Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Господарське право, господарсько-процесуальне право. До питання впровадження моделі саморегулювання будівельної галузі в Україні

Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
13
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО, ГОСПОДАРСЬКО-ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ПРАВО
ДО ПИТАННЯ ВПРОВАДЖЕННЯ МОДЕЛІ САМОРЕГУЛЮВАННЯ БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ В УКРАЇНІ
 
Гармаш І. М
 
У статті проведено аналіз чинного законодавства України на предмет закріплення в ньому положень щодо створення саморегулюючих організацій у різних сферах економіки держави. А також авторами здійснено ґрунтовне дослідження досвіду впровадження саморегулюючої моделі на території Російської Федерації як одного з можливих прикладів для запозичення в Україні.
Ключові слова: саморегулююча, саморегулююча організація, модель саморегулюючого розвитку будівництва.
В статье проведен анализ действующего законодательства на предмет закрепления в нем положений, касающихся создания саморегулирующих организаций в различных сферах экономики государства. А также авторами осуществлено обстоятельное исследование опыта внедрения саморегулирующейся модели на территории Российской Федерации как одного из возможных примеров для заимствования в Украине.
Ключевые слова: саморегулювання, саморегулирующая организация, модель саморегулирующегося развития строительства.
Garmash I. M. THE ISSUE IMPLEMENTATION OF MODELS SELF-REGULATION CONSTRUCTION INDUSTRY IN UKRAINE
In the article the analysis of current legislation of Ukraine isconducted for the purpose fixing in him of positions inrelation to creation of organizations in thedifferent spheres of economy of the state. And also authorsare carry out sound research of experience of introduction of model on territory of Russian Federation asone of possible examples for borrowing in Ukraine.
Key words: self-regulation, self-organization, self-regulating model development construction.
Постановка проблеми. Сьогодні в державній політиці провідних країн світу одним із головних векторів є закріплення децентралізації державної влади та делегування відповідних повноважень до саморегулюючих організацій чи їх об’єднань. [1, с. 3]
У рамках відкриття глобалізаційних коридорів для України та укладання чисельних міжнародних та національних угод, спрямованих на реформування практично всіх сфер суспільного життя держави, у тому числі й будівельної, актуальним стає питання про впровадження на території України саморегулюючої моделі розвитку будівельної галузі.
У межах такої моделі в певній державі створюються організації, для яких, за загальним правилом, встановлюються відповідні правила і стандарти поведінки на ринку, розроблюється механізм контролю за дотриманням цих правил, порядок по- засудового вирішення конфліктів тощо. Посуті, відразу після початку запровадження саморегулювання на території певної країни, на державу покладається обов’язок створення та формування елементів відповідного саморегулюючого механізму.
Стан наукового дослідження. Питанням впровадження саморегулювання та проведенням децентралізації державного управління свої праці присвятили такі вчені, як: А. В. Басова, О. О. Г ермасимов, М. М. Слю- саревський, Н. Ю. Філатова та інші.
Мета даної статті полягає у дослідженні організаційно-правових особливостей формування та функціонування саморегулюючих організацій та аналізі зарубіжних моделей такого роду утворень.
Виклад основного матеріалу. Рішучим кроком з боку українського законодавця, на нашу думку, стало укладення Коаліційної угоди від 21. 11. 2014, якою передбачається впровадження різних секторів економіки та приведення сфери господарювання в Україні до загальносвітових стандартів.
Зокрема, цим нормативно-правовим актом на законодавчому рівні передбачено проведення децентралізації деяких елементів господарського життя держави, а також спрощення процедури зайняття господарською діяльністю для окремих категорій суб’єктів господарювання.
Аналізуючи будівельну сферу, законодавець у п. 7. 3 Коаліційної угоди закріпив скорочення строку видачі дозвільних документів у сфері будівництва, установлення вичерпного переліку підстав для повернення декларації про початок виконання будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт, декларації та сертифікату готовності об’єкта до експлуатації, а також передбачення можливості замовника будівництва на застосування автономних систем інженерного забезпечення.
Також п. 6. 1 указаної угоди передбачено скорочення кількість регуляторних та контрольних органів шляхом їх злиття або ліквідації, забезпечення усунення дублювання функцій між органами державного нагляду або делегування окремих функцій держави саморегулюючим організаціям [2].
Можна стверджувати, що на нормотвор- чому рівні на даний час встановлено необхідність проведення децентралізації та в рамках реформування системи державного регулювання актуальною може стати самоорганізація економіки держави. Закріплення такого курсу в законодавстві та, як наслідок, включення цього напряму до державної політики є наступним та закономірним етапом до впровадження європейських стандартів в Україні.
Аналізуючи практичний бік реалізації такого курсу, на нашу думку, важливим є той зарубіжний досвід, який найближчий до нашої правової системи та в адаптованому вигляді може бути впроваджений в нашій країні. Хотілося б сказати про ще одну – помірковану – модель запровадження самоврядування у галузі економіки, яка поєднує риси, як організації професійного самоврядування, так і самоврядної організації. Наприклад, у Російській Федерації саморегулювання у будівництві було запроваджено Федеральним Законом № 148-Фз від 22. 07. 2008 р. «Про внесення змін у Містобудівний кодекс Російської Федерації й окремі законодавчі акти Російської Федерації», відповідно до якого членство в саморегулюючій будівельній організації є обов’язковим для господарюючих суб’єктів (індивідуальних підприємців або юридичних осіб), які здійснюють такі види діяльності:
‒інженерні вишукувальні роботи для будівництва будівель і споруд;
‒підготовку проектної документації;
‒безпосереднє будівництво (реконструкція, капітальний ремонт) об’єктів [3].
Починаючи з 2010 р., багатопрофіль- ні некомерційні організації були наділені низкою регуляторних функцій, зокрема: розробка профільних стандартів ведення господарської діяльності, обов’язкових для виконання всіма членами саморегулюючої організації; контроль за виконанням стандартів роботи; забезпечення відповідальності своїх членів перед третіми особами; видача членам саморегулюючої організації свідоцтв про допуск до робіт. Свідоцтва про допуск до робіт повністю замінили
Фото Капча