Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Єдиний податок

Предмет: 
Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
15
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
Вступ
1. Поняття єдиного податку, основні положення його сплати
2. Юридичні особи як платники єдиного податку
3. Фізичні особи як платники єдиного податку
Висновки
Список використаних джерел
 
Вступ
 
На сьогодні переважаюча маса підприємців обрала спрощену систему оподаткування (єдиний податок), що говорить про те, що вигоди його очевидні, принаймні, для самих підприємців. Досить сказати, що платник єдиного податку має право не платити шістнадцять податків і зборів.
Інтерес до практики застосування даного податку постійний і стало високий. Все це послужило причиною актуальності цього податку, щодо якого слід розглянути всі найважливіші моменти практичного застосування податку як юридичними, так і фізичними особами.
Спрощена система ґрунтується на Указі Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» від 03. 07. 1998 р. № 727 (Указ № 727) 1, в якому і визначені основні принципи її застосування.
Необхідно сказати, що на спрощену систему оподаткування можуть перейти не тільки юридичні, але і фізичні особи. Оскільки дуже багато вимог цієї системи оподаткування належать рівною мірою і до юридичних, і до фізичних осіб, не варто уточнювати про кожного з них (юридичні і фізичні особи) окремо.
Одна з найвагоміших пільг, за оцінками самих фізосіб – це можливість торгувати без касового апарату, адже відповідно до закону суб’єкти підприємницької діяльності – фізичні особи – платники єдиного податку мають право не застосовувати електронні контрольно-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами.
На сьогодні у планах уряду є прагнення змінити систему єдиного податку в бік ліквідації можливості користування ним особами, які займаються високоприбутковою діяльністю. зокрема, ломбардів, адвокатів, ювелірів тощо.
 
1. Поняття єдиного податку, основні положення його сплати
 
Сплата єдиного податку являє собою спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, особливості застосування якої закріплено Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» від 3 липня 1998 р. що з 19 вересня 1999 р. діє у редакції Указу від 28 червня 1999 р. (Указ). Цей Указ було прийнято з метою реалізації державної політики з питань розвитку і підтримки малого підприємництва, ефективного використання його можливостей відповідно до п. 4 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України. Застосування такої системи є найбільш поширеним способом оподаткування доходів суб'єктів малого підприємництва, що введений в дію з 1 січня 1999 р. причому таким суб'єктам надано право вибору між оподаткуванням за загальною чи спрощеною системою.
Сьогодні спрощена система оподаткування обліку і звітності регламентується великою кількістю нормативних актів, особливе місце серед який посідають:
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва»;
Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва – юридичної особи, що застосовує спрощену систему оподаткування обліку і звітності;
порядок видачі Посвідчення про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва – юридичною особою;
розрахунок сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва – юридичною особою;
порядок видачі Посвідчення про сплату єдиного податку (для фізичних осіб).
Згідно зі ст. 1 Указу спрощена система вводиться для суб'єктів малого підприємництва: фізичних осіб, що здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, і юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми і форми власності. Однак згідно з п. 7 Указу не можуть бути платниками єдиного податку:
суб'єкти підприємницької діяльності, для роботи яких відповідно до Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» необхідне придбання спеціального патенту;
довірчі товариства, страхові компанії, банки, інші фінансово-кредитні і небанківські фінансові організації;
суб'єкти підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам-учасникам і засновникам даних суб'єктів, що не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25%;
суб'єкти, що здійснюють спільну діяльність, визначену в ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств «;
фізичні особи – приватні підприємці, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними і тютюновими виро­бами, а також пально-мастильними матеріалами (юридичним особам, які здійснюють торгівлю переліченими вище товарами, перехід на єдиний податок не забороняється).
Указом закріплено вичерпний перелік податків і зборів, платником яких не є суб'єкт, який сплачує єдиний податок:
ПДВ, крім випадків, коли суб'єкт самостійно приймає рішення бути платником такого податку;
податок на прибуток;
податок на доходи фізичних осіб;
плата (податок) за землю;
збір за спеціальне використання природних ресурсів;
збір на обов'язкове соціальне страхування;
збір на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України;
комунальний податок;
податок на промисел;
збір на обов'язкове пенсійне страхування;
збір за видачу рішень на розміщення об'єктів торгівлі і сфери послуг;
внески у Фонд соціального захисту інвалідів;
внески в Державний фонд сприяння зайнятості населення;
плати за патенти відповідно до Закону «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Інші податки і збори (обов'язкові платежі), передбачені статтями 14 і 15 Закону України «Про систему оподаткування», сплачуються суб'єктами, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності у загальному порядку.
Фото Капча