Предмет:
Тип роботи:
Лабораторна робота
К-сть сторінок:
14
Мова:
Українська
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Тернопільський державний технічний університет
імені Івана Пулюя
Кафедра автоматизації технологічних процесів та виробництв
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ № 5
“ВИВЧЕННЯ КОНСТРУКТИВНОЇ БУДОВИ ПНЕВМАТИЧНИХ ПРИВОДІВ ПРОМИСЛОВОГО РОБОТА МП-9С ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ЇХ ТЕХНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК”
з курсу “Гнучкі автоматизовані виробництва та
робототехнічні комплекси” для студентів спеціальності
6.092501, 6.092502
Затверджено на засіданні кафедри автомати-
зації технологічних процесів та виробництв
(протокол № 2 від 7 вересня 1999 р.)
Тернопіль – 1999 р.
Методичні вказівки до лабораторної роботи № 5 “Вивчення конструктивної будови пневматичних приводів промислового робота МП-9С та дослідження їх технічних характеристик” з курсу “Гнучкі автоматизовані виробництва та роботехнічні комплекси” для студентів спеціальності 6.092501, 6.092502 / Укл. В.Б.Савків. – Тернопіль: ТДТУ, 1999. – 16 с.
Рецензент: к.т.н., доцент Проць Я.І.
Відповідальний за випуск: асистент Савків В.Б.
Лабораторна робота № 5
ВИВЧЕННЯ КОНСТРУКТИВНОЇ БУДОВИ ПНЕВМАТИЧНИХ ПРИВОДІВ ПРОМИСЛОВОГО РОБОТА МП-9С ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ЇХ ТЕХНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК
Мета роботи – вивчення конструкції і принципу роботи пневматичних приводів промислового робота МП-9С та визначення їх технічних характеристик.
1. Короткі теоретичні відомості
Пневматичний робот МП-9С призначений для завантаження технологічного обладнання. При цьому виконавчий пристрій робота здійснює захоплення, перенесення і встановлення деталі по заданих координатах робочої зони.
Технічні характеристики
Вантажопідйомність0.2 кг
Висув виконавчого пристрою180 мм
Піднімання ВП30 мм
Поворот ВП120
Точність позиціювання 0,05 мм
Тип приводупневматичний
Робочий тиск повітря0,4...0,5 МПа
Тип системи керуванняциклова
Число точок позиціювання на кожній степені рухомості2
Маса 40 кг
Пневматична схема живлення приводів промислового робота МП-9С наведена на рис. 1. Функціонально пневматичну схему живлення приводів даного робота можна розділити на слідуючі вузли:
1.Вузол підготовки стисненого повітря;
2.Вузол розподілу стисненого повітря;
3.Вузол виконавчих двигунів;
4.Система розподілу стисненого повітря між пристроями приводу.
Стиснене повітря через вхідний штуцер 1, запорний вентиль 2, вологовідділювач 3, регулятор тиску 4, маслорозпилювач 6 по магістралях поступає до відповідних пнеморозподільників.
За допомогою регулятора тиску 4 здійснюється регулювання тиску стисненого повітря, що поступає до елементів приводу.
Маслорозпилювач 6 забезпечує розпилення в потоці стисненого повітря масла, яке необхідне для змащування елементів, що підлягають тертю, виконавчих двигунів і розподільників.
Контроль тиску стисненого повітря, що поступає до пристроїв робота, виконується візуально, за допомогою манометра 5. Манометр встановлений за регулятором тиску.
Блок підготовки стисненого повітря виконується автономно і входить в комплект маніпулятора.
Блок розподілу стисненого повітря включає в себе пристрої, з допомогою яких по заданій програмі можна виконувати відкриття або закриття доступу стисненого повітря в робочі порожнини виконавчих двигунів. В роботі МП-9С використовуються розподільники клапанного типу з електроуправлінням, нормально закриті. На кожний рух ВП в роботі встановлений автономний електроклапан. Для підвищення надійності робота додатково встановлено резервний електроклапан.
В якості виконавчих двигунів в схемі робота використовуються циліндри з прямолінійним рухом поршня одно- і двохсторонньої дії. На кожну степінь рухомості передбачається виконавчий двигун, конструкція якого забезпечує задані лінійні переміщення, швидкості і зусилля. Захоплюючий пристрій також має двигун.
Подача стисненого повітря в робочу порожнину циліндра здійснюється через відкритий електроклапан, при цьому вихід повітря з неробочої порожнини циліндра в атмосферу здійснюється через другий відкритий електроклапан.
Регулювання швидкості вихідної ланки двигуна в пневматичних приводах здійснюється шляхом зміни витрати стисненого повітря на вході і виході двигуна. Конструктивно це здійснюється в вигляді пневматичного дроселя, у якому прохідне січення регулюється в залежності від необхідної швидкості. В даній схемі кожний електроклапан має дросель на виході, який регулюються провертанням регулювального гвинта.
Послідовність і число рухів ВП робота визначається набором програми на пульті ЭЦПУ – 6030.
Сигнал про завершення заданого руху поступає з електромагнітних контактів (КЕМ). Спрацювання контактів відбувається при наближенні до них постійних магнітів, що встановлені на рухомих частинах пневматичного двигуна.
Гальмування двигуна ВП при підході до кінцевого положення здійснюється гідравлічними демпферами – при висуванні руки та її повороті, при підніманні та опусканні – за рахунок дроселювання стисненого повітря на вході та виході з циліндра.
В корпусі маніпулятора розташовані механізм підйому і повороту ВП, блок розподілу повітря, виконані електро- і пневморозводка. Для зручності обслуговування корпус має з’ємний кожух і дві бокові кришки.
Механізм підйому (рис. 2) складається з корпуса 4, штока 2, кришок 6, 7, 10.
Рис. 2. Конструкція механізму підйому
Робочі порожнини циліндра герметизуються манжетами 5, 9 і прокладками.
Особливістю механізму підйому є виконання конструкції в вигляді нерухомого штока і рухомого корпуса циліндра. Для покращення динаміки роботи при підніманні і опусканні поршень має різні робочі площі.
Всередині штока на підшипниках 8 встановлений вал 1 механізму повороту.
Досягнення заданого ходу вертикального руху виконується регулюванням механічних упорів, які встановлені на нерухомій направляючій в корпусі маніпулятора. На цих упорах встановлені КЕМи вертикального