлення української державності, побудова громадянського суспільства, інтеграція України у світове та європейське співтовариство передбачають орієнтацію на людину, її духовну культуру і визначають основні напрями модернізації навчально-виховного процесу.
А відповідно до міжнародної системи освіти і виховання великого значення набуває олімпійська освіта, яка є важливим чинником розвитку олімпійського руху в Україні.
Олімпійська освіта є одним із дієвих та ефективних засобів пропаганди олімпійських ідеалів, поширення знань про олімпійський рух, його історію та сучасність. В Україні, яка є провідною державою Європи у розвитку науки про олімпійський спорт та олімпізм, за роки незалежності зроблено для формування вітчизняної системи знань про історію зародження та розвиток олімпійського руху не лише у світі, а й у нашій країні.
Ще у резолюції 3-ї сесії Міжурядового Комітету з фізичного виховання і спорту при ЮНЕСКО (1983) всім державам-учасникам було рекомендовано «увести або підсилити викладання олімпійських ідеалів у школах і вищих навчальних закладах відповідно до їхньої власної системи освіти».
Процес формування олімпійської освіти, як окремого наукового та навчально-методичного напрямку супроводжується значною різноманітністю публікацій, розробкою навчальних програм та створення спецкурсів у вищих навчальних закладах галузі.
Таким чином, практичною й теоретичною проблеми розвитку і розповсюдження олімпійської освіти в процесі навчання фізичної культури студентів педагогічних ВНЗ, використання у їх фізичному вихованні ідеалів та життєвих установок, пов’язаних із ідеями олімпізму, обумовлюється актуальність даного дослідження. Незважаючи на існуючі публікації, сьогодні також є недостатньо висвітленими питання застосування різноманітних форм олімпійської освіти в процесі фізичного виховання студентів.
Як зазначає М. М. Булатова, подальше вдосконалення олімпійської освіти потребує розв’язання низки проблем щодо пошуку форм олімпійської освіти, застосування яких дало б можливість широкого розповсюдження олімпійських знань і цінностей серед молоді та залучення до олімпійського руху широких верств населення. В окремої частини молоді знижуються культурні запити, спостерігається криза ідеалів та втрата духовних орієнтирів. Рішенню даної проблеми може сприяти олімпійська освіта, основною ідеєю якої є гуманістичний всебічний розвиток особистості, пріоритет етичних цінностей.
Найбільш розробленими є концептуальні підходи олімпійської освіти у спеціалізованих вищих навчальних закладах та ВНЗ, які готують фізкультурно-спортивні кадри. Впровадження системи олімпійської освіти в навчальний процес ВНЗ дозволяє вирішувати основні завдання олімпійської освіти, серед яких є формування у молоді світогляду, морально-вольових якостей, позитивної мотивації до навчання, праці, підвищення олімпійського виховання у повсякденному житті. Водночас потребує наукового обґрунтування система олімпійської освіти у ВНЗ з урахуванням специфіки професійної діяльності майбутніх фахівців.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проаналізувавши дані досліджень з проблеми реалізації олімпійської освіти провідні науковці (В. Сергєєв, М. Булатова, Л. Куликов, В. Столяров, О. Ісаєв та інші), кінцевою метою олімпійської освіти вважають прагнення до гармонійного розвитку фізичних і духовних здібностей особистості.
Науковці (В. Дудкін, В. Столяров, В. Родіченко) вважають, що однією з основних складових реалізації олімпійської освіти в Україні є наявність ефективної системи підготовки кадрів, здатних впроваджувати ідеологію олімпізму у загальноосвітніх навчальних закладах. Роботу з підготовки кадрів, в першу чергу, забезпечують спеціалізовані вищі навчальні заклади та факультети фізичної культури ВНЗ. Аналіз наукових досліджень свідчить, що фахівцями вивчені окремі аспекти підготовки кадрів на факультетах фізичної культури, а саме: формування ціннісних мотивів спортивної, ігрової, навчальної суспільно-корисної діяльності; формування навичок організації спортивної, навчальної, ігрової, соціально-корисної діяльності; формування вмінь інтелектуального і фізичного самовдосконалення; розширення світогляду через самоосвіту; виховання позитивних моральних якостей і рухових здібностей. Проведені дослідження щодо нормативно-організаційних засад підготовки фахівців із фізичного виховання, розроблені освітньопро- фесійні програми, освітньо-кваліфікаційні характеристики, навчальні плани, робочі програми з усього спектру навчальних дисциплін. Однак, за словами В. Дудкіна, актуальною проблемою і досі залишається пошук шляхів вдосконалення інтеграції олімпійської освіти в систему підготовки фахівців із галузі знань фізичного виховання, спорту і здоров’я людини.
Мета дослідження – визначення особливостей впровадження олімпійської освіти в систему підготовки фахівців на факультеті фізичної культури.
Виклад основного матеріалу дослідження. Фізкультурне виховання, будучи підсистемою цілісного вузівського педагогічного процесу, також орієнтоване на виконання соціального замовлення на підготовку фізично здорового фахівця, здатного до самоорганізації здорового стилю життя. Забезпечити рішення цієї важливої соціальної проблеми можливо шляхом досягнення мети фізкультурного виховання – формування фізичної культури студента.
Фахівці дають визначення «вихованню у вузі» у більш вузькому, педагогічному змісті слова: виховання – це «вплив на розум, почуття, волю людини в цілому, з метою формування в нього якостей, необхідних суспільству, формування світогляду, морального обліку». Говорячи про фізичну культуру у вузі, слід зазначити, що в систему фізичної культури входять: неспеціальна (непрофесійна) фізкультурна освіта, спорт, фізична рекреація й рухова реабілітація. Вказуючи про структурну єдність фізичної культури, підкреслюють, що «внутрішня взаємодія різних компонентів виявляється в тім, що кожний з них випробовує на собі вплив інших, у результаті чого відбувається загальний підйом самої фізичної культури».
Сьогодні в рамках олімпійської освіти студентської молоді застосовується досить широке коло різноманітних форм і методів роботи. Однак, як
Фото Капча