Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Виховання та морально-психологічне забезпечення особового складу Червоної Армії в умовах підготовки та проведення Львівсько-Сандомирської операції 1944 р.

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
7
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ВИХОВАННЯ ТА МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСОБОВОГО СКЛАДУ ЧЕРВОНОЇ АРМІЇ В УМОВАХ ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ ЛЬВІВСЬКО-САНДОМИРСЬКОЇ ОПЕРАЦІЇ 1944 Р.
 
Голик М. М.
 
Представлено історичний аналіз значення виховання та морально- психологічного впливу на воїнів Червоної Армії у Львівсько-Сандомирській операції 1944 р.
Ключові слова: збройні сили, застосування видів збройних сил і родів військ.
Військовий досвід свідчить про те, що успіх у сучасній війні, як і раніше, залежить від ходу і результатів бойової підготовки, боєздатності військ (сил), рівня підготовки командирів, бойової майстерності особового складу, від наявності та можливостей бойової техніки і зброї, від морально- психологічного стану військовослужбовців. Недооцінка будь-якого з цих факторів може призвести до поразки Збройних Сил у ході воєнних дій. Це вимагає здійснення разом з бойовим, технічним, тиловим і медичним забезпеченням такого виду забезпечення підготовки та застосування військ, як морально- психологічне. Воно є суттєвим фактором підтримання боєздатності військ (сил), обов’язковою умовою успішного виконання бойових завдань у складі миротворчих контингентів ООН, у боротьбі з тероризмом та сепаратизмом, у локальних війнах чи у військових конфліктах сучасності.
Львівсько-Сандомирська битва – це перемога над сильним і вмілим противником. Львівсько- Сандомирська операція характерна великим розмахом, різноманітністю бойових дій, широким застосуванням видів збройних сил і родів військ, високим наступальним духом, прагненням до постійного нарощування ударів по німецько-фашистським силам, переслідуванням противника, який відступав, його оточенням і знищенням.
Важливу роль у досягненні вищевказаних задач відіграли зусилля командирів та політорганів щодо виховання особового складу та формування у нього здорового морально-психологічного стану.
Здійснене науковцями науково-історичне дослідження операцій 1-го Українського фронту не можна вважати всебічним, оскільки на таку постановку проблеми не достатньо звернено увагу. Саме тому метою даної статті є історичний аналіз значення виховання та морально-психологічного забезпечення воїнів Червоної Армії у Львівсько-Сандомирській операції.
У період підготовки операції Військова рада 1-го Українського фронту, готуючи війська до запеклого протистояння, провела велику роботу у військах. Вона рекомендувала ширше популяризувати подвиги героїв, оприлюднювати кожен факт нагородження тих, хто відзначився.
Командирам було надано право нагороджувати воїнів безпосередньо в ході бою, або ж одразу після нього.
Командири, партійні та розвідувальні органи готували особовий склад до бойових дій на території Західної України та Польщі, де не все населення прихильно ставилось до СРСР. У зв’язку з цим у вихованні воїнів особливу увагу зверталось на пильність та повагу до місцевого населення [1].
Члени Військової ради 1-го Українського фронту К. В. Крайнюков, Н. Т. Кальченко, начальник політуправління С. С. Шатілов постійно знаходились у військах, виступали на мітингах, де зачитували звернення Військової ради, роз’ яснювали воїнам мету та завдання майбутнього наступу.
На прикладах набутого досвіду особового складу фронту у попередніх боях командири, політпрацівники, пропагандисти, фронтова преса повчали солдат ратному умінню, виховували у них мужність, стійкість і витривалість.
Загальна воєнно-політична обстановка, колосальні зусилля по організації наступу фронту створили у особового складу військ бойовий запал та впевненість у виконанні завдань Львівсько-Сандомирської операції.
Перед боями особовому складу роз’яснювались завдання складного маршу, маневру, підкреслювалося значення скритності та маскування бойової техніки, постійної готовності, зверталось увагу на організацію руху в нічних умовах, підтримання суворої дисципліни. Необхідно особливо зупинитись на окремих найбільш результативних формах виховного та морально- психологічного впливу. Багато істориків та просто очевидців періоду Великої Вітчизняної війни називають виключно ефективним обхід старшими воєначальниками і політпрацівниками військ перед боєм. Їх поява на вирішальній ділянці підбадьорювала людей, вселяючи в них упевненість у перемогу. У книзі генерала К. В. Крайнюкова “Зброя особливого роду” дається дуже висока оцінка мітингам військовослужбовців перед боєм, як однієї із найбільш важливих і діючих форм політичного, ідеологічного виховання і психологічної підготовки до наступних тяжких випробувань.
Значний вплив на психологію воїнів здійснювала робота по вихованню вірності Бойовому Прапору. Для цього в бойових порядках наших військ досвідчені офіцери та знані бійці організовували проведення бесід за темою: “Гвардійський прапор”, “Прапор – символ геройства і честі полку”, “Зберігати Бойовий Прапор як зіницю ока” тощо. В авіаційних частинах у дні активної бойової роботи вильоти на виконання завдання проводились при розгорнутому Прапорі полку. Кожен екіпаж, який проводжали у бойовий політ, у такій обстановці ніби набував другі крила і прагнув якомога краще виконати завдання. Найчастіше мітинги особового складу проводили біля розгорнутого Прапора полку [4, с. 95].
У завершальний період підготовки до наступу велику роль відігравало читання в траншеях звернень Військових рад до бійців і командирів Червоної Армії. З метою мобілізації командирів, та всього особового складу на вирішення назрілих важливих завдань, Військові ради (корпусні, армійські та фронтові) в окремих випадках звертались до них з листами [5, с. 325].
Перед початком наступальних операцій Військові ради і політуправління фронтів проводили наради письменників, які працювали у газетах. Так, на 1-му Українському фронті (командуючий Маршал Радянського Союзу І. С. Конєв, 1-й член Військової ради генерал-лейтенант К. В. Крайнюков, начальник політуправління генерал-майор С. С. Шатилов), на початку Львівсько-Сандомирської наступальної операції, яка почалась у липні 1944 р., була проведена подібна нарада воєнних кореспондентів і письменників, які писали про війну. Учасники наради заслухали доповідь воєнного кореспондента, Героя Радянського Союзу Сергія Борзенка, виступи письменників
Фото Капча