Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Лабораторні роботи з курсу "Органічна хімія"

Предмет: 
Тип роботи: 
Лабораторна робота
К-сть сторінок: 
32
Мова: 
Українська
Оцінка: 

ЛАБОРАТОРНІ РОБОТИ

З КУРСУ «ОРГАНІЧНА ХІМІЯ»
 
Уміщено лабораторні роботи, які передбачають практичне засвоєння методів очищення, ідентифікації, а також синтезу основних класів органічних сполук. Наведено завдання для індивідуальної роботи.
Для студентів ДНУ напрямів підготовки «Біологія», «Харчові технології та інженерія» та студентів, які  вивчають дисципліну «Органічна хімія».
 
Укладачі:канд. хім. наук, доц. С.Д. Коптєва канд. хім. наук, доц. Л.В. Дмітрікова
 
Вступ
 
Невід’ємна частина курсу органічної хімії – лабораторний практикум із синтезу та ідентифікації органічних речовин. Органічний синтез передбачає по- будову органічних молекул. Для того щоб відповісти на питання, які реагенти необхідні для синтезу заданої сполуки треба провести «ретросинтез» (умовно розкласти молекулу на складові частини) та  визначитися з доступними компо- нентами. Далі слід  підібрати умови реакцій, пам’ятаючи, що стадій може бути декілька.   Наприклад, щоб з’ясувати,  які речовини треба використати для син- тезу  гліцил-аланіну, його умовно гідролізують і встановлюють, що вихідними сполуками будуть амінокислоти  гліцин та аланін. Для одержання заданого ди- пептиду  необхідно  захистити  аміногрупу  гліцину  та  карбоксильну  групу аланіну, активувати карбоксильну групу гліцину, потім провести синтез та зня- ти захисні групи гідролізом. Таким чином, для утворення одного пептидного зв’язку  треба       здійснити щонайменше п’ять етапів синтезу. Інколи цей про- цес займає менше часу, ніж очищення продукту реакції від домішок. Саме тому експериментатор повинен добре володіти як методами синтезу, так і основними методами очищення органічних речовин.
Виконання лабораторних робіт допоможе студентам набути навичок ко- ристування лабораторним посудом і обладнанням,  засвоїти  методи очищення та ідентифікації  рідких і твердих органічних сполук, ознайомитися з основни- ми прийомами  функціонального аналізу. Під час здійснення органічного син- тезу вони повинні оволодіти специфічними способами отримання різних класів органічних сполук та їх виділення з реакційної суміші. Запропоновані лабораторні  роботи  не  потребують  значного  часу  та  можуть  бути  виконані  за
2-4 аудиторні години.
 
Правила роботи й техніки безпеки в лабораторіях кафедри органічної хімії
 
Перед виконанням лабораторної роботи студенти повинні ознайоми- тися з правилами техніки безпеки і скласти відповідний залік, який фіксують у журналах обліку проведення інструктажів з техніки безпеки та пожежної безпеки.
Загальні положення
1.  Усі  дії  в  лабораторії слід  виконувати  лише  з  дозволу викладача в його присутності або в присутності лаборанта. Категорично заборонено працювати в лабораторії самому.
2.  Під час роботи в лабораторії заборонено займатися будь-якими сторонніми справами, їсти, пити, палити.
3.  Робоче місце слід тримати в чистоті й порядку. На робочому місці не повинно бути зайвих обладнання, посуду й реактивів. Закінчивши роботу, не- обхідно прибрати всі прилади й посуд на відведені для них місця або здати ла- боранту.
4.  Категорично заборонено залишати без нагляду ввімкнені нагрівальні та інші електричні прилади, пальники.
5.  Необхідно своєчасно закривати крани водопроводу чи вимикати елект- ронагрівальні прилади в разі користування ними.
6. Слід економно витрачати електроенергію, воду, хімічні реактиви, роз- чинники та інші матеріали, обережно поводитися з посудом і обладнанням.
7.  Заборонено викидати в раковини тверді речовини (скло, папір, пісок тощо), а також виливати концентровані розчини кислот і лугів,     легкозай- мисті речовини й речовини з неприємним запахом. Тверді рештки  слід збира- ти у відро для сміття, а розчинники після синтезу, відходи кислот і лугів зливати у відповідні склянки.
8.  Усі хімічні речовини треба зберігати в закритому посуді обов'язково з етикетками, на яких зазначено формулу, назву, а для розчинів  – і концент- рацію.
9.  Категорично  заборонено  зберігати  концентровану  нітратну  кислоту в одній шафі з органічними речовинами.
10.  Готувати розчини кислот треба обережно, безперервно перемішуючи і доливаючи кислоту до води, а не навпаки. Запам’ятайте : під час  приготування розчинів завжди до рідини з меншою густиною додають рідину з більшою густиною.
11.   У процесі роботи з  концентрованими розчинами кислот і лугів  слід ко- ристуватись захисними окулярами та гумовими рукавичками. Бром переливати можна лише під тягою, надівши гумові рукавички.
12.Категорично заборонено набирати піпетками розчини кислот і лугів, легколеткі та отруйні рідини, всмоктуючи їх безпосередньо ротом. Для цього слід ко- ристуватися гумовими грушами або шприцами.
13.  Під час роботи з отруйними речовинами (нітросполуками, фенолами, диметилсульфатом і особливо металічною ртуттю) слід стежити за тим, щоб вони не потрапили на столи, підлогу, руки та одяг.
14. Галогенопохідні насичених вуглеводнів (бромистий і йодистий етил, хлороформ, чотирихлористий вуглець та ін.) не можна сушити металічним натрі- єм, оскільки може статися сильний вибух .
Ліквідація наслідків нещасних випадків і надання першої допомоги
1. У разі виникнення пожежі треба:
а) вимкнути рубильники електромережі, погасити спиртівки тощо;
б) вжити заходів щодо локалізації пожежі – негайно прибрати й винести по- суд із вогненебезпечними речовинами;
в) вивести з лабораторії потерпілих і приступити до гасіння пожежі – за- сипати  вогонь  піском, накрити полум'я мокрою ковдрою, залити великою кіль- кістю води, якщо горюча речовина не спливає на поверхню та не реагує з водою.
Категорично заборонено гасити водою полум'я ефіру, бензолу, металічного натрію;
г) у випадку займання одягу на людині
Фото Капча