Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Внутрішній та міжнародний аспекти легітимації Радянської влади в Україні в 1917 – 1922 рр.

Предмет: 
Тип роботи: 
Автореферат
К-сть сторінок: 
30
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ДМИТРАСЕВИЧ Назар Орестович
УДК 342. 5+341 (477) ”1917/1922”
 
Внутрішній та міжнародний аспекти
легітимації Радянської влади в Україні
в 1917 – 1922 рр.
 
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата юридичних наук
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
 
Актуальність теми. Процес новітнього державотворення України ставить перед вітчизняним суспільствознавством цілу низку актуальних завдань, які потребують належного наукового аналізу. Серед неоднозначних і дискусійних проблем історії держави і права України ХХ століття, які вимагають переосмислення з нових позицій, є питання легітимації радянської влади в Україні, що постала у боротьбі з українськими національними урядами в добу Національно-демократичної революції 1917-1921 рр. Як відомо, Україна була завойована за допомогою понад мільйонної Червоної армії, але утримувати її тільки силою було неможливо. Щоб зняти присмак окупаційності радянської влади Російська комуністична партія (більшовиків) та її українська філія – КП (б) У – мали переконати український народ у тому, що радянська влада – це його власна влада. Задля цього більшовики визнали проголошену 6 січня 1919 р. УСРР формально незалежною державою з власними владними структурами та «самостійною» зовнішньою політикою. Усе це, вкупі з проголошенням політики українізації у 1923 р., повинно було забезпечити легітимність радянської влади в Україні.
Необхідність глибокого вивчення даної проблеми диктується тим, що протягом десятиліть радянської влади в наукових дослідженнях тенденційно висвітлювались події та явища, які відбувалися в Україні тієї доби. Автори оминали проблему легітимації радянського режиму в Україні, участі місцевого населення у цьому процесі, однобоко висвітлювали роль зовнішніх чинників. Тому особливо актуальною є потреба глибокого переосмислення процесу легітимації радянської влади в Україні на основі нових фактів і документів. В сучасний період означена проблематика становить предмет зацікавленості представників різних суспільних наук: правознавців, істориків, політологів, філософів. Зокрема, потрібно відзначити праці таких вітчизняних і зарубіжних учених, як Є. Бистрицький, В. Василенко, Ю. Габермас, Р. фон Ієрінг, М. Козюбра, В. Кульчицький, О. Мережко, В. Румянцев, І. Усенко, О. Фрицький, В. Чіркін, Є. Юрійчук та інші. Між тим, проблема легітимації радянської влади в Україні 1917-1922 рр. ще залишається малодослідженою. На особливу увагу потребує аналіз політичних і правових аспектів даної проблеми, оскільки оцінка їх практично відсутня.
Досліджуваний період посідає особливе місце в історії держави і права України, позаяк саме тоді були закладені підвалини правової системи, що сприяла утвердженню тоталітарного політичного режиму. Тому наукове опрацювання проблеми легітимації радянської влади вкрай важливе для визначення правових підстав функціонування радянської державності в Україні, розуміння проблем сучасного державотворення і з’ясування міжнародних перспектив України.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукове дослідження було проведено відповідно до планових тем Київського університету права НАН України («Правове регулювання в умовах трансформації суспільних відносин в Україні» – номер державної реєстрації 01050001907 та «Актуальні проблеми правотворення в сучасній Україні» – номер державної реєстрації 0108U010270). Тема дисертації затверджена Вченою Радою Київського університету права НАН України 28 жовтня 2009 року (протокол № 3 від 28. 10. 2009 р.).
Мета і завдання дослідження. Виходячи зі стану теоретичного опрацювання проблеми, спираючись на результати наукових розробок вітчизняних і зарубіжних учених та застосовуючи сучасний теоретико-методологічний інструментарій і критичний підхід до опублікованих документів і матеріалів архівів, автор ставить за мету здійснити комплексний аналіз сутності та змісту процесу внутрішньої та міжнародної легітимації радянської влади в Україні у 1917-1922 рр., науково та теоретично осмислити його об’єктивні реалії, визначити внутрішні та зовнішні засоби легітимації радянської влади в УСРР.
Для досягнення поставленої мети в дисертаційному дослідженні визначені наступні науково-дослідницькі завдання:
− визначити юридичну природу та специфіку поняття «легітимація влади» і на цій підставі окреслити основні теоретико-методологічні підходи в дослідженні процесу легітимації радянської влади в Україні у 1917-1922 рр. ;    − проаналізувати і узагальнити дослідження за проблематикою дисертації, критично переосмислити їх з позицій сучасного розвитку історико-правової науки та встановити повноту джерельного забезпечення;
− з’ясувати передумови, сутність, зміст та особливості становлення радянської влади в Україні;
− визначити основні засади та особливості формування системи радянського права;
− з’ясувати правовий статус, структуру, функції органів законодавчої, виконавчої та судової влади, структур державного контролю, виявити специфіку їх формування та функціонування;
− розкрити важелі й механізми партійного впливу на формування та діяльність представницьких, виконавчих, судових та правоохоронних органів влади республіки і визначити їх роль у становленні тоталітарного режиму в Україні;
− проаналізувати зовнішньополітичну діяльність влади, спрямовану на забезпечення міжнародного визнання УСРР;
− виокремити особливості процесу легітимації радянської влади в Україні.
Об’єктом дослідження є процес легітимації радянської влади в Україні у 1917-1922 рр.
Предметом дослідження є засоби забезпечення внутрішньої та міжнародної легітимності радянської влади в Україні у зазначений період.
Методи дослідження. Для досягнення наукової об’єктивності результатів використовується широкий комплекс методів дослідження, а також принципи історизму, системності, всебічності. Методологічною основою дисертації виступає загальнонауковий діалектичний метод, який дає можливість проаналізувати процес внутрішньої та міжнародної легітимації радянської влади в Україні у його розвитку, взаємодії та взаємозв’язку з іншими явищами. Основним методом у цій системі виступає діалектичний
Фото Капча