Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Матвій Миколайович Маврогордато – громадський діяч, благодійник та меценат

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
14
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Матвій Миколайович Маврогордато – громадський діяч,
благодійник та меценат
 
Валерій Томазов (м. Київ)
На значній джерельній базі, зокрема архівних документах з одеських та петербурзьких сховищ, реконструюються життєвий шлях та активна діяльність яскравої особистості – Матвія Миколайовича Маврогордато. Він походив із впливового одеського купецького роду грецького походження, представники якого накопичили значні багатства на торгівлі східноукраїнською пшеницею, а також були власниками банків, фабрик, величезних маєтків та фешенебельних міських будинків. Матвій Маврогордато уславився як відомий благодійник та меценат, член багатьох філантропічних товариств. Він жертвував значні кошти на підтримку освіти, культури, церкви та соціальні проекти.
Ключові слова: Хіос, Одеса, Маврогордато, Родоканакі, купець, гільдія, торговельний дім, почесний громадянин, благодійництво.
Бурхливий економічний розвиток портів Черноморсько-Азовського регіону Російської імперії, особливо Одеси, вабив сюди купців зі всього світу. Греки не були виключенням. Так, на 1866 р. із двадцяти комерційних фірм, що контролювали торгівлю південноукраїнською пшеницею, десять було засновано греками. Однією з найвпливовіших та найзаможніших купецьких родин Одеси були Маврогордато. Представники цього роду, що походив з егейського острова Хіос, уславилися не тільки як успішні комерсанти та підприємці, але й як відомі громадські діячі, благодійники та меценати. Серед них чи не найяскравішою постаттю був Матвій Миколайович Маврогордато.
Батько нашого героя – Микола Матвійович Маврогордато – народився 1830 р. в Константинополі, у родині Матвія Миколайовича Маврогордато (1790, Хіос – 7 лютого 1850, Трієст) та Віри Панделіївни Родоканакі (4 березня 1804, Хіос – 2 березня 1833, Константинополь) [23, р. 87]. Ще в юнацькому віці він оселився в Російській імперії, де вже облаштувалися його чисельні родичі. Спираючись на їхню допомогу, Микола розпочав свою підприємницьку кар’єру в Одесі. 18 січня 1861 р. в одеській грецькій Свято-Троїцькій церкві він вінчався з Аріадною Федорівною Родоканакі, дочкою Федора Павловича Родоканакі (1799, Хіос – 24 лютого 1882, Одеса), власника торговельного дому, широко відомого за межами Одеси. Треба відзначити, що молодята були неодноразово пов’язані між собою спорідненням та посвояченням. Це булотрадиційно для грецьких купецьких родин, особливо вихідців з острова Хіос. Свідками при вінчанні були одеський купець Костянтин Маріно й комерції радник Федір Родоканакі, батько нареченої [20, с. 122-123]. Цей шлюб визначив подальшу долю Миколи Матвійовича: він став одним із засновників страхової суднової компанії «Чорне море», яку очолював Ф. П. Родоканакі, а згодом – співвласником і всієї родоконаківської торгово-фінансової імперії. Микола Матвійович користувався великою довірою тестя, проявивши себе досвідченим і
 Хіоський аристократ. Худ. Ф. Арістеїс. 1936 р.
талановитим комерсантом та порядною людиною. Так, згідно із заповітом власника торговельного дому від 15 вересня 1872 р. одним із можливих душоприказників призначався Микола Матвійович Маврогордато. Після смерті Федора Родоканакі 1882 р. Микола Матвійович спільно з Периклом Федоровичем керував банком, заснованим тестем. Слід зазначити, що левову частку майна Ф. П. Родоканакі успадковував його єдиний син Перикл, а трьом дочкам – Іфігенії Агеласто, Аріадні Маврогордато та Марії Родоканакі – було виділено значні грошові суми. Наприклад, Аріадні – 275 тисяч рублів [21, с. 153-166; 8, арк. 1-4]. Це – величезні гроші, на які можна було купити маєток чи кілька будинків. Але Микола Матвійович був і сам вдалим підприємцем, з 1882 р. – одеським 1-ї гільдії купцем і знаходився в ній безперервно 12 років, до самої смерті, справно сплачуючи відповідні купецькі повинності [14, л. 8].
Уславився Микола Матвійович і в громадському житті: разом з Григорієм Григоровичем Маразлі, відомим одеським громадським діячем та благодійником, та деякими іншими впливовими греками міста він був одним із засновників Одеського грецького благодійного товариства [9, арк. 6], а також одним із засновників тимчасового притулку для покинутих дітей [1]. Родина
Маврогорадато сприяла й розвитку грязелікування в Одесі, на знаменитому Куяльницькому (Андріївському) лимані. їхнім коштом було споруджено лікарню [3, арк. 1-3, 9], а 1897 р. – барак на 28 осіб для безкоштовного лікування бідних [2].
Грецький підданий Микола Матвійович Мав- рогордато помер в Одесі 27 травня 1893 р. у віці 63-х років від вади серця, а похований 29 травня на Старому кладовищі [6, арк. 79 зв. – 80]. Його дружина Аріадна Федорівна народилася в Одесі в 1842 р. і померла 1 лютого 1900 р. у Відні у віці 59-и років від запалення дихальних органів. Тіло її було перевезене до Одеси й упокоїлося 16 травня 1900 р. на Старому міському кладовищі [7, арк. 58 зв. – 59].
У Миколи Матвійовича й Аріадни Федорівни Маврогордато було два сини – Матвій і Федір і дочка Віра (Вероніка).
Дочка народилася 6 листопада 1864 р. в Одесі та була охрещена в одеській грецькій Свято-Троїцькій церкві 20 грудня того ж року. Хрещеними батьками новонародженої стали дядько Перикл Федорович Родоканакі та тітка Марія Федорівна Родоканакі, уроджена Родоканакі, дружина Ма- нуїла Павловича Родоканакі [20, с. 122-123]. Віра вийшла заміж за Георгія Олександровича Маврокордато, свого далекого родича, котрий належав до молдавської гілки князів Маврокордато.
Молодший із синів Миколи Матвійовича та Аріадни Федорівни Маврогордато Федір народився 28 листопада 1863 р. в Одесі й був охрещений в одеській грецькій Свято-Троїцькій церкві 26 лютого 1864 р. Хрещеними батьками хлопчика були
Фото Капча