Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Взаємодія аміноцукрів із поверхнею модифікованих альбуміном високодисперсних оксидів та властивості нанокомпозитів на їх основі

Предмет: 
Тип роботи: 
Автореферат
К-сть сторінок: 
34
Мова: 
Українська
Оцінка: 
КЛИМЕНКО НАТАЛІЯ ЮРІЇВНА
УДК 546. 284-31+544. 723+547. 9+543
 
ВЗАЄМОДІЯ АМІНОЦУКРІВ ІЗ ПОВЕРХНЕЮ МОДИФІКОВАНИХ АЛЬБУМІНОМ ВИСОКОДИСПЕРСНИХ ОКСИДІВ ТА ВЛАСТИВОСТІ НАНОКОМПОЗИТІВ НА ЇХ ОСНОВІ
 
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата хімічних наук
 
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
 
Актуальність теми. Протягом останніх років в хімії поверхні чітко визначився новий напрям робіт, а саме,, Biological surface science”, який стосується досліджень особливостей взаємодії твердих, небіологічних поверхонь з біомолекулами або клітинами, що знаходяться в рідкому або газоподібному середовищах. Кінцевою метою цих досліджень є удосконалення різних технологій завдяки використанню нових наноматеріалів для біологічних систем.
У практичному відношенні такі наноматеріали можуть бути використані як домішки для оптимізації середовищ із клітинами в біотехнології, для заміни втрачених функцій організму створеними на їх основі імплантами, як біосенсори у медичній діагностиці, для покриттів в морських конструкціях та в харчовій індустрії, при розробці лікарських засобів із контрольованою фармакокінетикою, в обладнанні для біотехнологічних процесів, в темплатах для тканинної інженерії, при створенні аналогів нейральної системи живої клітини тощо.
Як носій при створенні наноматеріалів особливий інтерес викликає високодисперсний кремнезем, який використовують у фармації як допоміжну речовину при створенні різних лікарських засобів. Доведено, що в межах певних концентрацій, він здатний стимулювати життєздатність клітин, а його нанокомпозити з деякими біомолекулами – сприяти їх більшій метаболічній активності. Щодо змішаних оксидів на його основі (титано- та алюмокремнеземів), то такі дослідження не проводились. Тим більше не з’ясовано особливості формування приповерхневого шару нанокомпозитів, які цілеспрямовано визначають певний рівень біоактивності. При виборі типу біомолекул для їх створення перспективними є вуглеводи (енергоємні речовини), що здатні стимулювати життєздатність клітин. Однак перетворення таких речовин на поверхні зазначених дисперсних оксидів, від яких залежить їх біоактивність в системах із клітинами, досі не вивчені.
Раніше в Інституті хімії поверхні ім. О. О. Чуйка НАН України було досліджено нековалентну іммобілізацію аміноцукрів з поверхнею високодисперсного кремнезему та особливості будови нанокомпозитів на їх основі, а також встановлено, що комплекси кремнезему з моносахаридами (фруктозою та глюкозою) у присутності альбуміну виявляють високу біоактивність, що є важливим при створенні наноматеріалів для біологічних систем. Однак, не було вивчено при цьому взаємодію аміноцукрів із поверхнею високодисперсних кремнеземів, модифікованих білком, а тим більше умови одержання нанокомпозитів на їх основі. Не досліджено також особливості формування поверхневого шару нанокомпозитів в залежності від природи поверхні вихідних носіїв, зокрема змішаних оксидів (титано- та алюмокремнеземів).
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Роботу виконано згідно відомчої тематики Інституту хімії поверхні ім. О. О. Чуйка НАН України: „Закономірності адсорбційної взаємодії та хімічних перетворень на поверхні дисперсних оксидів в суспензіях біоактивних молекул, полімерів, клітин та мікроорганізмів” (№ держ. реєстрації 0103U006286) ; „Хімічні та фізико-хімічні процеси в граничних шарах нанодисперсних оксидів з функціоналізованою поверхнею в газовому, водному, органічному та біосередовищах” (№ держ. реєстрації 0108U002206).
Мета дослідження: вивчення взаємодії альбуміну та деяких аміноцукрів (N-ацетил-D-глюкозаміну та D-галактозаміну) з поверхнею високодисперсних кремнезему, титано- і алюмокремнеземів; створення наноматеріалів на їх основі для регулювання життєздатності клітин.
Завдання дослідження:
  • дослідити послідовну адсорбцію біомолекул (бичачого сироваткового альбуміну та аміноцукрів) в залежності від природи поверхні нанооксидів: високодисперсний кремнезем, титано- та алюмокремнеземи;
  • вивчити особливості формування приповерхневого шару нанокомпозитів на основі високодисперсного кремнезему, титано- та алюмокремнеземів, білка та аміноцукрів;
  • дослідити релаксаційні процеси на поверхні як вихідних, так і модифікованих альбуміном нанооксидів з різною структурою поверхні (високодисперсний кремнезем, титано- та алюмокремнеземи), у водному середовищі;
  • з’ясувати стан води, зв’язаної в частково дегідратованих репродуктивних клітинах бика, та вплив на структуру цієї води полярного (диметилсульфоксид) та слабкополярного (хлороформ) розчинників;
  • визначити біоактивність одержаних нанокомпозитів як домішок до кріосередовища деконсервованих гамет биків для вдосконалення способів довгострокового зберігання репродуктивних матеріалів.
Об’єкт дослідження – створення нанокомпозитів на основі бичачого сироваткового альбуміну, аміноцукрів (N-ацетил-D-глюкозаміну та D-галактозаміну) та високодисперсних оксидів (високодисперсного кремнезему, титано- і алюмокремнеземів).
Предмет дослідження – вплив природи поверхні високодисперсних оксидів на адсорбцію білка, аміноцукрів та на біоактивність одержаних нанокомпозитів у системах з клітинами.
Методи дослідження: адсорбція з рідкої фази, спектроскопія в ультрафіолетовій (УФ), видимій та інфрачервоній (ІЧ) областях, визначення питомої поверхні одержаних нанокомпозитів, температурно-програмована десорбційна мас-спектрометрія (ТПД МС), термостимульована деполяризація (ТСД), низькотемпературна 1Н ЯМР-спектроскопія, лазерно-кореляційна спектроскопія, спеціалізоване програмне забезпечення для аналізу експериментальних даних.
Наукова новизна одержаних результатів. Досліджено вплив природи поверхні високодисперсних оксидів, зокрема високодисперсного кремнезему, титано- та алюмокремнеземів на адсорбцію аміноцукрів. Встановлено відмінності в термолізі альбуміну в залежності від рН його розчину та природи поверхні дисперсних оксидів. Показано можливість використання виділення сірководню при термолізі білка як тестового піку на змішаних оксидах із білковим покриттям.
Методом ІЧ-спектроскопії досліджено зміни в будові альбуміну на поверхні дисперсних оксидів, завдяки чому зроблено припущення щодо просторового розташування бичачого сироваткового альбуміну на вказаних оксидах. Методом термостимульованої деполяризації показано, що у розчині альбуміну значна частина води зв’язана водневими зв’язками з молекулами білка, порівняно з системою «нанооксид/бичачий сироватковий альбумін/вода», для якої кількість зв’язаної води зменшується внаслідок сильної взаємодії макромолекул з наночастинками оксидів з утворенням агрегатів.
Встановлено, що стан води при дегідратації гамет бика залежить від наявності кріоконсерванта − диметилсульфоксиду. Показано, що присутність бичачого сироваткового альбуміну стабілізує
Фото Капча